metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 23 °C

Středa 17. července 2024. Svátek má Martina

Čeští vědci a soběstačnost. Speciální kontejner vytopí dům bez vnějšího zdroje elektřiny

  5:43
V rámci inovativního projektu výzkumníci vyvinuli i platformu, díky které lze celé zařízení naložit a přepravovat na podvozku náklaďáku.

Další 1 fotografie v galerii
Systém je založen na vytápění nebo chlazení pomocí tepelného čerpadla. | foto: TA ČR

Pojem energetická soběstačnost se nejen v médiích ohýbá v posledních letech stále častěji. Jde o horké téma napříč celou Evropou, a kdo vymyslí v této oblasti něco originálního, toho automaticky provází určitá prestiž. Svým pomyslným dílkem do skládačky před časem přispěli i čeští experti. Vyvinuli a zkonstruovali unikátní prototyp mobilního energetického kontejneru, který je schopen na principu tepelného čerpadla zásobovat klidně i celé velké budovy teplem, nebo se naopak postarat o jejich chlazení pomocí klimatizace. Zvláštností je, že je tenhle vynález energeticky zcela soběstačný a nepotřebuje žádný vnější zdroj elektřiny. I proto projekt finančně podpořila Technologická agentura České republiky (TA ČR).

„Celý systém je založený na vytápění nebo chlazení pomocí tepelného čerpadla na principu hybridních kompresorových jednotek. Všechna zařízení jsou umístěna ve speciálním kontejneru, který je možné podle potřeby přemisťovat a rychle instalovat na potřebném místě vně budov, pro které má sloužit jako zdroj vytápění či chlazení,“ říká předseda TA ČR Petr Konvalinka.

Pro případ nouze je energoblok doplněný o záložní zdroj energie.

Projekt výzkumníci řešili od roku 2019. Tým tvořili odborníci z několika konstrukčních firem a také lidé z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, konkrétně z Centra energetického využití netradičních zdrojů energie.

„Inovativní je především skutečnost, že kontejner je navíc doplněn o solární panely, které mu zajišťují dílčí nezávislost na vnějších zdrojích energie. Energie vyrobená pomocí fotovoltaiky pohání určené systémy samotného kontejneru. To však není vše. Zařízení je vybavené progresivním autonomním energetickým managementem schopným předpovídat vývoj počasí a vnějších podmínek a následně podle nich hospodařit s energií tak, aby si zajistil její akumulaci na dobu, kdy podmínky budou nepříznivé,“ dodává Konvalinka.

Navrhovaný projekt se přímo orientuje na evropský trend řešení Smart Cities se zaměřením na české podmínky a na trend podpory energetické soběstačnosti obcí a obytných objektů. Jeho další předností je mobilita celého zařízení. V rámci projektu totiž výzkumníci vyvinuli i speciální nosnou platformu, díky níž lze celé zařízení naložit a přepravovat na podvozku nákladního vozidla. Příprava k jeho instalaci pak vyžaduje jen základní terénní úpravy v místě, kam má kontejner přijít.

„Tím, že je to mimo budovu, odpadají složité stavební úpravy. Pro případ nouze je energoblok doplněný o záložní zdroj energie,“ zmiňuje Konvalinka. Podle Miroslava Delonga z firmy MaDex, která se na projektu podílela, budou typickými uživateli výsledné technologie městské aglomerace, tedy nejen města v klasickém slova smyslu, ale i předměstí či takzvané satelity. „Jde o pokročilou technologii mobilních hybridních ostrovních energetických zdrojů využitelnou pro založení nového výrobního podnikatelského záměru. Typickými uživateli výsledné technologie budou aglomerace využívající trend projektových řešení chytrých měst. Takové zařízení na evropských trzích vyloženě chybí a je vysoký předpoklad k jeho širokému uplatnění,“ uzavírá Delong.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Před pětatřiceti lety stačilo razítko od obvoďáka. V současnosti jsou někteří pro psychotesty a zbrojní pas

vydáno 17. července 2024  16:00

Když padl v roce 1989 režim, dostali se Češi ke svobodě cestování, projevu, podnikání, ale i ozbrojování. Je to evergreen především ve Spojených státech....  celý článek

„Učit peníze“ by měla škola. Rodiče přenášejí odpovědnost za finanční gramotnost na erár

vydáno 17. července 2024  6:19

Na finanční neznalosti vydělávají podvodníci. Když vás zavalí ciframi, procenty, úrokovými sazbami a opentlí to růžovou budoucností, často uspějou.  celý článek

Když ještě na trhu řehtali koně. Jak to vypadalo na Václaváku v polovině 19. století

vydáno 17. července 2024  15:43

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Neznámé a méně známé pohledy na město od starých mistrů.  celý článek

Ostravské léto s hudbou. Posílená doprava, zákaz psů i seznamovací apka

vydáno 17. července 2024  14:35

Před cestou do Ostravy nezapomeňte, že s klasikou neuspějete. Colours budou přijímat pouze platební karty.  celý článek