metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 26 °C

Neděle 14. července 2024. Svátek má Karolína

Do potemnělých sálů přichází vychvalovaný tuzemský animák Tonda, Slávka a kouzelné světlo

  5:00
Česká animace je v posledních letech na světové úrovni. Zopakuje nový film úspěch dojemného snímku Myši patří do nebe?
Z filmu Tonda, Slávka a kouzelné světlo

Z filmu Tonda, Slávka a kouzelné světlo | foto: CinemArt

Znáte loňský nenápadný krátkometrážní animovaný film Zuza v zahradách? Ne? Nic si z toho nedělejte. Právě totiž vstupuje do kin snímek s krkolomným názvem Tonda, Slávka a kouzelné světlo, který se opírá o scénář autorky knižní předlohy zmiňovaného kraťasu Jany Šrámkové. Na poučný příběh o jedenáctiletém klučinovi a jeho kamarádce, se kterou si společně vytvoří svůj vlastní iluzorní svět plný kouzel, pějí v těchto dnech ódy jak kritici, tak první nadšení diváci. Je jen symbolické, že se tak děje dva roky potom, co fandové nejen animovaných dobrodružstvích uznale pokyvovali, dojímali se a smáli u jiného tuzemského animovaného celovečeráku – Myši patří do nebe.

O jinakosti, přátelství a fantazii
V centru děje nového animáku stojí jedenáctiletý Toník. Ten má jedinečnou vlastnost. Od narození totiž svítí. Jeho možná až přespříliš starostliví rodiče se ho snaží držet doma, aby jej ochránili před vnějším světem. To se změní ve chvíli, kdy se před vánočními svátky do jednoho ze sousedních bytů nastěhuje Slávka, tajemná dívka, která obrátí jeho dosavadní život naruby.

Tonda ve Slávce získává první opravdovou kamarádku, před kterou může odhalit místo plné fantazie ve svém polštářovém bunkru. Slávka zase Tondovi ukáže zázračnou baterku. Ta svým světlem dokáže z obyčejných věcí vytvářet úžasné obrázky a kouzelné světy, které vidí pouze oni. Tím začíná jejich dobrodružné pátrání po původu záhadných chomáčků tmy, jež vysávají z jejich domu sluneční svit.

Z filmu Tonda, Slávka a kouzelné světlo

Tonda, Slávka a kouzelné světlo je podle jeho tvůrců film o tom, jaké je to být jiný, příběhem o přátelství a fantazii, o světle a o tmě.

„Film o Tondovi a Slávce je vlastně obyčejný příběh, jaký může potkat každého z nás. Je to zpodobnění pohádkové krásy ukrývající se ve všech dobrých skutcích, které vykonáme pro druhé. Tonda ve filmu udělá velké rozhodnutí, pro které jsem na něj pyšný,“ říká o postavách svého filmu režisér Filip Pošivač a dodává: „Navíc nás zavede do světa plného fantazie a kouzel. Ale nezapomínejme, že každý z nás v sobě nosí alespoň malé světýlko, které může zahořet, kdykoli projevíme empatii, toleranci či pomůžeme někomu druhému. Kdokoli z nás se může stát hrdinou velkého příběhu.“

Zkušený loutkář
Na portálu Česko-Slovenské filmové databáze (csfd.cz) si Tonda, Slávka a kouzelné světlo udržuje ke včerejšku krásných osmdesát šest procent. Tvůrčí tým v čele s Pošivačem je chválen především za uchopení látky. Podle kritiků i diváků se totiž na omezené ploše povedlo dobře uchopit dětský pohled na záhadný svět dospělých. Pro Pošivače je přitom podobné vysvědčení asi největší výhrou. Příběh o Toníkovi a Slávce je totiž jeho celovečerním debutem. Pošivačův poetický loutkový kraťas Až po uši v mechu z roku 2015 vidělo pouze několik fajnšmekrů, známější Mlsné medvědí příběhy, na kterých se režisér rovněž podílel, si s jeho jménem spojuje asi málokdo.

Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež 2023 zahájil snímek Tonda, Slávka a kouzelné světlo. Byl natočený technikou loutkové animace. (květen 2023)

„Pošivač využil svých zkušeností s loutkami, které se zde hýbou velmi plynule a pyšní se velkou propracovaností. Potemnělý styl a karikaturnost postav může místy evokovat animaci Tima Burtona, v těch správných místech je však obraz až dechberoucím způsobem barevný. Hojně pracuje s kontrasty světla a tmy, a to jak v rámci tajemného, střídavě hororového a přívětivého domu, tak z hlediska lidského nitra. Kromě několika pomalejších pasáží, v nichž snímek přešlapuje na místě a ztrácí tempo, se jedná o špičkovou práci dalece přesahující tuzemský standard nejen animované tvorby,“ komentuje na webu moviezone.cz recenzent Mojmír Sedláček alias Rimsy.

Střípky od diváků
Na nedostatek zkušeností si u režiséra nestěžují ani fandové a na výsledku se rozhodně neprojevuje. Naopak. „Luxusní animace, která mě hodně bavila, stejně jako vizuální podoba postaviček. Dobrá pohádka se pozná, když baví dospělé a děti u ní nezlobí. Tady se dospělí bavili a sem tam zasmáli a prckové, ti byli zařezaní do sedaček a ani nemukli. Jen pohádka trochu v premiéře předběhla svou dobu, protože je dokonale vánoční a v prosinci by jí přítmí kinosálu slušelo víc,“ komentuje na csfd.cz uživatel s přezdívkou playboxguest.

Film Tonda, Slávka a kouzelné světlo byl nedávno oceněn i na festivalu ve francouzském městě Annecy. Také to je známkou jeho kvalit i toho, že je česká současná animace na světové úrovni.

Zrození hrdinů

  • Seriál Kouzelná Beruška a Černý kocour se dnes poprvé představuje na plátnech kin. Fanouškům ukáže, jak se z celkem nenápadných dětí stali superhrdinové.
  • Postavy namluvili stejní herci jako do seriálu. „Uvidíte průsečík mezi Ledovým královstvím a Spider-Manem. Jsou tu velkolepé akční sekvence, humor a muzikálová čísla. Chtěli jsme udělat akční film, kde postavy své vnitřní emoce vyjádří písní,“ představuje film otec značky Jeremy Zag.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Zrodil se nový Donald Trump – mučedník a možná i „nesestřelitelný“ vítěz prezidetských voleb

vydáno 14. července 2024  17:49

Měla to být jen další zastávka v úspěšné kampani Donalda Trumpa. V pensylvánském městečku Butler přivítali svého oblíbence bouřlivým potleskem. Po 15...  celý článek

Chcete důkladně poznat Krušné hory? Zkuste to třeba s běžcem a spisovatelem Štěpánem

vydáno 13. července 2024  12:57

Není asi místo v Krušných horách, kam by noha Štěpána Javůrka nevstoupila. Úspěšný spisovatel je má prochozené, proběhané, projet na lyžích i na kole i...  celý článek

Trička a mikiny s logem kapel mají fanoušci rádi. Na festivalu se většinou vše vyprodá

vydáno 14. července 2024  5:26

Trička a mikiny s logem oblíbené kapely nebo akce, hrneček, tužka... To všechno se skrývá pod anglickým slovem merchandising. „Poslední tři kolekce byly...  celý článek

Tradici českých jadranských dovolených založily už Šulcovy lázeňské vlaky

vydáno 14. července 2024  6:18

Vybrat dovolenou a její zaplacení lze zvládnout díky internetu za pár minut. Na této planetě není téměř místo, kam by se nedalo cestovat, pokud se tam...  celý článek