metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 33 °C

Neděle 21. července 2024. Svátek má Vítězslav

Koukáte, na co nemáte? Streamovací gigant Netflix trestá diváky

  5:18
Před věkem internetových televizí naráželo večerní sledování filmů a seriálů na své limity pouze tehdy, pokud se chtěl například každý člen rodiny koukat ve stejnou dobu na něco jiného. Streamovací platformy tuhle skutečnost natrvalo změnily. I když ta vůbec největší internetová televize Netflix nabízí v Česku největší porci titulů na světě, konkrétně kolem sedmi tisíc kousků, stále se najde obrovské množství filmů a seriálů, které si u nás kvůli autorským právům nepustíte.
Seriál Zaklínač je vlajkovou lodí internetové televize. | foto: NETFLIX

V katalogu jiných zemí však naopak k dispozici být mohou, proto si řada uživatelů pořizuje takzvanou VPN (virtuální privátní síť, v níž je veškerá komunikace šifrována – pozn. redakce), s níž se dají pravidla obejít. Právě proti takovým lidem ale Netflix před nedávnem vyrazil do boje. A s nepoctivci se nemaže.

Tvrdě do boje
Nabídka internetové televize, známé například svými původními seriály Dům z karet, Stranger Things či Zaklínač, se v každé zemi různí. Netflix totiž zajišťuje práva na vysílání nejen vlastním pořadům, ale i obsahu třetích stran pro každý region zvlášť. Mnoho uživatelů tak využívá služeb VPN, které dokážou tyto restrikce obejít a přimět Netflix, aby si myslel, že je používán v jimi požadované zemi.

„Podle zprávy serveru TorrentFreak proto Netflix začal blokovat IP adresy uživatelů, o nichž ví, že používají VPN. Vypadá to, že streamovací gigant některým uživatelům částečně omezil přístup k obsahu. Ti se pak prý dostanou jen k pořadům Netflix Originals, tedy k původním filmům a seriálům streamera, u nichž se nemusí řešit práva na vysílání, protože je Netflix může vysílat, kde chce,“ popisuje současnou situaci na webu Filmtoro.cz redaktor Petr Kollár.

Obě oči zavřené
Netflix samozřejmě o tom, že jeho pravidla uživatelé po celém světě obcházejí, ví již velmi dlouho. Podle mluvčí jeho českého zastoupení Veroniky Schieblové, kterou deník Metro oslovil, se však k tématu nehodlá výhledově oficiálně vyjadřovat. Někteří uživatelé jsou pochopitelně naštvaní. Z jejich pohledu se kroky platformy nezdají logické. Tak jako tak si Netflix předplácejí.

„Držitelům autorských práv se ale samozřejmě nelíbí využívání VPN pro obcházení restrikcí. Tlačí tak na Netflix, aby problém vyřešil, a ten jim, jak to tak vypadá, jde na ruku,“ dodává Kollár.

Padni komu padni
Když se kácí les, létají třísky. Zatím to ovšem nicméně vypadá, že se větší počty omezených uživatelů rekrutují odjinud než z tuzemska. Právě z Německa, Francie a dalších evropských zemí se však nyní ozývají nespokojenci, kterým měl Netflix omezit přístupy omylem, i když VPN nepoužili.

„Je to velká nepříjemnost. Již v březnu tohoto roku Netflix také testoval způsoby, jak zabránit lidem sdílet své účty. Někteří uživatelé si tak museli ověřit účet přes SMS nebo e-mail. Streamer tak opět zkouší vymáhat dodržování svých pravidel, která dlouhá léta přehlížel,“ míní Kollár.

Nejvíc titulů na světě
Podle statistik neoficiálního světového vyhledávače pořadů od Netflixu s názvem unogs.com máme na našem Netflixu kolem sedmi tisíc titulů. Ve srovnání s ostatními 37 nejdůležitějšími trhy je to úplně nejvíc. Ano, překonáváme tedy i USA, Británii či Austrálii. Jak je to možné? Stačí mít anglický profil. Český může mít třeba vaše žena.

Jak na kvantitu
Největšího množství zobrazených titulů ke koukání dosáhnete bez zmiňované VPN jednoduše nastavením anglického profilu. Na tom v češtině vám totiž Netflix vždy ukazuje jen tituly, které mají českou podporu, tedy titulky či dabing. V současnosti jich je něco přes tři tisíce, kdežto těch na anglickém profilu je více než dvojnásobek. Něco kolem sedmi tisíc. Tohle obrovské číslo není zas takovým překvapením. Počty titulů na českém, ale i slovenském a maďarském Netflixu patřily historicky k nejvyšším už dříve. Může za to hlavně pozdější spuštění lokalizace, tedy oficiálního jazykového zastoupení.

„Zatímco velké evropské trhy jako Francie, Německo, ale třeba i Polsko si mohly svoji verzi užívat dlouhá léta a Netflix byl tak nucen u každé novinky dvakrát zvážit, zda se mu vyplatí udělat povinný dabing či titulky, pro nás, pro Slovensko a pro další menší trhy to neřešil a pouštěl do knihovny všechno, co měl k dispozici. Teprve s přepnutím na českou verzi v říjnu 2019 se to zlepšilo, ale zůstalo tam dost nepočeštěných, ale stále platných titulů,“ uvádí Filmtoro.cz.

Malé velké Česko
Česká republika je pro Netflix poměrně nevýznamná. Války velkých streamerů tak k hranicím tuzemska často ani nedojdou. V Americe či ve Velké Británii mají velká studia vlastní streamovací služby, kde je často jediná možnost, jak zkouknout jejich seriálové a filmové klenoty. Typickým příkladem je Disney, který dlouho před příchodem platformy Disney+ (u nás bude nejspíš až příští rok) stáhl všechny svoje věci právě z Netflixu. Studio Warner to dělá také. Studia Universal a Paramount jsou v tomhle výjimky. Své služby sice ve světě mají, kromě seriálů ale starší tituly rádi přeprodávají právě Netflixu.

Postupný úbytek
Netflix pochopitelně brzy ztratí půdu pod nohama. V dalších letech se s nástupem mnoha dalších konkurenčních platforem dá čekat postupný úbytek titulů. Než se tak stane, užívejme si nejširší katalog.

Češi jsou proti ostatním specifičtí ještě v jedné věci. Na tuzemském Netflixu vládne i lokální kinematografie. Služba nakupuje české klasiky ve velkém hlavně proto, že na ni nikdo z tuzemska netlačí, aby začala nabízet své české původní pořady, jako se to děje v Rusku či Německu. I to se má časem změnit.

Petice pro Disneyho

  • Disney oznámil posun spuštění své platformy Disney+ v Česku až na rok 2022.
  • Petici adresovanou studiu požadující, aby se spuštění urychlilo, najdete na webu Filmtoro.cz. 
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek

Mosty pro Prahu jezdívají po Vltavě. Už dřív takhle přijel ten železniční na Výtoň

vydáno 21. července 2024  11:41,  aktualizováno  11:59

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek