metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin
Daniel Trnka je uznávaný odborník na kosmetiku. | foto: BEVIRO

Mladíkem, ale bez plastik. Proti plešatění pomohl i konec vojny, říká odborník na kosmetiku

  4:09
Elixír mládí. Sérum, které vyhladí vrásky kolem očí. Nebo šampon proti padání vlasů, prostředek, po němž vám lépe rostou vousy. Tyhle preparáty pod tuzemskou značkou kosmetiky Beviro vyrábí a prodává Dan Trnka. Vyučený kadeřník, pedagog pro obor učňovského školství se v oboru pohybuje od šestnácti let. „Produkty, které vám pomůžou v boji proti zubu času, skutečně existují. Nejdůležitější ale je, že vám pomůžou se cítit lépe,“ říká pro deník Metro Trnka, podle kterého o zázračných mastičkách psal svého času posměšně už Jan Amos Komenský.

Jak u vás vymýšlíte nový produkt? Jak vzniká?
Můj úkol je určit produkt, který chceme doplnit do našeho sortimentu, a ten, s apelem na kvalitu, posunout dále. Jsme most mezi přírodou a moderní vědou. V každém segmentu – šampon, deodorant, sérum – si vybrat to nejlepší a pak s týmem našich odborníků udělat stejně kvalitní nebo ještě lepší věc. Kombinací bylin a pozitivně fungujících chemických látek zkoušíme najít ideální formuli.

Například vaše šampony téměř nepění. Proč?
Naši chemici, kteří mají vystudovanou produkci kosmetiky a jsou zároveň odborníci na bylinky, čelili velké výzvě. Šampon má vlasy očišťovat a ideálně ošetřovat pokožku, hydratovat vlas. Zákazník v šamponu hledá především pěnu. Tu pěnu v drtivé většině zajišťuje složka SLES, o které se ví, že má horší biologickou odbouratelnost, silně dráždí a vysušuje pokožku. My jsme tedy hledali způsob, aby šampon nedráždil, nezpůsobil alergie, nevysušoval. Ale zároveň aby měl pěnivost, kterou zákazník chce.

Takže hlava pokrytá pěnou je nesmysl?
Bohatě pěnivý šampon může opravdu, šetrně řečeno, nepomáhat. V šamponech jsou nejen alkalické soli, ale třeba i silikony a velmi nešetrné tenzidy. Někteří výrobci dodávají do šamponu prvky, které potlačují autoimunitní systém, což vede tělo k tomu, že postupně potřebuje zvyšovat dávky daných látek, aby dosáhlo kýženého výsledku – například vlasů bez lupů.

A co různé certifikáty, které vidíme na lahvičkách?
Na ty pozor, mohou být zavádějící. Třeba přeškrtnutý králíček říká, že se kosmetika netestuje na zvířatech. Samozřejmě u značek mimo EU dává smysl, ale v rámci EU to je vlastně podvod, protože již od roku 2004 je v EU zakázáno testovat kosmetiku na zvířatech. To je nekalá reklama. Beviro takové není, my říkáme, že testujeme na lidech. Pro nás důležitější než nějaké certifikáty jsou reference od zákazníků. Třeba teď mi psal pán, který si koupil náš pleťový Forever Young Elixír, s tím, že nic od toho nečekal, ale že mu pak kamarádka na kafi říkala, jak dobře vypadá. Takové zákazníky mám nejradši.

Může krém opravdu pomoct mládnutí pokožky? Není to trik?
Není samozřejmě samospásný, důležitá je životospráva. Proti stárnutí je jedna jednoduchá rada – pít dostatek vody. Nikdo nic lepšího než vodu nevymyslel. Pokud budete špatně jíst, kouřit a málo spát, ani náš elixír nepomůže. Máte-li ale dobrou životosprávu, je krém proti stárnutí pleti ten správný dílek do skládačky.

Na co si dát pozor při výběru pánského krému?
Problém u krémů bývá, že výrobci nechtějí nabízet moc malou lahvičku, snaží se nějak zvětšit objem toho krému, protože prodávat samotné účinné látky je drahé. Proto se někdy do krému rozseká třeba guma z guary, která nemá žádné účinky, jen přidá krému na hmotě. Další nešvar bývá, že produkt okolo účinné látky jen proběhne, je jí tam minimální množství, ale obsažena je, a tak může být uvedena na obalu.

Kolik krému si muž má na obličej dávat?
Pleť si řekne sama. V počátku si třeba krému dáváš víc, ale v momentě, kdy ji po určité době už ošetříš, saturuješ, potřebuje méně. Už ho nevstřebá a zůstane lesklá i po menší dávce.

Nyní je trend chtít stoprocentně ekologické produkty. Vy máte „maximálně ekologické“.
Stane se, že zcela ekologické věci nemusí být pro organismus to nejlepší. Například dnes velmi populární slané spreje na vlasy. Vím minimálně o jedné firmě na trhu, kterou znám, co dodává zcela přírodní vodu se solí, je to objemově velmi malý a velmi drahý produkt. Takový slaný sprej vizuálně svou práci udělá, vlasy nastyluje a vypadá to O. K. Jenže z dlouhodobého hlediska bude vlasy vysušovat a poškozovat. My používáme byliny jako přeslička, kostival a blahodárné oleje, jako je ricinový a jojobový, které pomáhají, aby vlasy nebyly zalepené a neprodyšné.

Od pradávna mastičkáři nabízejí kouzelné lektvary, které mužům vrátí kštici. Opravdu pomáhá šampon proti vypadávání vlasů?
Je to něco jako bezpečnostní pás. Ten vás taky neochrání před bouračkou, ale pomůže, když už k ní dojde. Vlivů, proč vlasy vypadávají, je hodně. Náš šampon nezpůsobí, že plešatému narostou vlasy. Ale vyživí vlas, očistí ho od toho, co tam být nemá, jako jsou zbytky po stylingu. Pomůže, aby začala cirkulovat krev. Takže takový šampon určitě zpomalí vypadávání vlasů nebo mu pomůže předcházet.

Škodí mužům, když často nosí na hlavě čepici?
Říká se, že českým mužům pomohl konec povinné vojenské služby, když nemuseli celý rok mít zelenou čapku na hlavě, ale exaktně to prokázané není. Osobně myslím, že časté nošení čepice nebo klobouku má určitý vliv na padání vlasů.

Co moderní chlap potřebuje, aby jeho péče byla kompletní? Není těch produktů už nějak moc?
Aby byla kompletní péče o tělo a duši, tak je to, vedle čisté vody, dobrých vztahů a kvalitní životosprávy, rozhodně mýdlo, šampon na vlasy, šampon na vousy, pleťové sérum, krém, vlasový styling a osobní vůně. To považuji za úplný základ. Pak je samozřejmě možnost sáhnout po spoustě nadstavbových produktů. Vytvořit si tím takový osobní rituál, což často slýchám od našich zákazníků.

Jak jste se dostal k podnikání v oboru kosmetiky?
Původně jsem byl obchodní zástupce, pak obchodní ředitel, poté jsem si otevřel svou distribuční firmu. Distribuoval jsem značky kosmetiky pro zdejší trh, spoustu výrobců, kteří měli velmi podobné portfolio svých produktů. Později jsem se rozhodl začít vyrábět kosmetiku vlastní. Proto jsem u procesu vývoje každého jednoho výrobku Beviro.

Jak velká je vaše firma?
Ročně prodáváme desítky tisíc produktů a rosteme tak, abychom prodávali stovky tisíc produktů. V zahraničí prodáváme přes Notino, Alzu a další obchodní partnery, seženete nás v desítkách států. Pak máme distributory v Izraeli, oslovila nás i firma z Austrálie, v Německu, Bulharsku. Jsou to hodně distributoři do barbershopů. Celkově náš obrat tvoří šedesát procent velkoobchodníci, patnáct barbershopy a pětadvacet maloobchod.

Mezi vašimi zákazníky je i několik známých tváří. Můžete jmenovat?
Ano, mnohé osobnosti jako třeba hudebník a skladatel Ondřej Pivec, herci Jiří Langmajer nebo Filip Čapka mají dobré zkušenosti s Bevirem. Někteří svůj zájem o pánskou kosmetiku zpočátku snad brali jako přiznání jisté zženštilosti, ale já to tak nevidím. V minulosti i šlechtici, kteří žili jinak drsný život v soubojích a válkách, o sebe pečovali, kadeřili si vlasy i vousy. Gentlemani za první republiky chodili pravidelně ke svému holiči a krejčímu. My jen s naší péčí o muže navazujeme na tuto tradici.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek

Oblíbený server pirátů se změnil v osobní úložiště. Kdo ale chce, cestu si k filmům a seriálům najde

vydáno 6. prosince 2023  14:28

Pro mnohé domácí diváky jde o událost roku. Pouhých pár dní před jeho koncem se totiž veřejnost dozvěděla, že končí ve své původní, řekněme klasické,...  celý článek