metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Čtvrtek 5. října 2023. Svátek má Eliška
Rebecca Zanetti má novou knihu Zmiz, dokud můžeš. | foto: Archiv R.Z.

Při psaní poslouchám hudbu, přiznává spisovatelka Rebecca Zanetti

  9:27
„Všechny mé knihy nezávisle na žánru v sobě mají romantiku i napětí. Jednou jsem zkusila psát ryzí moderní romanci a nakonec se i tam objevil zloděj dobytka,“ vzpomíná pro deník Metro spisovatelka Rebecca Zanetti, které nyní vychází kniha Zmiz, dokud můžeš. Je jednou z nejlépe prodávaných amerických autorek současnosti.

Současně pracujete na několika knihách z několika různých sérií a hlavně několika různých žánrů – thriller, romance, nadpřirozeno. Jak je těžké přepínat mezi nimi?
Moc mě baví psát knihy různých žánrů a většinou jsem připravená přesunout se k dalšímu, když nastane čas. Mám ale hudební playlist pro každou knihu a sérii, takže když se chystám přepnout, pustím si danou hudbu a ta mi pomůže dostat se do nálady, kterou potřebuju na konkrétní knihu a žánr.

Napsala jste dohromady více než sedmdesát knih. To jistě vyžaduje obrovskou disciplínu. Máte nějaký tip na takovou produktivitu při práci?
Podepsat smlouvu s deadlinem určitě pomáhá. Jinak je pro mě klíčový časový plán. Podívám se, kdy má být kniha hotová, z toho vyvodím, kolik slov denně bych měla napsat, abych termín dodržela. Ráda píšu hodinu, poté si dám hodinu pauzu a pak zase hodinu píšu. Většinou jsem schopná napsat okolo šesti tisíc slov denně, ale když se blíží deadline, je to často spíš deset tisíc.

Vaše kariérní minulost je velmi bohatá a zajímavá. Pracovala jste jako kurátorka umění, asistentka v senátu i jako právnička. Proč psaní vyhrálo?
Zjevně se dost lehce začnu nudit a u psaní se nenudím nikdy. Každá nová kniha je nové dobrodružství a většinou se strašně moc těším, až se vrhnu do nového světa a nové knihy.

Jak náročná byla příprava na sérii knih o Laurel Snowové, geniální agentce, co se týče fungování FBI (Federální úřad pro vyšetřování v USA – pozn. redakce), procedurálních postupů a tak dále?
Vzhledem k tomu, že jsem chvíli pracovala jako právnička, právní záležitosti nebyly problém. Co se týče struktury FBI a metod, hledala jsem informace na internetu a mluvila jsem s odborníky, kteří vědí mnohem víc než já. Navíc žiju ve stejné oblasti jako Laurel Snowová, tedy na severozápadě Pacifiku, takže mi sporty jako jízda na sněžném skútru nejsou cizí, a tyto detaily se mi tak psaly snadno.

Laurel Snowová, hlavní hrdinka vaší thrillerové série, je velice specifická nejen svou barvou očí, ale také nadprůměrnou inteligencí a fotografickou pamětí. Jak vás taková postava napadla? Znáte někoho s podobnými rysy v reálném životě?
Znám jedince s fotografickou pamětí a nadprůměrnou inteligencí a potkala jsem také ženu, která má oči dvou barev, ale Laurel Snowovou jsem vytvořila z mé představivosti a neznám nikoho, jako je ona. Myslím, že je celkem jedinečná.

Výše jmenovaná série je vyváženým mixem romantiky a napětí. Který z těchto prvků vás baví psát víc?
Ráda píšu oboje. Všechny mé knihy nezávisle na žánru v sobě mají romantiku i napětí. Jednou jsem zkoušela psát ryze moderní romanci a nakonec se tam objevil zloděj dobytka, který kradl lidem krávy. Byla to velká záhada!

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Jihočeský kuželkářský maraton se nezastaví, dokud nepadne 60 000 hodů

vydáno 5. října 2023

Kuželkáři nejen z Jižních Čech si přijdou na své v pátek 6. a v sobotu 7. října. Po roce se totiž vrací Jihočeský kuželkářský maraton a tentokrát hned ve...  celý článek

Letiště. Více parkovacích míst, rychlejší odbavení, z centra bez přestupů. Přijedou i archeologové

vydáno 4. října 2023  15:44

Přísahat čestné skautské ministři dopravy a financí ještě nechtějí, ale v roce 2030 bychom se mohli projet vlakem na Letiště Václava Havla.  celý článek

Protiatomový kryt jako záchranný člun i místo k zamyšlení. Vydejte se do Bezovky

vydáno 4. října 2023  12:29

Stojím pod žižkovskou Parukářkou a vidím před sebou vrata, ozdobená výtvorem pražských sprejerů a připomínající vstup do garáže. Místo toho by se však...  celý článek

Lahodná smetánka na kolejích. Nesmrtelný Orient Expres dnes slaví 140 let

vydáno 4. října 2023  11:59

Premiérové železniční spojení napříč Evropou, hotelový nadstandard zahrnující přepychovou lůžkovou úpravu a špičková kuchyně připravovaná kuchařskými...  celý článek