metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 23 °C

Čtvrtek 2. května 2024. Svátek má Zikmund

Robotické kominíky ještě nikdo nezkonstruoval. Je o ně enormní zájem

  18:02
Čistit před sezonou, nebo po? To je otázka téměř hamletovská. Největší zájem o čištění komínů je na sklonku léta.
Jedna z kominic, která se na řemeslo rekvalifikovala. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zatím se kominíci nemusejí bát, že by neměli do čeho píchnout. Bát se možná musejí zedníci, které asi nahradí robotické zdicí stroje, ale na střechy stále ještě musejí lézt lidé. Kominíků je navíc v současnosti spíše málo než moc (viz box).

Na západě Česka je o vymetače komínů nouze
Kvůli vysokým cenám zemního plynu i elektřiny se u nás víc zatápí pod kotli a v kamnech, a tak čistý komín potřebuje mít stále víc lidí. Jenže pokud si lidé vzpomenou na poslední chvíli, kdy už musejí zatopit, zjistí, že čekací doba na pána (ale i dámu) v černém je měsíc nebo dva. Záleží na tom, kde žijete. Například v Karlovarském kraji není kominíků ani padesát, jinde jich jsou ale násobky (viz box).

„To, že poptávka po kominících roste v průběhu srpna, je obvyklé, ale nyní v říjnu to ještě stoupne,“ říká Otto Kočí, ředitel společnosti ePoptávka.cz, která eviduje sháňku zákazníků po kominících. Minimální čekací doba, se kterou by měli klienti počítat, je měsíc. Jak dokládají čísla poptávky na tomto serveru, kde porovnávali zájem o kominíky v letech 2021 a 2022, loni byl zájem o 93 procent vyšší než rok předtím.

Kamna nejsou spalovna nepotřebných odpadů
Na tom, čím v kamnech nebo v kotli topíte, velice záleží. Čím méně kvalitní otop, tím víc se komínové stěny zevnitř zanášejí sazemi a dehtem (viz box). Do kamen na uhlí patří proto jen to kvalitní, do kamen na dřevo doporučují kamnáři výhradně suché, s obsahem vody mezi sedmi až patnácti procenty.

„Usazeniny z nekvalitního otopu, saze nebo dehet se navíc v případě nedostatečné péče o komínovou vložku usazují rychleji, časem vzniká nebezpečí, že se vznítí,“ varuje Tomáš Pořízek, vedoucí komunikace Hasičského záchranného sboru ČR. Při dodatečném hoření usazenin se značně zvyšuje teplota v komínovém tělese, komín může prasknout nebo se mohou vznítit hořlavé věci a těkavé látky uložené v blízkosti komínového tělesa.

Nebezpečné dva milimetry a hasiči už mají fofr
Požár může způsobit už dvoumilimetrová vrstva dehtu a sazí. „Při této tloušťce se jedná už o požární nebezpečí. Pokud je tato vrstva sazí a dehtu suchá, může ji zapálit například plamen ze spalování papíru, když vyšlehne z komína,“ říká Martin Zeman, mluvčí Společenstva kominíků České republiky. Teplota hoření totiž může být v té chvíli až tisíc stupňů Celsia. Pak stačí zapomenutá papírová krabice opřená na půdě o komín.

Komíny, které jsou celoročně v permanenci, by měly procházet kontrolou dva až třikrát během roku. Kontrola komínů a spalinových cest je pro majitele nemovitostí povinná, za její zanedbání může být pokuta až deset tisíc korun.

Pálit? Nepálit?

  • V leckteré domácnosti slouží kamna nejen k zahřátí, ale i jako likvidátor všeho, co hoří.
  • Nemusí jít jen o plasty, ty už tolik jako palivo neletí. Odborníci nedoporučují ani pálení starých krabic či časopisů a letáků.
  • Karton obsahuje syntetická lepidla, barviva, vosky, inkoust. Navíc rychle uvolňuje velké množství tepla, které poškozuje spalinovou cestu.
  • Neusušené zbytky vánočního stromku zanáší komín dehtem. Stejně tak nabarvená dřeva.

Může za to Marie Terezie

  • Pověra o tom, že kominík nosí štěstí, má údajně kořeny v 18. století.
  • Podle jedné z verzí nevěřila císařovna Marie Terezie, že kominík, kterého potkala v paláci, opravdu čistil komíny. Sáhla si prstem na jeho šaty, a když se ušpinila od sazí, pronesla údajně: „Máš štěstí!“
  • Vysoké ceny energií nasměrovaly Česko
  • k topení v kamnech. Proto vzrostl zájem o čištění komínů a také o tuto profesi. Momentálně evidují živnostenské úřady přes 3300 kominických živností. Je to asi o deset procent víc než v roce 2022.
  • Nejvíce kominických živností eviduje Středočeský kraj, a to 459.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Domeček hříbeček. Betonová lobby o byznys nepřijde, ale zdroje ubývají

vydáno 1. května 2024  11:00

Nic není nemožné. Vedle obnovitelných energií mají lidé i obnovitelné stavební materiály. Není to jen dřevo. Kámen, písek, cement, beton, štěrk. Převaha...  celý článek

Skiareál z evropských dotací za 126 milionů lyžaře netáhl, je roky zavřený

vydáno 2. května 2024  0:12

Dotace z Evropské unie se staly nedílnou součástí většiny velkých projektů v Olomouckém kraji. Kromě všemožné dopravní infrastruktury putovaly velké sumy...  celý článek

Na Áčko do Motola dotace, na Déčko půjčka. Peníze z EU Praha nedostane ani na okruh

vydáno 2. května 2024  0:12

Více než 115 miliard korun. Tento obří obnos Evropská unie vyplatila hlavnímu městu na dotacích za poslední dvě dekády. Dost na to, aby z těchto peněz...  celý článek

Dotace probudily baťovský areál a vyčistily Bečvu, rozhledny se ale rozpadají

vydáno 2. května 2024  0:12

Za uplynulých dvacet let od vstupu České republiky do Evropské unie dorazily do Zlínského kraje miliardy korun. MF DNES vybrala projekty s největším...  celý článek