metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Neděle 28. dubna 2024. Svátek má Vlastislav

Vánoční dárky (nejen) v papíru. Při jejich vymýšlení a tvorbě pomáhají drony i AI

  11:47
Do Vánoc ve 20. letech 21. století zasahují nejmodernější technologie. Ovlivňují nejen naše každodenní životy a práci. Mají stále větší vliv i ve chvílích, kdy chceme druhým udělat radost.
Češi rádi cestují. A rádi si pak připomínají navštívená místa v kalendáři.

Češi rádi cestují. A rádi si pak připomínají navštívená místa v kalendáři. | foto: PG

Platí to i v tak pro křesťanský svět sváteční období, jako je právě to vánoční. Přesto se mezi dárky stále drží i klasika, například věci, které vznikají z papíru. Digitální svět je ještě úplně neporazil.

Do školy s vlastní i umělou inteligencí
Pod nejedním stromečkem bude letos i školní brašna. Bez ohledu na to, že budoucí školačka nebo školák má před sebou ještě pár měsíců prázdnin. Když se podíváte na design novodobých školních batohů, nelze snad ani vyjmenovat, co vše na nich najdete. Každoročně přibývají témata i designy. Záleží i na tom, jaké letí filmy, seriály, dětští hrdinové.

„Kluci se ale stále drží nejrůznějších akčních postav, stále oblíbený je Batman v mnoha variantách, na nezájem si nemohou stěžovat ani školní batohy s Harrym Potterem,“ vypočítává Michal Šmidrkal, obchodní ředitel z firmy Presco Group, která nabízí sortiment značky Baagl. Vítězí u nich ale i dinosauři, auta všech druhů. U dívek předškolního i nižšího školního věku stále kralují, a to již do devadesátých let, jednorožci, koně, medvídci, koťata.

Ale i do tohoto sortimentu zasahuje „strašák“ jménem umělá inteligence. „Zatím se nedá hovořit o tom, že by AI navrhovala realistické potisky batohů, ale vývoj ohledně AI pozorně sledujeme a budeme se snažit využívat jejích předností při navrhování našich produktů ve chvíli, kdy se nám to bude zdát přínosné. Maximální důraz při vývoji stále klademe na lidský faktor našich kolegů, kteří jsou profesionály ve svém oboru, a právě jejich úkolem bude případná součinnost s AI. Cílem je a vždy bude přinášet našim malým zákazníkům kvalitní, ergonomické, bezpečné a líbivé produkty, které budou jejich parťáky každý školní den,“ uzavírá Šmidrkal.

Drony nabízejí novou dimenzi
Když se v minulých desetiletích plánovaly například fotografické knihy typu Krásy vlasti nebo nástěnné kalendář je Česká republika z výšky, snažili se jejich autoři zařazovat co nejvíc fotografické pohledy. Jenže bez letadla to nešlo, také výška letu musela být podle pravidel. Možností, jak vyfotit Karlštejn nebo Pražský hrad, tak moc nebylo. „Tohle se s příchodem dronů zcela změnilo. Konkrétní krásy vlasti se co do výběru zase tolik nemění, ale právě drony mohou stokrát fotografovaný hrad, zámek či pohoří nabídnout ve zcela neznámém úhlu pohledu, počasí, kdy by jinak letadlo vůbec nevzlétlo,“ vysvětluje Lukáš Gilánik, brand manažer značky Notique.

Je to znát na nabídce od autorů, v dřívějších letech to bývalo i tak, že fotograf nafotil v jednom roce velké série snímků a ty se postupně uplatňovaly v následujících kolekcích kalendářů.

Do světa fantazie a motoriky
V dětské literatuře se v poslední době prosazují knížky, které nenabízejí jenom zážitek ze čtení a obrázků, ale míří i na tvůrčí schopnosti dětí. Kromě toho, že si mohou děti v některých knihách dokreslovat a domalovávat, v regálech v knihkupectví najdete i takzvané samolepkové knížky. „Jsou to nejen samolepky, ale i další hmatové prvky například v leporelech, které rozvíjejí nejen fantazii dítěte, ale i jeho jemnou motoriku,“ říká Lukáš Gilánik, brand manažer značky Ella aMax.

Podle podzimní poptávky v knihkupectvích se dá předpokládat, že se pod stromečky objeví i únikovky. Oblíbené hry, které byly v počátcích cílené na dospělé, v papírové podobě nyní směřují i na mladší generace. „Na knižních veletrzích jde o vyhledávané licence, v Česku se nyní tyto aktivní knížky zabydlují. I proto přemýšlíme o námětech s českými motivy od českých autorů a ilustrátorů,“ dodává Gilánik.

Ze života

Dodnes si pamatuji, jak v lednu 1997 přinesl manžel domů nějaký použitý diář z předchozího roku a pořád dokola v něm listoval. Pak našel vkontejneru s papírem další dva a začal všechny porovnávat. Nakonec si koupil svůj diář a začal si tam postupně sepisovat, co nejčastěji lidé v určité dny v roce dělají.

Například z toho vyvodil, že k doktorovi je nejlepší chodit ve čtvrtek v poledne, protože tento termín ani v jednom diáři nenašel.

Z Národní sbírky zlozvyků

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek