metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 10 °C

Pátek, 22. ledna 2021. Svátek má Slavomír.
Výměna náplně do dávkovače na dezinfekci
Větší foto
Výměna náplně do dávkovače na dezinfekci | foto: Martin Stehlík

Spotřeba dezinfekce v metru závisí na obezřetnosti cestujících. V létě byla na polovině

6. ledna 2021  18:03 Filip Jaroševský Metro.cz
Začalo to loni na jaře nákupem několika stovek litrů dezinfekce, k dnešnímu dni jí zaměstnanci dopravního podniku a další pomocníci do nádobek ve vestibulech metra rozlili mnoho tisícovek.

„Nesledujeme, jak velká část cestujících dezinfekci skutečně využívá. Vedeme si pouze statistiku, jaký objem jsme za dané časové období instalovali do dávkovačů. Máme však zkušenosti mezi jarní a podzimní vlnou pandemie, kdy v době relativního klidu byl odběr instalované dezinfekce v pražském metru o více než polovinu nižší. Je tedy zřejmé, že skutečná spotřeba je závislá na aktuální pandemické situaci,“ říká pro deník Metro mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Dezinfekce je u vstupů do vestibulů podzemní dráhy od září k dispozici cestujícím v červenobílých bezkontaktních dávkovačích. Předtím zde byly umístěny improvizované bílé dávkovače připomínající nádobky na mýdlo z WC a cestující je museli mačkat. Jejich chytří nástupci mají kapacitu dvacet litrů a sami si datovou zprávou umějí zažádat o novou náplň.

Podle šéfa komunikace dopravního podniku Daniela Šabíka ji v současnosti doplňují zaměstnanci společnosti, která pro dopravce provádí úklid stanic. Nikoli revizoři a další zaměstnanci, kteří s rozléváním látky pomáhali v prvních měsících pandemie. „Kolegy z přepravní kontroly jsme využívali k rozlévání dezinfekce z velkých balení do osobních v průběhu prvního, jarního lockdownu. Konkrétně šlo o pětilitrové kanystry. Bylo to v době, kdy nebyla na trhu k dispozici malá, individuální balení dezinfekcí, která bychom mohli jednoduše nakoupit a rozdat zaměstnancům. Navíc jsme revizory v té době dočasně stáhli z provozu a využívali je na jiné činnosti,“ vysvětluje pro Metro Šabík a dodává, že kromě revizorů se tehdy stali rozlévači také informátoři v dopravě.

„V současnosti je na trhu dostatek dezinfekcí v různých verzích a velikostech balení,“ dodává Šabík.

To, že je doplňování dezinfekce v pražské podzemce na denním pořádku, potvrzuje i fotografie čtenáře Martina Stehlíka. Ten nám do redakce zaslal snímek jejího doplňování u výstupu ze stanice metra A Strašnická a získává tak od nás odměnu tři sta korun.

Velké obavy mezi cestujícími panovaly kolem nových dávkovačů na dezinfekci v září. Někteří tipovali, jak dlouho nové bezdotykové sloupky vydrží funkční. Dezinfekce se totiž od začátku pandemie stávala terčem vandalů, jak dokládalo mnoho fotografií rozbitých či utržených dávkovačů, jež nám čtenáři zasílali prostřednictvím Metro hlídače.

Tenhle problém ale během podzimu opadl na minimum. „Do těch starých dávkovačů na mýdlo každý lezl a stáčel si to,“ komentoval na facebookovém profilu dopravce nástup nových dávkovačů uživatel Tomáš Foit.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pražské tramvaje byly opraveny v Ostravě

Tramvaj ev.č. 7269 se po opravě z Ostravy vrátila v prosinci 2020. Na snímku je...
vydáno 21. ledna 2021  17:30

Dvojici retro tramvají nechal pražský dopravní podnik opravit externě.   celý článek

Postavil dům z kontejnerů. Teď chce know-how předat dál

Kontejnerový dům v Hranicích na Moravě při dokončování fasády.
vydáno 21. ledna 2021  7:24

Když začal loni v březnu stavět Marek Popálený v Hranicích na Moravě dům z kontejnerů, začali se u něj stavovat místní, ale i další, kteří projížděli....  celý článek

Vyzkoušeli jsme si každodenní patálie pražských řidičů. Místo na sídlišti jsme hledali vážně dlouho

V Novodvorské ulici se parkuji i „v druhé řadě“.
vydáno 20. ledna 2021  17:38

Kroužíme po sídlišti. Je šest večer a my už pět minut hledáme místo. Vytipovali jsme si vchod v Novodvorské v Praze 4, který je v tuto chvíli naším...  celý článek

Hledáte parťáka na výlet? Máme pro vás tip

Z výletu na Okoř.
vydáno 20. ledna 2021  12:00

Máte toulavé boty, rádi sportujete nebo vás baví divadlo, ale vašim přátelům se moc „ven“ nechce? Zkuste facebookovou skupinu Pražáci pro společné...  celý článek

Vaše fotky z Prahy