metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 5 °C

Úterý 6. prosince 2022. Svátek má Mikuláš

Větší foto
Výměna náplně do dávkovače na dezinfekci | foto: Martin Stehlík

Spotřeba dezinfekce v metru závisí na obezřetnosti cestujících. V létě byla na polovině

  18:03
Začalo to loni na jaře nákupem několika stovek litrů dezinfekce, k dnešnímu dni jí zaměstnanci dopravního podniku a další pomocníci do nádobek ve vestibulech metra rozlili mnoho tisícovek.

„Nesledujeme, jak velká část cestujících dezinfekci skutečně využívá. Vedeme si pouze statistiku, jaký objem jsme za dané časové období instalovali do dávkovačů. Máme však zkušenosti mezi jarní a podzimní vlnou pandemie, kdy v době relativního klidu byl odběr instalované dezinfekce v pražském metru o více než polovinu nižší. Je tedy zřejmé, že skutečná spotřeba je závislá na aktuální pandemické situaci,“ říká pro deník Metro mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Dezinfekce je u vstupů do vestibulů podzemní dráhy od září k dispozici cestujícím v červenobílých bezkontaktních dávkovačích. Předtím zde byly umístěny improvizované bílé dávkovače připomínající nádobky na mýdlo z WC a cestující je museli mačkat. Jejich chytří nástupci mají kapacitu dvacet litrů a sami si datovou zprávou umějí zažádat o novou náplň.

Podle šéfa komunikace dopravního podniku Daniela Šabíka ji v současnosti doplňují zaměstnanci společnosti, která pro dopravce provádí úklid stanic. Nikoli revizoři a další zaměstnanci, kteří s rozléváním látky pomáhali v prvních měsících pandemie. „Kolegy z přepravní kontroly jsme využívali k rozlévání dezinfekce z velkých balení do osobních v průběhu prvního, jarního lockdownu. Konkrétně šlo o pětilitrové kanystry. Bylo to v době, kdy nebyla na trhu k dispozici malá, individuální balení dezinfekcí, která bychom mohli jednoduše nakoupit a rozdat zaměstnancům. Navíc jsme revizory v té době dočasně stáhli z provozu a využívali je na jiné činnosti,“ vysvětluje pro Metro Šabík a dodává, že kromě revizorů se tehdy stali rozlévači také informátoři v dopravě.

„V současnosti je na trhu dostatek dezinfekcí v různých verzích a velikostech balení,“ dodává Šabík.

To, že je doplňování dezinfekce v pražské podzemce na denním pořádku, potvrzuje i fotografie čtenáře Martina Stehlíka. Ten nám do redakce zaslal snímek jejího doplňování u výstupu ze stanice metra A Strašnická a získává tak od nás odměnu tři sta korun.

Velké obavy mezi cestujícími panovaly kolem nových dávkovačů na dezinfekci v září. Někteří tipovali, jak dlouho nové bezdotykové sloupky vydrží funkční. Dezinfekce se totiž od začátku pandemie stávala terčem vandalů, jak dokládalo mnoho fotografií rozbitých či utržených dávkovačů, jež nám čtenáři zasílali prostřednictvím Metro hlídače.

Tenhle problém ale během podzimu opadl na minimum. „Do těch starých dávkovačů na mýdlo každý lezl a stáčel si to,“ komentoval na facebookovém profilu dopravce nástup nových dávkovačů uživatel Tomáš Foit.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dáváte si novoroční předsevzetí? Zkuste se v nich zaměřit na svou kariéru

vydáno 6. prosince 2022  14:09

S čím a jak začít? Přinášíme vám článek a v něm sedm tipů, jak na to můžete jít.  celý článek

Strkejte si ruce do kyblíků s ledem, brzy vám bude hej, radí biohacker Libor Mattuš

vydáno 6. prosince 2022  13:59

S biohackerem Liborem Mattušem se potkáváme na konferenci o štěstí v práci, kde zvědavým přihlížejícím popisuje příznivé účinky chladu na tělo. Okamžitý...  celý článek

Období až opulentních hostin se blíží, dají se zvládnout bez těžkostí

vydáno 6. prosince 2022  6:00

Chcete se po svátcích vejít do svého oblečení? Na přibírání má vliv nedostatek spánku, kila naskáčou i po alkoholu.  celý článek

Pokud budete dárky pod stromeček lovit on-line, dejte si pozor na podvodníky

vydáno 5. prosince 2022  6:31

Věci z druhé ruky jsou díky příznivé ceně a ekologickému aspektu čím dál oblíbenější. Dříve sloužily spíše pro osobní potřebu, zato letos se pod...  celý článek