metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 12 °C

Neděle, 24. října 2021. Svátek má Nina.

Větší foto
Výměna náplně do dávkovače na dezinfekci | foto: Martin Stehlík

Spotřeba dezinfekce v metru závisí na obezřetnosti cestujících. V létě byla na polovině

  18:03
Začalo to loni na jaře nákupem několika stovek litrů dezinfekce, k dnešnímu dni jí zaměstnanci dopravního podniku a další pomocníci do nádobek ve vestibulech metra rozlili mnoho tisícovek.

„Nesledujeme, jak velká část cestujících dezinfekci skutečně využívá. Vedeme si pouze statistiku, jaký objem jsme za dané časové období instalovali do dávkovačů. Máme však zkušenosti mezi jarní a podzimní vlnou pandemie, kdy v době relativního klidu byl odběr instalované dezinfekce v pražském metru o více než polovinu nižší. Je tedy zřejmé, že skutečná spotřeba je závislá na aktuální pandemické situaci,“ říká pro deník Metro mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Dezinfekce je u vstupů do vestibulů podzemní dráhy od září k dispozici cestujícím v červenobílých bezkontaktních dávkovačích. Předtím zde byly umístěny improvizované bílé dávkovače připomínající nádobky na mýdlo z WC a cestující je museli mačkat. Jejich chytří nástupci mají kapacitu dvacet litrů a sami si datovou zprávou umějí zažádat o novou náplň.

Podle šéfa komunikace dopravního podniku Daniela Šabíka ji v současnosti doplňují zaměstnanci společnosti, která pro dopravce provádí úklid stanic. Nikoli revizoři a další zaměstnanci, kteří s rozléváním látky pomáhali v prvních měsících pandemie. „Kolegy z přepravní kontroly jsme využívali k rozlévání dezinfekce z velkých balení do osobních v průběhu prvního, jarního lockdownu. Konkrétně šlo o pětilitrové kanystry. Bylo to v době, kdy nebyla na trhu k dispozici malá, individuální balení dezinfekcí, která bychom mohli jednoduše nakoupit a rozdat zaměstnancům. Navíc jsme revizory v té době dočasně stáhli z provozu a využívali je na jiné činnosti,“ vysvětluje pro Metro Šabík a dodává, že kromě revizorů se tehdy stali rozlévači také informátoři v dopravě.

„V současnosti je na trhu dostatek dezinfekcí v různých verzích a velikostech balení,“ dodává Šabík.

To, že je doplňování dezinfekce v pražské podzemce na denním pořádku, potvrzuje i fotografie čtenáře Martina Stehlíka. Ten nám do redakce zaslal snímek jejího doplňování u výstupu ze stanice metra A Strašnická a získává tak od nás odměnu tři sta korun.

Velké obavy mezi cestujícími panovaly kolem nových dávkovačů na dezinfekci v září. Někteří tipovali, jak dlouho nové bezdotykové sloupky vydrží funkční. Dezinfekce se totiž od začátku pandemie stávala terčem vandalů, jak dokládalo mnoho fotografií rozbitých či utržených dávkovačů, jež nám čtenáři zasílali prostřednictvím Metro hlídače.

Tenhle problém ale během podzimu opadl na minimum. „Do těch starých dávkovačů na mýdlo každý lezl a stáčel si to,“ komentoval na facebookovém profilu dopravce nástup nových dávkovačů uživatel Tomáš Foit.

Komentáře

Hlavní zprávy

Není to jen radost. O odvrácené straně mateřství si teď můžete přečíst také knížku

vydáno 24. října 2021  9:05

Upřímný mateřský blog si před třemi lety založila Tereza Maroušková. Působí na Instagramu jako Nas*aná máma a poodkrývá odvrácenou stranu mateřství...  celý článek

Pojeďte s námi na výlet. Nádraží Jedlová. Penzion (nejen) pro šotouše

vydáno 23. října 2021  11:43

Poznávat krajinu lze všelijak. Jsou výlety, ke kterým stačí jenom jízdenka na vlak, který vás bez složitého trmácení dopraví rovnou téměř do pokoje.  celý článek

Skoncovat s manželstvím jde i kladivem. Na Netlixu je to navíc zábava

Strážce streamu
vydáno 22. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Věčně rozhádaný manželský pár vyrazí na odlehlou chatu s cílem zabít jeden druhého, shrábnout životní pojistku svého protějšku a žít si poklidně dál jako...  celý článek

Málem mu ustřelili zadek. Teď slaví čtyřicet tisíc prodaných báglů

vydáno 22. října 2021  11:37

Lukáši Matějčkovi se před zhruba čtyřmi lety při túrách po Asii zalíbil jeden batoh. Podobné teď šije v Kolumbii a Indii.  celý článek

Vaše fotky z Prahy