metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša

Větší foto
Starostka Slivence Jana Plamínková | foto: STAN

Starostové a nezávislí odsoudili chování primátorky kolem stavebních předpisů

  5:58
Pražská organizace Starostů a nezávislých odsoudila chování primátorky Adriany Krnáčové (ANO) kolem Pražských stavebních předpisů. Jde podle nich o její osobní spor s náměstkem Matějem Stropnickým (SZ/Trojkoalice). Současnou koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice ale starostové nezpochybňují.

„Chceme restartovat důvěru mezi koaličními partnery, protože byla zásadně otřesena. To očekáváme od nadcházejícího koaličního jednání,“ uvedla strana v prohlášení. Vyřešit svůj spor musí podle ní Krnáčová, Stropnický a Strana zelených. V koalici hodlají starostévé a nezávislí zůstat. „Ovšem jedině za předpokladu, že bude dodržována koaliční dohoda a politická kultura,“ uvedl mluvčí starostů Karel Kreml.

Spor v koalici rozpoutalo úterní jednání rady, kde Krnáčová předložila vlastní návrh stavebních předpisů, a tuto problematiku od Stropnického převzala. Ten následně nabídl svou rezignaci, klub Trojkoalice ji ale nepřijal. Nyní údajně o odchodu nepřemýšlí, přestože pražští radní v úterý neschválili ani jeden z klíčových materiálů, které předkládal.

Trojkoalice chce situaci řešit na koaličním jednání. Kdy se uskuteční, zatím není jasné. O situaci už v úterý jednali zelení, konstatovali, že nesystémový zásah do pravomocí Stropnického je v rozporu s koaliční smlouvou. Dál ale plně podporují spojení s lidovci a STAN v Trojkoalici v radě města. Rovněž lidovci chtějí v koalici zůstat. KDU-ČSL i STAN uvedly, že spor si musí vyřešit zelení sami.

Mezitím se včera rozhořel spor o autorství nového návrhu stavebních předpisů, který nechala Krnáčová v úterý radou schválit. Primátorka tvrdí, že dokument vznikl v jejím sekretariátu. Podle zastupitelů Pirátů je ale v metadatech souboru důvodové zprávy vidět, že byla vytvořena hodinu před jednáním rady a na počítači s operačním systémem MacOS, které magistrát nemá.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek