metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Středa, 1. prosince 2021. Svátek má Iva.

Větší foto
Jedová chýše v roce 1920. | foto: Muzeum hlavního města PrahyMetro.cz

Stavil se tu Švejk nebo český král. Slavná hospoda šla ale k zemi

  6:59
Už od středověku měla tahle putyka špatnou pověst. Legendy praví, že v Jedové chýši nebyla nouze ani o přepadení nebo vraždy. V současnosti hospoda existuje už jen na starých fotografiích. Nahlédnout do její historie můžete také díky výstavě Praha dekadentní. Ta se v Galerii Tančícího domu koná až do konce března.

Nízký domek, který vznikl ve 13. století na návrší Větrov, v dnešní Apolinářské ulici číslo popisné 445/6, byl už od svého vzniku místem opředeným mnoha legendami.

Jedna z nich dokonce tvrdí, že hospodu navštívil také sám král Václav IV. Ten sem údajně zavítal za doprovodu kata a osobní stráže. Všichni v převleku. Král mezi hosty poznal dva vrahy, kteří se ho pokusili v minulosti otrávit, svému doprovodu proto poručil těmto dvěma nalít do pití jed. Možná právě kvůli tomu knajpa získala svůj název. Podle jiné legendy přišla Jedová chýše ke jménu díky studentům z okolních špitálů, kteří nejenže s jedy pracovali, ale byli také ochotni je prodávat.

Z nálevny na hampejz se podnik začal měnit zhruba ve druhé polovině 19. století. To nepřímo souviselo i s tím, že v blízkosti začala vznikat Královská česká zemská porodnice u svatého Apolináře. „Jedová chýše byla nejoblíbenějším eldorádem pražské německé bohémy, zejména studentů z přilehlých klinik a ústavů plus jejich pestrého ženského doprovodu, složeného z různých pomocnic, ošetřovatelek a porodních bab,“ píše se na jednom z panelů expozice Praha dekadentní.

Ačkoliv byla hospoda v roce 1933 stržena, stihla si zahrát ve filmu. V roce 1926 se totiž objevila ve snímku Karla Lamače Dobrý voják Švejk. Hospoda je známá také díky seriálu Hříšní lidé města pražského. Ten byl ale natočen až v letech 1968 a 1969. Seriálová chýše, stejně tak jako například kancelář kriminálního rady Karla Vacátka, byla vytvořena v ateliéru. Nyní na jejím místě stojí funkcionalistický činžák architekta Josefa Kalouse.

Apolinářská

  • Ulici, kde se v minulosti nacházela Jedová chýše, zmiňuje také knižní průvodce Praha erotická.
  • Na adrese Apolinářská 4 dříve sídlilo „tajné“ oddělení pražské Všeobecné nemocnice. Na zdejší kožní klinice se léčily s pohlavními nemocemi prostitutky.
  • Jen o kousek dál, v Apolinářské 18, pro změnu sídlilo oddělení porodnice, kam ženy do roku 1882 chodily podle výše zmiňované knihy „odložit nechtěné plody své lásky“.

Komentáře

Hlavní zprávy

Téměř zapomenutý poklad z osady Károv se zachoval i navzdory nacistům

vydáno 30. listopadu 2021  16:26

Když listujete kronikou Károva – osady obce Ohrobec ležící nedaleko Dolních Břežan – narazíte v četných zmínkách na místní loutkářský spolek, který zde...  celý článek

Viktoria Žižkov se zařadí po bok dalších slavných celků, bude mít vlastní zastávku

vydáno 30. listopadu 2021  10:51

Když se minulý týden představovala na nové autobusové lince 101 zastávka U Prdlavky, lehce zanikla informace, že konečnou stanicí zmíněné linky bude ta s...  celý článek

Kulich bez loga? Policisty a hasiče to může stát tisícovku. Zmapovali jsem uniformy IZS

vydáno 30. listopadu 2021  5:42

Průměrný Pražan na sebe v zimě hodí prostě jen teplejší bundu a boty. Pro policisty, hasiče i záchranáře platí pravidla.  celý článek

Někomu stačí železo doplnit krvavým steakem nebo sýrem

vydáno 29. listopadu 2021  10:55

Když je málo kovů, stojí třeba výroba aut a dalších věcí. Jejich nedostatek trápí také zdravotníky. Mnozí lidé mají v těle nedostatek železa.  celý článek

Vaše fotky z Prahy