metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Středa, 8. prosince 2021. Svátek má Květoslava.

Větší foto
Jedová chýše v roce 1920. | foto: Muzeum hlavního města PrahyMetro.cz

Stavil se tu Švejk nebo český král. Slavná hospoda šla ale k zemi

  6:59
Už od středověku měla tahle putyka špatnou pověst. Legendy praví, že v Jedové chýši nebyla nouze ani o přepadení nebo vraždy. V současnosti hospoda existuje už jen na starých fotografiích. Nahlédnout do její historie můžete také díky výstavě Praha dekadentní. Ta se v Galerii Tančícího domu koná až do konce března.

Nízký domek, který vznikl ve 13. století na návrší Větrov, v dnešní Apolinářské ulici číslo popisné 445/6, byl už od svého vzniku místem opředeným mnoha legendami.

Jedna z nich dokonce tvrdí, že hospodu navštívil také sám král Václav IV. Ten sem údajně zavítal za doprovodu kata a osobní stráže. Všichni v převleku. Král mezi hosty poznal dva vrahy, kteří se ho pokusili v minulosti otrávit, svému doprovodu proto poručil těmto dvěma nalít do pití jed. Možná právě kvůli tomu knajpa získala svůj název. Podle jiné legendy přišla Jedová chýše ke jménu díky studentům z okolních špitálů, kteří nejenže s jedy pracovali, ale byli také ochotni je prodávat.

Z nálevny na hampejz se podnik začal měnit zhruba ve druhé polovině 19. století. To nepřímo souviselo i s tím, že v blízkosti začala vznikat Královská česká zemská porodnice u svatého Apolináře. „Jedová chýše byla nejoblíbenějším eldorádem pražské německé bohémy, zejména studentů z přilehlých klinik a ústavů plus jejich pestrého ženského doprovodu, složeného z různých pomocnic, ošetřovatelek a porodních bab,“ píše se na jednom z panelů expozice Praha dekadentní.

Ačkoliv byla hospoda v roce 1933 stržena, stihla si zahrát ve filmu. V roce 1926 se totiž objevila ve snímku Karla Lamače Dobrý voják Švejk. Hospoda je známá také díky seriálu Hříšní lidé města pražského. Ten byl ale natočen až v letech 1968 a 1969. Seriálová chýše, stejně tak jako například kancelář kriminálního rady Karla Vacátka, byla vytvořena v ateliéru. Nyní na jejím místě stojí funkcionalistický činžák architekta Josefa Kalouse.

Apolinářská

  • Ulici, kde se v minulosti nacházela Jedová chýše, zmiňuje také knižní průvodce Praha erotická.
  • Na adrese Apolinářská 4 dříve sídlilo „tajné“ oddělení pražské Všeobecné nemocnice. Na zdejší kožní klinice se léčily s pohlavními nemocemi prostitutky.
  • Jen o kousek dál, v Apolinářské 18, pro změnu sídlilo oddělení porodnice, kam ženy do roku 1882 chodily podle výše zmiňované knihy „odložit nechtěné plody své lásky“.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kdo chce tisknout noviny a knížky, nebo balit zboží pro zákazníky, ten si před Vánocemi počká

vydáno 8. prosince 2021  10:00

Papír si vzít nedáme. Vyznavači tištěných novin, časopisů a literatury milují šustot obracených stránek. Vydavatelé však mají starosti.  celý článek

Počíhejte si na něj. Nový bus v Praze střídá linky jako ponožky

vydáno 8. prosince 2021  5:33

Prototyp vozu SOR bude po hlavním městě jezdit rok. Znají ho i v Hradci Králové nebo například v Kladně.  celý článek

Ne každá skulina je bezpečná. Nemáte náhodou doma v kamnech sýkorku?

vydáno 7. prosince 2021  18:54

Podívejte se občas pozorně do systému vytápění. Komín z plynového kotle nebo z topení bez krycí mřížky se může stát pro zvířecího návštěvníka pastí....  celý článek

Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

vydáno 7. prosince 2021  5:10

Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy