metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 19 °C

Pátek 7. října 2022. Svátek má Justýna

Větší foto
Jedová chýše v roce 1920. | foto: Muzeum hlavního města PrahyMetro.cz

Stavil se tu Švejk nebo český král. Slavná hospoda šla ale k zemi

  6:59
Už od středověku měla tahle putyka špatnou pověst. Legendy praví, že v Jedové chýši nebyla nouze ani o přepadení nebo vraždy. V současnosti hospoda existuje už jen na starých fotografiích. Nahlédnout do její historie můžete také díky výstavě Praha dekadentní. Ta se v Galerii Tančícího domu koná až do konce března.

Nízký domek, který vznikl ve 13. století na návrší Větrov, v dnešní Apolinářské ulici číslo popisné 445/6, byl už od svého vzniku místem opředeným mnoha legendami.

Jedna z nich dokonce tvrdí, že hospodu navštívil také sám král Václav IV. Ten sem údajně zavítal za doprovodu kata a osobní stráže. Všichni v převleku. Král mezi hosty poznal dva vrahy, kteří se ho pokusili v minulosti otrávit, svému doprovodu proto poručil těmto dvěma nalít do pití jed. Možná právě kvůli tomu knajpa získala svůj název. Podle jiné legendy přišla Jedová chýše ke jménu díky studentům z okolních špitálů, kteří nejenže s jedy pracovali, ale byli také ochotni je prodávat.

Z nálevny na hampejz se podnik začal měnit zhruba ve druhé polovině 19. století. To nepřímo souviselo i s tím, že v blízkosti začala vznikat Královská česká zemská porodnice u svatého Apolináře. „Jedová chýše byla nejoblíbenějším eldorádem pražské německé bohémy, zejména studentů z přilehlých klinik a ústavů plus jejich pestrého ženského doprovodu, složeného z různých pomocnic, ošetřovatelek a porodních bab,“ píše se na jednom z panelů expozice Praha dekadentní.

Ačkoliv byla hospoda v roce 1933 stržena, stihla si zahrát ve filmu. V roce 1926 se totiž objevila ve snímku Karla Lamače Dobrý voják Švejk. Hospoda je známá také díky seriálu Hříšní lidé města pražského. Ten byl ale natočen až v letech 1968 a 1969. Seriálová chýše, stejně tak jako například kancelář kriminálního rady Karla Vacátka, byla vytvořena v ateliéru. Nyní na jejím místě stojí funkcionalistický činžák architekta Josefa Kalouse.

Apolinářská

  • Ulici, kde se v minulosti nacházela Jedová chýše, zmiňuje také knižní průvodce Praha erotická.
  • Na adrese Apolinářská 4 dříve sídlilo „tajné“ oddělení pražské Všeobecné nemocnice. Na zdejší kožní klinice se léčily s pohlavními nemocemi prostitutky.
  • Jen o kousek dál, v Apolinářské 18, pro změnu sídlilo oddělení porodnice, kam ženy do roku 1882 chodily podle výše zmiňované knihy „odložit nechtěné plody své lásky“.

Komentáře

Hlavní zprávy

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

vydáno 5. října 2022  5:37

Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla....  celý článek

Koleje přebrousí i v Holešovicích. Přinášíme přehled krátkodobých omezení MHD

vydáno 4. října 2022  19:07

Už se v hlavním městě zase dláždí, opravují se troleje a rozbrušují koleje. Menších výluk způsobených nejrůznějšími údržbovými pracemi probíhá v hlavním...  celý článek