metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 19 °C

Sobota 24. září 2022. Svátek má Jaromír

Dalších 7 fotografií v galerii
Někteří demonstranti měli na hlavách papírové krabice. Ty symbolizovaly podobu novostavby, která má vyrůst u památkově chráněného Anežského kláštera. | foto: ČTK

Stovky lidí demonstrovaly proti novostavbě u Anežského kláštera

  6:55
Souboj s minulostí, tak by se dal nazvat protest asi pěti stovek lidí proti plánované výstavbě domu u památkově chráněného Anežského kláštera. V době vlády primátora Béma jí v roce 2008 dali zelenou i magistrátní památkáři. Stavební povolení teď řeší úřad Prahy 1.

Proti plánované výstavbě domu u Anežského kláštěra demonstrovalo včera v podvečer před úřadem Prahy 1 asi pět stovek lidí. Akci pořádalo sdružení Občanský monitoring a Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD). Protestní petici na internetu podpořilo přibližně 1200 odpůrců stavby označované jako ‚maršmeloun‘.

Někteří z protestujících dorazili s růžovými a šedými krabicemi na hlavách, které měly připomenout jednu z dřívějších podob navrhované fasády, která připomíná bonbony marshmallow.

Tak chránili město památkáři pod vedením svého šéfa Kněžínka

Protestující podpořili zástupci Strany zelených s náměstkem primátorky Matějem Stropnickým. Na setkání byl i pražský radní pro kulturu Jan Wolf. „Jedná o další zděděný problém odhlasovaný v roce 2008, bohužel za poklonkování šéfa památkové péče Jana Kněžínka. Novostavba kladně posouzená v té době má zcela jinou podobu než novostavba, k níž se nyní vedou řízení,“ uvedl v rámci úterních interpelací při jednání pražských zastupitelů.

Protestujícím vadí, že developeři chtějí vedle památky z první poloviny 13. století v Pražské památkové rezervaci na Starém Městě postavit bytový dům se šesti nadzemními podlažími, plochou střechou a podzemními garážemi. „Podáme podnět kontrolnímu výboru zastupitelstva a Prahy 1, aby přezkoumali smlouvu a celý proces a zjistili jak se stalo, že požadavky Národního památkového ústavu a ministerstva kultury na developera se vytratily,“ řekl zástupce Občanského monitoringu Vítězslav Praks. Dodal, že protestující nechtějí nic jiného, než o co žádalo ministerstvo kultury a Národní památkový ústav již v roce 2010.

Smlouva s Prahou: jakmile postavíte, prodáme vám pozemek

Investorem je firma Praga Progetti e Investment italského architekta Francesca Augusta Razettiho. Tomu už chybí pouze stavební povolení, o které Prahu 1 požádal loni v prosinci.

Organizátoři akce upozorňují, že investor pozemek z velké části vůbec nevlastní, ale má s magistrátem uzavřenou smlouvu o smlouvě budoucí o odkupu pozemku. Praha má podle ní pozemek investorovi odprodat, jakmile stavba dokončí. V součtu má kupující zaplatit asi 28 milionů korun.

„Nyní probíhá na stavebním odboru městské části stavební řízení, přesněji vypořádání námitek zaslaných účastníky řízení. Prošetřuje se, zda jsou podklady v pořádku,“ sdělila mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek

Základka ve Weberově dostane solární panely. Praha 5 chce být energeticky soběstačná

vydáno 24. září 2022  6:07

Recept, jak vyzrát na drahé energie a nespadnout do dluhů, nachází radnice Prahy 5. Už v květnu procházeli její pracovníci střechy základních škol a...  celý článek

Pátá řada Cobra Kai je opět boží. Z nenápadného sequelu Karate Kida je návyková pecka

Strážce streamu
vydáno 23. září 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Značka Karate Kid je u nás známá především díky VHS kazetám. Právě ony jsou důvodem, proč na tomhle fenoménu vyrostla řada dnešních (nejen) pozdních...  celý článek

Šatníkoví šíbři operují na YouTube či TikToku. Radí nám, co máme nosit

vydáno 23. září 2022  6:18

Módní hra je na poli sociálních médií čím dál vyhledávanějším tématem. Elegánů, kteří se nebojí se svým šatníkem experimentovat, přitom v tuzemsku zase...  celý článek