metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Dalších 7 fotografií v galerii
Někteří demonstranti měli na hlavách papírové krabice. Ty symbolizovaly podobu novostavby, která má vyrůst u památkově chráněného Anežského kláštera. | foto: ČTK

Stovky lidí demonstrovaly proti novostavbě u Anežského kláštera

  6:55
Souboj s minulostí, tak by se dal nazvat protest asi pěti stovek lidí proti plánované výstavbě domu u památkově chráněného Anežského kláštera. V době vlády primátora Béma jí v roce 2008 dali zelenou i magistrátní památkáři. Stavební povolení teď řeší úřad Prahy 1.

Proti plánované výstavbě domu u Anežského kláštěra demonstrovalo včera v podvečer před úřadem Prahy 1 asi pět stovek lidí. Akci pořádalo sdružení Občanský monitoring a Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD). Protestní petici na internetu podpořilo přibližně 1200 odpůrců stavby označované jako ‚maršmeloun‘.

Někteří z protestujících dorazili s růžovými a šedými krabicemi na hlavách, které měly připomenout jednu z dřívějších podob navrhované fasády, která připomíná bonbony marshmallow.

Tak chránili město památkáři pod vedením svého šéfa Kněžínka

Protestující podpořili zástupci Strany zelených s náměstkem primátorky Matějem Stropnickým. Na setkání byl i pražský radní pro kulturu Jan Wolf. „Jedná o další zděděný problém odhlasovaný v roce 2008, bohužel za poklonkování šéfa památkové péče Jana Kněžínka. Novostavba kladně posouzená v té době má zcela jinou podobu než novostavba, k níž se nyní vedou řízení,“ uvedl v rámci úterních interpelací při jednání pražských zastupitelů.

Protestujícím vadí, že developeři chtějí vedle památky z první poloviny 13. století v Pražské památkové rezervaci na Starém Městě postavit bytový dům se šesti nadzemními podlažími, plochou střechou a podzemními garážemi. „Podáme podnět kontrolnímu výboru zastupitelstva a Prahy 1, aby přezkoumali smlouvu a celý proces a zjistili jak se stalo, že požadavky Národního památkového ústavu a ministerstva kultury na developera se vytratily,“ řekl zástupce Občanského monitoringu Vítězslav Praks. Dodal, že protestující nechtějí nic jiného, než o co žádalo ministerstvo kultury a Národní památkový ústav již v roce 2010.

Smlouva s Prahou: jakmile postavíte, prodáme vám pozemek

Investorem je firma Praga Progetti e Investment italského architekta Francesca Augusta Razettiho. Tomu už chybí pouze stavební povolení, o které Prahu 1 požádal loni v prosinci.

Organizátoři akce upozorňují, že investor pozemek z velké části vůbec nevlastní, ale má s magistrátem uzavřenou smlouvu o smlouvě budoucí o odkupu pozemku. Praha má podle ní pozemek investorovi odprodat, jakmile stavba dokončí. V součtu má kupující zaplatit asi 28 milionů korun.

„Nyní probíhá na stavebním odboru městské části stavební řízení, přesněji vypořádání námitek zaslaných účastníky řízení. Prošetřuje se, zda jsou podklady v pořádku,“ sdělila mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek