metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 27 °C

Pondělí 16. května 2022. Svátek má Přemysl

Dalších 7 fotografií v galerii
Někteří demonstranti měli na hlavách papírové krabice. Ty symbolizovaly podobu novostavby, která má vyrůst u památkově chráněného Anežského kláštera. | foto: ČTK

Stovky lidí demonstrovaly proti novostavbě u Anežského kláštera

  6:55
Souboj s minulostí, tak by se dal nazvat protest asi pěti stovek lidí proti plánované výstavbě domu u památkově chráněného Anežského kláštera. V době vlády primátora Béma jí v roce 2008 dali zelenou i magistrátní památkáři. Stavební povolení teď řeší úřad Prahy 1.

Proti plánované výstavbě domu u Anežského kláštěra demonstrovalo včera v podvečer před úřadem Prahy 1 asi pět stovek lidí. Akci pořádalo sdružení Občanský monitoring a Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD). Protestní petici na internetu podpořilo přibližně 1200 odpůrců stavby označované jako ‚maršmeloun‘.

Někteří z protestujících dorazili s růžovými a šedými krabicemi na hlavách, které měly připomenout jednu z dřívějších podob navrhované fasády, která připomíná bonbony marshmallow.

Tak chránili město památkáři pod vedením svého šéfa Kněžínka

Protestující podpořili zástupci Strany zelených s náměstkem primátorky Matějem Stropnickým. Na setkání byl i pražský radní pro kulturu Jan Wolf. „Jedná o další zděděný problém odhlasovaný v roce 2008, bohužel za poklonkování šéfa památkové péče Jana Kněžínka. Novostavba kladně posouzená v té době má zcela jinou podobu než novostavba, k níž se nyní vedou řízení,“ uvedl v rámci úterních interpelací při jednání pražských zastupitelů.

Protestujícím vadí, že developeři chtějí vedle památky z první poloviny 13. století v Pražské památkové rezervaci na Starém Městě postavit bytový dům se šesti nadzemními podlažími, plochou střechou a podzemními garážemi. „Podáme podnět kontrolnímu výboru zastupitelstva a Prahy 1, aby přezkoumali smlouvu a celý proces a zjistili jak se stalo, že požadavky Národního památkového ústavu a ministerstva kultury na developera se vytratily,“ řekl zástupce Občanského monitoringu Vítězslav Praks. Dodal, že protestující nechtějí nic jiného, než o co žádalo ministerstvo kultury a Národní památkový ústav již v roce 2010.

Smlouva s Prahou: jakmile postavíte, prodáme vám pozemek

Investorem je firma Praga Progetti e Investment italského architekta Francesca Augusta Razettiho. Tomu už chybí pouze stavební povolení, o které Prahu 1 požádal loni v prosinci.

Organizátoři akce upozorňují, že investor pozemek z velké části vůbec nevlastní, ale má s magistrátem uzavřenou smlouvu o smlouvě budoucí o odkupu pozemku. Praha má podle ní pozemek investorovi odprodat, jakmile stavba dokončí. V součtu má kupující zaplatit asi 28 milionů korun.

„Nyní probíhá na stavebním odboru městské části stavební řízení, přesněji vypořádání námitek zaslaných účastníky řízení. Prošetřuje se, zda jsou podklady v pořádku,“ sdělila mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek

Komerční sdělení

Atletický Memoriál Augustina Rebce v Mělníku připomene hrdinného odbojáře

vydáno 16. května 2022

Město na soutoku Labe s Vltavou ožije ve středu 18. května sportem. Po osmé se totiž na mělnickou atletickou umělou dráhu pod Tyršovým domem vydají...  celý článek

Není kachle jako kachle. Města oblepená hnědým keramickým morem

PRAHA? AHA!
vydáno 15. května 2022  12:15

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Šestnáct tisíc za příživníka ročně. Průzkum ukázal, kolik lidí sdílí svá hesla na VOD službách

vydáno 15. května 2022  6:43

Máte heslo na Netflix? A mohla bych ho vidět? Takhle by nejspíš zněla kultovní věta z filmu Kulový blesk, kdyby se točilo dneska.  celý článek