metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 4 °C

Úterý 29. listopadu 2022. Svátek má Zina

Další 4 fotografie v galerii
Hydra. Díky mostku se technici mohou podívat dovnitř. | foto: Metro.cz

Světlonoši rozzáří most, hydry pochrlí vodu. Zprovoznění nové atrakce je ale v nedohlednu

  17:39
Na Čechově mostě v Praze stojí auta s majáky, část chodníku ohradil plot. Začaly tam kamerové sondy do soch mostu. Ty ověřují, jestli se do nich dostane voda a plyn. Voda by měla téct z tlam hyder, plyn by měl být v pochodních, které v rukách třímají světlonoši.

„Ještě nevíme, jestli by to byl otevřený oheň, nebo by se jednalo o nějakou speciální baňku, v níž by oheň hořel,“ řekl na začátku této reportáže přímo z místa šéf firmy Technologie hlavního města Prahy (THMP) Tomáš Jílek. Firma má na starosti všechna světla ve městě a řídí také kontrolu opravy osvětlení, která by se mohla stát velkou pražskou atrakcí.

Zajímavostí je, že s efektovými systémy původně stavitelé mostu počítali, nicméně císař František Josef I. chtěl otevření nejkratšího mostu v Praze dříve. Proto systém nedokončili.

Čechův most. Začalo se se zkoumáním jeho soch. Jsme na straně, kde na pilířích...

„Nemáme téměř žádné plány. Vůbec netušíme, jestli tam přívod je, nebo není. To musíme zjistit díky kamerám, které do soch mohou nahlédnout,“ řekl deníku Metro Jílek.

Firma THMP pomocí kamer nahlédla do vnitřních částí soch. Na základě toho určí rozsah restaurátorských prací, které případně umožní instalaci technologických rozvodů vody a plynu. Šéf společnosti Jílek dodává, že po konzultaci s památkáři zároveň probíhá intenzivní pátrání v archivech. „Následovat budou projekční práce pro zpracování projektové dokumentace na obnovu slavnostního osvětlení a efektových systémů a debata s orgány památkové péče, teprve pak bude možné určit datum, kdy lze očekávat tuto neobvyklou podívanou na Vltavě,“ dodal Jílek. Kromě oživení soch je v plánu také modernizace svítidel veřejného a slavnostního osvětlení. 

Sochy stojí vlastní vahou

  • Na jaře letošního roku začala městská společnost THMP s přípravou oživení Čechova mostu. 
  • Ten čeká v následujících letech rekonstrukce rozsáhlého slavnostního osvětlení a zvažuje se i obnova původních efektových systémů – ze soch hyder by měla chrlit voda, světlonoši by zase měli držet pochodně se šlehajícími plameny. Podle dochovaných informací se totiž zdá, že sochy měly být v minulosti osazeny potrubím pro rozvod vody a plynu. 
  • Deník Metro byl v době kamerového snímání útrob jednoho ze světlonošů na místě. Podle záběrů, které technici mají, to vypadá, že světlonoš potrubí v sobě skutečně má.
  • Nyní se čeká na vyhodnocení i archivních záznamů, poté lze určit, jaké efekty se z původního záměru podařilo předkům realizovat a zda je vhodné je obnovit.
  • Celý systém osvětlení, spouštění a zapalování plynu a také ovládání tlakové vody bude vybaven vlastní kontrolou a dohledem z centrály THMP. 
  • Podle informací, které deník Metro na místě zjistil, měly nyní již opravené sochy u předmostí zkorodované části a stály na sloupu vlastní vahou. Ta má být kolem 12 tun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Žádné smutné stromky u popelnic. Vánoční jedle v květináči rychle mizí

vydáno 29. listopadu 2022  6:00,  aktualizováno  8:03

Už pošesté si lze od správců lesů pořídit vánoční stromek, který má budoucnost. Má to ale pár háčků.  celý článek

Šli jsme víc směrem k písničce, říká v rozhovoru pro deník Metro hudebník Lipo

vydáno 28. listopadu 2022  17:02

V pátek vyšlo čtvrté studiové album Jonáše Červinky. Umělec známý jako Lipo na desce Příběhy změnil několik věcí. Neobrací se už k hiphopové scéně,...  celý článek

Občas se objeví dílo, které ještě nemáme, říká v rozhovoru pro deník Metro vnuk Josefa Lady

vydáno 28. listopadu 2022  11:15

Zasněžené kopce, vesničky a děti v beranicích. To jsou typicky ladovské Vánoce, které letos můžete zažít i v pražském Centru Černý Most – celá výzdoba se...  celý článek

Pražané stárnou. Pomoct má i nové centrum sociálních a zdravotních služeb na Vinohradech

vydáno 28. listopadu 2022  4:50

Na území hlavního města nastálo žije více než tři sta tisíc důchodců, tedy podle statistik asi čtvrtina populace. Center pro seniory se však v Praze...  celý článek