metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Středa, 8. prosince 2021. Svátek má Květoslava.

Dalších 5 fotografií v galerii
Koncert skupiny The Tap Tap na Václavském náměstí s názvem Už jsme trochu dál. Byl reakcí na slova prezidenta Zemana o inkluzi. | foto: Pavel TůmaMetro.cz

Tap Tap hráli kvůli Zemanovým slovům o vzdělávání postižených

  16:14,  aktualizováno  19:29
Kapela handicapovaných hudebníků The Tap Tap dnes koncertem pod sochou svatého Václava v centru hlavního města podpořila integraci zdravotně postižených lidí do společnosti a inkluzi ve vzdělávání. Vystoupení bylo reakcí na nedávná kritická slova prezidenta Miloše Zemana ke společnému vzdělávání zdravých a handicapovaných.

Návštěvníci akce s názvem Už jsme trochu dál zaplnili horní část Václavského náměstí, kde musela být odkloněna doprava. Podle policie koncert navštívily přibližně tři tisíce lidí.

„Rozhodli jsme se uspořádat vystoupení, protože v důsledku určitých vyjádření prezidenta vznikl v Česku zcela nevídaný zájem o procesy integrace a inkluze,“ řekl kapelník skupiny The Tap Tap Šimon Ornest. Zeman mluvil o inkluzi při návštěvě Pardubického kraje v polovině ledna. Vyvolal polemiku svými výroky o nevhodnosti společného vzdělávání některých handicapovaných a zdravých dětí.

Mezi diváky koncertu se objevili i aktivisté sbírající podpisy pod petici požadující odvolání prezidenta z funkce. Moderátor akce a člen The Tap Tap Ladislav Angelovič však uvedl, že kapela s těmito aktivitami nemá nic společného.

Hosty koncertu byl mimo jiné hudebník a sportovec Arnošt Doskočil, nevidomý zpěvák Radek Žalud a handicapovaná operní pěvkyně Daniela Valíčková. Píseň Známka punku si se skupinou zazpíval lídr Visacího zámku Jan Haubert, skladbu Řiditel autobusu zase její autor Xindl X.

Xindl X: Nevidím důvod, zavádět znovu středověk

„Osobně mám s lidmi s handicapem zkušenost z mládí. Moje maminka učila na škole pro nedoslýchavé a já jsem celé mládí strávil s tím, že jsem s těmito dětmi jezdil na školy v přírodě. Vůbec nemám pocit, že by to byli nějací mimozemšťané, nebo že by mě to nějak poškodilo. Nevidím důvod, proč bychom měli znovu zavádět středověk a zkoušet je nějak separovat,“ řekl Xindl X.

Na koncertu vedle různých handicapovaných umělců vystoupili zástupci neziskových organizací, magistrátu i politici. Akci zahájilo dívčí trio Makabara zpěvem Svatováclavského chorálu. The Tap Tap zahráli všechny své hity včetně dvojice skladeb Kdybych byla mrcha a Kdybych já byl xindl. Mezi písněmi se diváci seznámili s významem procesů integrace a inkluze.

The Tap Tap loni odehráli desítky koncertů v tuzemsku a dva v Izraeli. Ve prospěch sbírky na dostavbu Jedličkova ústavu spolupracovali na výstavě vtipů o lidech s handicapem. Jejich autory jsou kreslíři známí především z časopisu Sorry. Kromě startovních pěti milionů, které předloni věnoval pražský magistrát, se podařilo vybrat skoro 500 tisíc korun. Cílová částka sbírky je 100 milionů korun. Její organizátoři doufají, že částku během dvou let uvolní jako zřizovatel Jedličkova ústavu a škol magistrát a finance získané sbírkou půjdou na vybavení budovy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kdo chce tisknout noviny a knížky, nebo balit zboží pro zákazníky, ten si před Vánocemi počká

vydáno 8. prosince 2021  10:00

Papír si vzít nedáme. Vyznavači tištěných novin, časopisů a literatury milují šustot obracených stránek. Vydavatelé však mají starosti.  celý článek

Počíhejte si na něj. Nový bus v Praze střídá linky jako ponožky

vydáno 8. prosince 2021  5:33

Prototyp vozu SOR bude po hlavním městě jezdit rok. Znají ho i v Hradci Králové nebo například v Kladně.  celý článek

Ne každá skulina je bezpečná. Nemáte náhodou doma v kamnech sýkorku?

vydáno 7. prosince 2021  18:54

Podívejte se občas pozorně do systému vytápění. Komín z plynového kotle nebo z topení bez krycí mřížky se může stát pro zvířecího návštěvníka pastí....  celý článek

Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

vydáno 7. prosince 2021  5:10

Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy