metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Středa, 8. prosince 2021. Svátek má Květoslava.
Nový poutní kostel sv. Archanděla Michaela na Špičáku | foto: ARCIBISKUPSTVÍ PRAŽSKÉ

V Česku vyroste nejpodivnější kostel na světě. Vypadá jako továrna

  14:40
Uprostřed Doupovských hor, kde vojáci čtyři desetiletí kostely bourali, vyroste nejošklivější svatostánek v Česku. Postaví ho sami poutníci z kamene, betonu a drátů. Základní kámen nového poutního kostela sv. Archanděla Michaela položí ministr obrany Alexandr Vondra společně s kardinálem Dominikem Dukou.

Kostel vyroste na Špičáku v západní části vojenského újezdu. Základní kámen pochází symbolicky ze zdiva jednoho ze zničených doupovských kostelů, který stál v zaniklém městě Doupov a armáda ho strhla v roce 1973.

Beton, kámen a železné dráty

Patron vojáků

  • Iniciátorem projektu na obnovení duchovního místa v této svébytné krajinné oblasti západních Čech se stal Spolek pro stavbu poutního kostela v Doupovských horách, který vznikl v roce 2011.
  • Kostel svatého Michaela, který je patronem vojáků, výsadkářů a bezpečnostních sil, bude sloužit veřejnosti jako cíl církevních poutí a jako místo určené k vojenským ekumenickým mším.

Kdo by čekal stavbu připomínající typické české barokní kostely, bude překvapen. Základním materiálem nového kostela je beton, kámen a železné dráty. "Architektonicky ojedinělá stavba vznikne z darů jednotlivců či institucí podle diplomového projektu architekta Jakuba Tejkla," vysvětluje mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora.

Kostel je koncipován tak, že se na jeho stavbě může symbolicky podílet každý. Je vymezeno místo a budoucí tvar stěn, avšak ty nechávají růst samotní lidé. Poutníci přinášejí kameny, píší na ně svá přání nebo prosby, vystoupají po točitém schodišti vzhůru do stěn kostela a přidají ho k ostatním kamenům. Stavba tak může růst i několik generací.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kdo chce tisknout noviny a knížky, nebo balit zboží pro zákazníky, ten si před Vánocemi počká

vydáno 8. prosince 2021  10:00

Papír si vzít nedáme. Vyznavači tištěných novin, časopisů a literatury milují šustot obracených stránek. Vydavatelé však mají starosti.  celý článek

Počíhejte si na něj. Nový bus v Praze střídá linky jako ponožky

vydáno 8. prosince 2021  5:33

Prototyp vozu SOR bude po hlavním městě jezdit rok. Znají ho i v Hradci Králové nebo například v Kladně.  celý článek

Ne každá skulina je bezpečná. Nemáte náhodou doma v kamnech sýkorku?

vydáno 7. prosince 2021  18:54

Podívejte se občas pozorně do systému vytápění. Komín z plynového kotle nebo z topení bez krycí mřížky se může stát pro zvířecího návštěvníka pastí....  celý článek

Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

vydáno 7. prosince 2021  5:10

Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy