metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 24 °C

Neděle, 26. září 2021. Svátek má Andrea.
Strážce streamu
Další 3 fotografie v galerii
Minulost si tě vždycky najde. | foto: Česká televize

V kině balí holky a běhá jako Zátopek. Na Netflixu však Neužil cestuje v čase

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Svět pod hlavou je bezesporu jedním z nejlepších mysteriózních seriálů se sci-fi zápletkou, jaké byly kdy v tuzemsku natočeny. Nedávno mi tento fakt připomněl kolega, který paradoxně tuhle desetidílnou sérii dostupnou ke zhlédnutí na Netflixu či online portálu České televize dosud neviděl. Pokud vezmeme v potaz, že v něm hrdina cestuje časem do osmdesátých let, aby se následně ve svých dobrodružstvích vyhraňoval vůči normalizačním seriálům, jde dokonce o dosud neviděný originální koktejl. I po letech od vzniku mu je ku škodě snad jen převzatý zahraniční formát. Ku prospěchu naopak vynikající Václav Neužil, kterého budeme v následujících týdnech vídat i v tuzemských kinech. Nyní jde o komediální snímek Matky, kde hraje rádoby herce a neplatiče alimentů. Za pár týdnu pak o životopisného Zátopka.

Stejně jako název britského seriálu Life on Mars, ze kterého si Svět pod hlavou vypůjčil námět i zápletku, odkazuje na píseň Davida Bowieho, chtěli i tvůrci české verze seriálu pojmenovat po dobové písni. Volba padla na hit V stínu kapradiny od Jany Kratochvílové z roku 1980 a od něj odvozený název Svět pod hlavou. Stejnojmenný film na motivy stejnojmenného románu Josefa Čapka od režiséra Františka Vláčila totiž již existoval. 

Ačkoliv je seriál mezi českými diváky brán jako nadprůměrná jednohubka, řada z nich o něm možná i díky špatně zapamatovatelnému názvu vůbec neslyšela. Snad tento fakt pomůže změnit článek v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Minulost si tě vždycky najde. Václav Neužil a Ivan Trojan v perfektním kriminálního seriálu.

Minulost si tě vždycky najde. Václav Neužil a Ivan Trojan v perfektním kriminálního seriálu.

Skokem do osmdesátek
Oficiální synopse České televize popisuje děj poměrně přesně. Je rok 2016. Policista Filip Marvan (Václav Neužil) musí ukrást důkaz, aby zachránil svého bratra před mafií. Záhy ho srazí auto a on upadá do bezvědomí. Probouzí se v nemocnici v roce 1982. Jak se v minulosti ocitl? Proč? A jaká je cesta zpátky? Filip potkává svoje rodiče, několik měsíců předtím, než se má narodit. Poznává otce, kterého si z budoucnosti pamatuje jen jako zlomeného muže, který dobrovolně ukončil svůj život. Na pozadí pátrání po příčinách, které jeho rodině změnily život, je Filip nucen vyšetřovat sérii detektivních případů ve fiktivním městě na severu Čech.

Svět pod hlavou

  • Režie: Marek Najbrt, Radim Špaček
  • Scénář: Ondřej Štindl, Robert Geisler, Benjamin Tuček
  • Kamera: Martin Štěpánek
  • Hudba: Hynek Schneider
  • Hrají: Václav Neužil ml., Ivan Trojan, Judit Bárdos, Jan Budař, Václav Kopta, Tomáš Jeřábek, Michal Dalecký, Marie Doležalová, David Máj, Jan Plouhar a další.

Žádné vyprávěj, ani Probudím se včera
Seriál vznikl v režii Radima Špačka a Marka Najbrta. Najbrt natočil šest dílů, Špaček čtyři. Podle tvůrců nebylo záměrem vyvolávat u diváků nostalgii k osmdesátým létům. Svět pod hlavou má naopak ukázat severočeské město v době totality jako zemi plnou fízlů a okresních papalášů. To se myslím dokonale povedlo. Děj jednotlivých epizod není třeba rozebírat. Kromě hlavního protagonisty je zde, co se obsazení týče, neméně důležitý také jeho průvodce „světem pod hlavou“ Martin Plachý v podání Ivana Trojana.

Filip si později uvědomuje, že se nachází v komatózním stavu. Netuší ale, zda skutečně cestoval v čase či nikoliv. Ví však, že se není schopen probrat a čím je v něm déle, tím více je v nebezpečí i co se týká dění kolem něj. Právě hra tvůrců s časovými rovinami a jejich vztah ke skutečnosti, která je nakonec do jisté míry na divákovi, patří bezesporu k nejsilnějším stránkám seriálu.

Minulost si tě vždycky najde. Václav Neužil a Ivan Trojan v perfektním kriminálního seriálu.

Minulost si tě vždycky najde. Václav Neužil a Ivan Trojan v perfektním kriminálního seriálu.

Na bobech to sviští
Mezi vrcholy seriálu podle mě patří třetí epizoda. Celý díl se totiž odehrává v kulturním domě během Festivalu politické písně, a zazní pět písniček složených speciálně pro seriál. Hvězdy festivalu, skupina Sloky Luboše Nováčka, zpívají tři kousky od Petra Marka, Ondry Ježka a Mardoši (Na bobech to sviští, Kluk jak Mona Lisa, Ne bombu ne!) a o zbytek se postarala svazácká zábavová kapela, kterou představují Květy (s písněmi Sólo má dobrá nálada a Láska je zboží tuzexový). Tyhle songy halené do falešného retro hávu jsem svého času pravidelně cpal svým přátelům na nejrůznějších večírcích.

Minulost si tě vždycky najde. Václav Neužil a Ivan Trojan v perfektním kriminálního seriálu.

Minulost si tě vždycky najde. Václav Neužil a Ivan Trojan v perfektním kriminálního seriálu.

Ve druhé polovině pak seriál funguje po všech stránkách jako dobovka, která kombinuje povědomou atmosféru normalizačních seriálů a zároveň se jim okatě vysmívá.

O Světě pod hlavou bych mohl básnit ještě dlouho. Udělejte mně i sobě radost a pusťte si ho dnes večer. Možná, že se brzy pustím do pokračování tohoto článku. V seriálu se totiž objevuje přes 150 českých a slovenských herců, kteří podávají fantastické výkony. O dvou tisících komparsistech a stovce dobových aut nemluvě.

Vzpomínka na předchozího Strážce Streamu: Petrohrad oblékl komiksový kabát

V předchozím Strážci streamu jsme vyzdvihovali klady a zápory snímku Major Grom: Morový doktor. Snímek si stále drží nadprůměrné hodnocení, alespoň na portálu csfd.cz. Film má podobně hodnoceného krátkometrážního předchůdce z roku 2017. Tuhle vábničku na komiksovou adaptaci jsem bohužel neviděl. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Na Žižkově se otevřel sklad uměleckého materiálu za odvoz. Místo uren jsou zde hrnce

vydáno 26. září 2021  7:52

První pražský sklad art re use se otevřel na Žižkově. Jeho součástí budou dílny a doprovodný program. Neziskový projekt vznikl za podpory městské části...  celý článek

Vyrazte do trojských zahrad. Zoo slaví, botanická nabízí orchideje

vydáno 25. září 2021  5:26

Na den přesně uplyne v úterý 28. září 90 let od prvního otevření Zoo Praha. Oslavy začnou již v dopoledních hodinách a ponesou se v duchu první republiky....  celý článek

Růst skautingu závisí i na dostatečné kapacitě oddílů

vydáno 24. září 2021  5:58

Tisíce kluků a holek míří do skautských oddílů, najít místo i sehnat klubovnu je těžké. Například podle skautů z obcí v okolí Prahy je na čekacích...  celý článek

Komerční sdělení

Česká reprezentace amerického fotbalu se připravuje na zápas proti Rusku

vydáno 23. září 2021

Český tým nastoupí proti Rusku v Ústí nad Labem k zápasu o konečné pořadí Mistrovství Evropy. Turnaj se měl původně dohrát loni, ale kvůli koronaviru byly...  celý článek

Vaše fotky z Prahy