metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Úterý, 2. března 2021. Svátek má Anežka.
Ve Frýdku-Místku jezdí zelenobílé autobusy.
Ve Frýdku-Místku jezdí zelenobílé autobusy. | foto: 3csad.cz

Volby se blíží a politici vytahují trumf - MHD zdarma. Leckde to už funguje

3. září 2014  8:00 Robert Oppelt
Poslední dny a týdny se pražští politici začínají stále častěji zaklínat městem Frýdek-Místek. Šedesátitisícové město pod Beskydy je jediné v Česku, kde mají městskou hromadnou dopravu zdarma. „Odstartovali jsme to roku 2011, všichni nás za to kritizovali, nakonec i opozice přiznala, že to funguje,“ popisuje frýdeckomístecký primátor Michal Pobucký.

Doprava ale není zdarma pro každého – kdo nemá kartičku s čipem a fotkou (vystavení stojí 299 korun a roční kupon korunu), musí za jízdenku zaplatit desetikorunu. Podle radnice má  opatření pozitivní výsledky, spoje jezdí častěji a stále se rozšiřují, zdarma se jezdí i do sedmnácti okolních obcí a počet cestujících za rok stoupl z 3,8 milionu na šest milionů.

Zdarma jezdí Frýdek-Místek i estonský Tallinn

Kolik doprava zdarma Frýdek stojí? Deset milionů, tolik město odhaduje, že by ušetřilo, kdyby cestování zpoplatnilo. Roční náklady jsou 65 milionů. Deset milionů podle primátora městu bohatě vyváží jiné věci – prokazatelně ubylo aut a systém chválí i obchodníci. „Lidé k nám jezdí víc nakupovat, když je teď doprava zadarmo,“ dodal Pobucký. Na rozdíl od Frýdku je doprava zdarma v Praze zatím jen v rovině předvolebních slibů. Neexistuje žádná studie ani analýza, která by se dopady podobného kroku zabývala. 

Z evropských metropolí se zdarma jezdí jen v pětitisícovém lichtenštejnském Vaduzu a estonském Tallinnu. „V Tallinnu mají nárok na MHD zdarma jen rezidenti. Lidé si kvůli tomu mění bydliště, město vybírá víc na daních, a snižuje tak výpadek příjmů z jízdného,“ vysvětluje Pavel Procházka, šéf Ropidu, který v Praze dopravu organizuje. Ročně vybere pražský dopravní podnik na jízdném asi čtyři miliardy, deset musí přitéct od města.

Komunisté organizují petici

Kolik stojí MHD?

  • MHD stojí ročně miliardy.
  • Tržby z jízdného činily loni 4,230 miliardy korun.
  • Dopravní podnik dostal od města dotaci 10,829 miliardy korun.

Zastánci cestování zdarma jsou kromě Pirátů a různých menších stran od včerejška i komunisté, kteří přichází s peticí za bezplatnou dopravu. „Doufáme, že peticí zahájíme diskusi o bezplatné hromadné dopravě,“ řekla poslankyně a jednička kandidátky do pražského zastupitelstva Marta Semelová.

Podle Procházky by se před zavedením jízdného zdarma musela vyřešit řada problémů. Pravděpodobně by došlo k poklesu kvality cestování a nárůstu nákladů, protože zadarmo by jezdilo více cestujících. „Město by muselo investovat do nákupu dalších tramvají a autobusů,“ odhaduje Procházka.

Revizory si Praha musí nechat

Zatímco v menším městě, jako je Frýdek, nebyl problém přidat další spoje, v metropoli to možné není. „Trasa C je na hraně, metro projíždí každé dvě minuty, častěji to není možné,“ varuje Procházka.

Praha by také musela zachovat v nějaké podobě revizory. Do autobusů ve Frýdku se nastupuje jen předními dveřmi, řidič do něj proto nepustí žádného černého pasažéra nebo  bezdomovce, Praha je ale musí mít nebo do metra za miliardu vrátit turnikety.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pozor na odhalené kotníky! Samozvaná moderní módní policie řádí na Facebooku

Úlovek z MHD
vydáno 2. března 2021  6:00

Členové Spolku odpůrců odhalených kotníků chtějí načapat i vás. Nejvíc fotografických úlovků mají z Prahy.  celý článek

Biologické hodiny nečekají. Umělá inteligence pomáhá lidem vybrat správné embryo

Děti a umělá inteligence jsou také oblíbenou sci-fi zápletkou pro filmaře.
vydáno 1. března 2021  18:00

Nákup vozu lze odložit. Není to tragédie. Zplození potomka je ale limitováno.   celý článek

Barrandovský kopec se mění. Koupaliště pod ním ale už nebude

Práce na Barrandovských terasách
vydáno 1. března 2021  5:34

Legendární terasy nad Vltavou mají být otevřeny již letos. Jak se vám líbí?  celý článek

Psychoterapeutka: Nemáme teď kam utéci. Ani sami před sebou.

Psychoterapeutka Magda Bartošová
vydáno 28. února 2021  14:40

Tvrdý lockdown, home office. „Lidem zmizely pevné body v životě. Teprve se ukáže, jakou odezvu tato proměna reality celosvětově způsobí,“ říká deníku...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám