metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Středa 12. června 2024. Svátek má Antonie

MHD v Bratislavě bude celý týden zdarma. Místo lístku cestujícím stačí řidičák

  10:30aktualizováno  11. září 11:37
Bratislavský dopravní podnik se letos znovu zapojí do Evropského týdne mobility. Speciální akcí při této příležitosti chce už počtvrté oslovit především řidiče. Před cestou autem mají zkusit dát přednost MHD, která pro ně bude od 15. do 21. září zdarma. U sebe musí mít „polepšený“ šofér jen platný řidičský průkaz, kterým se prokáže místo lístku.
Bratislavská tramvaj T3 | foto: DPB

Cílem akce je upozornit řidiče na výhody veřejné dopravy. Kdo dá alespoň na týden před autem přednost MHD, může se podle příznivců tohoto kroku sám přesvědčit, jak nákladná a neefektivní je individuální doprava autem do zaměstnání či do školy, která každý den přispívá ke znečišťování životního prostředí a dopravním komplikacím v metropoli.

V noci si i řidič musí koupit lístek

Akce přitom neplatí jen pro Bratislavany či Slováky. Výhody bezplatné MHD si mohou užít všichni držitelé řidičského průkazu vydaného v libovolné zemi, která je členem Evropské unie. Bezplatná doprava se vztahuje na všechny denní linky v rámci celé metropole. V nočních a regionálních spojích se bude muset i řidič prokázat platnou jízdenkou.

Šoféři však průkaz nesmějí v žádném případě zapomenout doma. Mluvčí bratislavského dopravního podniku varovala, že se nebude možné řidičákem prokázat dodatečně jako v případě, že narazíte na revizora a nemáte u sebe klasickou tramvajenku.

Držitelé tramvajenky peníze zpátky nedostanou

Žádné výhody z této akce naneštěstí neplynou pro běžné cestující. Podle bratislavského dopravního podniku není ve finančních možnostech jeho ani magistrátu, aby v rámci tohoto mimořádného týdne vracel peníze držitelům tramvajenek nebo prodlužoval jejich platnost. I tak představuje zvýšený zájem o MHD velkou finanční zátěž. „DPB, a.s. zaznamenal za minulý rok v září ztrátu na tržbách ve výši 300 tisíc eur,“ uvedla mluvčí bratislavského dopravního podniku Adriana Volfová. Přesto podle ní není nutné posilovat běžné spoje. „V minulosti jsme sledovali situaci a dělali si průzkumy během daného týdne a nezaznamenali jsme žádné problémy. Pokud by se však situace změnila a nepostačovaly by kapacity, dokážeme suplovat přeplněnost spojů záložními vozidly,“ dodala.

V Praze se žádná podobná akce podle Ropidu, který organizuje městskou hromadnou dopravu v metropoli, nechystá. „My teď v rámci Evropského týdne mobility budeme mít celou řadu akcí, ale tento způsob podpory neplánujeme,“ řekl Metru mluvčí Ropidu Filip Drápal. Znamenalo by to podle něj velkou finanční zátěž. Rozhodnutí navíc nepřísluší organizaci, ale muselo by padnout na úrovni města. O podobné akci zatím neuvažuje ani pražský dopravní podnik „Nicméně bude jistě zajímavé sledovat, s jakým ohlasem se tato akce setkala v Bratislavě,“ řekl Metru mluvčí dopravce Jiří Štábl.

Autor: Jiří Bigas Metro.cz

Hlavní zprávy

Zelená oáza v pražské Troji slaví kulaté výročí. O rostliny uvnitř se starají i potápěči

vydáno 12. června 2024  18:27

Skleník Fata Morgana zná velmi dobře. V Botanické zahradě hl. m. Prahy pracuje přes dvanáct let. Začínal tu jako brigádník, nyní zahradu vede. Bohumil...  celý článek

Scházejí už jen tovaryši a povinné právo várečné. Změnit v Česku obor není snadné

vydáno 12. června 2024  16:36

Daň ze všeho, poplatek za nic a členství ve všem. Přílišná regulace českého pracovního trhu brzdí rozlet ekonomiky. Připomíná to středověkou cechovní éru.  celý článek

Karlín je vlastně Karolín. Jméno získal podle manželky císaře Františka I.

vydáno 12. června 2024  13:29

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Vraťte se s námi do Prahy, která ještě nebyla Prahou a stála až za hradbami.  celý článek

Umělá inteligence. Není to jen jiný Velký bratr? Obavy i těšení se na AI

vydáno 12. června 2024  6:15

Když kapitalisté začali v 19. století zavádět ve velkém strojovou výrobu, dělníci „čertovské“ mechanismy rozbíjeli. Tak se báli o práci. Máme se nyní bát...  celý článek