metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 15 °C

Pondělí 3. října 2022. Svátek má Bohumil

Další 1 fotografie v galerii
Šlépěje ve sněhu na známých zkratkách na Vítězném náměstí. | foto: Lucie Poštolková, Metro.cz

Z dejvické zkratky přes trávu se stane opravdový chodník

  8:43
Vyšlapané cestičky, kterými si lze zkrátit cestu mnohdy nešikovně navrženou džunglí chodníků, čas od času použije nejeden Pražan. Pravidelně šlápnou vedle například na rohu Dejvické a Bubenečské ulice u stanice metra Hradčanská.

„Lidé potřebují přímé cesty k MHD. Přetrhané řetězy a vyšlapané stezky v trávě ale ničí estetický vzhled původně plánovaný architektem,“ říká čtenář Pavel Hušek, který by byl rád, aby se při budování chodníků šlo podobnou cestou jako v Japonsku. Tam totiž vyšlapané pěšinky mění v chodníky poměrně běžně. „Novou plochu tam obvykle osejí levnou trávou a čekají, kudy lidé budou chodit. Následně pak cesty vydláždí,“ popisuje Hušek.

Podle místostarostky Prahy 6 Evy Smutné je stávající rozvržení chodníků pouze provizorium, které se protáhlo. Radnice však podle ní chodník vydláždit plánuje. „Finální řešení vyjde z připravované architektonické soutěže,“ dodává místostarostka.

Mluvčí Institutu plánování a rozvoje Prahy Adam Švejda tvrdí, že vydláždění vyšlapaných cestiček není vždy tím nejlepším řešením. „Je potřeba sledovat konkrétní veřejná prostranství jako celek,“ vysvětluje Švejda. „Když nám vadí historická věž ve výhledu, tak ji taky nezboříme,“ dodává s nadsázkou Švejda.

Podobného zoficiálnění se přitom dočkal například chodníček v nedalekém Břevnově, kde se na žádost místních vydláždila vyšlapaná cestička vedoucí k autobusové zastávce, na několika místech Prahy 11 či na Zahradním Městě, kde rozmočenou pěšinku mezi sídlištěm a základní školou nahradil široký pevný chodník.

Podle Švejdy však není vždy jednoduché místním vyhovět. „Častým případem je také to, že se do pozemku neinvestuje, protože se v území očekávají výrazné změny,“ doplňuje Švejda.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jako led ve Zlíně? Bruslaři z Nikolajky míří do Jinonic. Bronzová, Letňany a Kobra to jistí

vydáno 3. října 2022  6:00

Populární zimní stadion Nikolajka přerušuje minimálně na celou současnou sezonu provoz. Majitelé to zdůvodňují havarijním stavem strojovny i skokovým...  celý článek

Hlídač. I přes deštivé počasí nám posíláte desítky fotografií se zajímavými postřehy z celé Prahy

vydáno 2. října 2022  19:00

Čtenáři deníku Metro jsou jedni z nepodnikavějších. Jak si jinak vysvětlit ty hromady fotografií, o které jste se s námi podělili v rámci naší rubriky...  celý článek

Historický tunel zmizel pod sutí. Za oběť konstrukce nádraží Vysočany však nepadl

vydáno 2. října 2022  16:18

„Posílám poslední zbytky z kamenné valby starého podchodu pod stanicí vlaku Praha-Vysočany,“ píše nám čtenář Jan Dvorský, který za svůj fotoúlovek získává...  celý článek

Nastala sezona ořechů. Stačí vyrazit a sklízet. Na podzim Praha nabízí vitamíny na každém kroku

PRAHA? AHA!
vydáno 2. října 2022  11:50

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek