metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 15 °C

Pondělí, 26. října 2020. Svátek má Erik.
Šlépěje ve sněhu na známých zkratkách na Vítězném náměstí.
Další 1 fotografie v galerii
Šlépěje ve sněhu na známých zkratkách na Vítězném náměstí. | foto: Lucie Poštolková, Metro.cz

Z dejvické zkratky přes trávu se stane opravdový chodník

28. listopadu 2015  8:43 Filip Jaroševský Metro.cz
Vyšlapané cestičky, kterými si lze zkrátit cestu mnohdy nešikovně navrženou džunglí chodníků, čas od času použije nejeden Pražan. Pravidelně šlápnou vedle například na rohu Dejvické a Bubenečské ulice u stanice metra Hradčanská.

„Lidé potřebují přímé cesty k MHD. Přetrhané řetězy a vyšlapané stezky v trávě ale ničí estetický vzhled původně plánovaný architektem,“ říká čtenář Pavel Hušek, který by byl rád, aby se při budování chodníků šlo podobnou cestou jako v Japonsku. Tam totiž vyšlapané pěšinky mění v chodníky poměrně běžně. „Novou plochu tam obvykle osejí levnou trávou a čekají, kudy lidé budou chodit. Následně pak cesty vydláždí,“ popisuje Hušek.

Podle místostarostky Prahy 6 Evy Smutné je stávající rozvržení chodníků pouze provizorium, které se protáhlo. Radnice však podle ní chodník vydláždit plánuje. „Finální řešení vyjde z připravované architektonické soutěže,“ dodává místostarostka.

Mluvčí Institutu plánování a rozvoje Prahy Adam Švejda tvrdí, že vydláždění vyšlapaných cestiček není vždy tím nejlepším řešením. „Je potřeba sledovat konkrétní veřejná prostranství jako celek,“ vysvětluje Švejda. „Když nám vadí historická věž ve výhledu, tak ji taky nezboříme,“ dodává s nadsázkou Švejda.

Podobného zoficiálnění se přitom dočkal například chodníček v nedalekém Břevnově, kde se na žádost místních vydláždila vyšlapaná cestička vedoucí k autobusové zastávce, na několika místech Prahy 11 či na Zahradním Městě, kde rozmočenou pěšinku mezi sídlištěm a základní školou nahradil široký pevný chodník.

Podle Švejdy však není vždy jednoduché místním vyhovět. „Častým případem je také to, že se do pozemku neinvestuje, protože se v území očekávají výrazné změny,“ doplňuje Švejda.

Komentáře

Hlavní zprávy

Budoucí studenti si své školy „osahají“ zřejmě jen na dálku

ilustrační snímek
vydáno 26. října 2020  9:51

Den otevřených dveří. Z osobních setkání jsou teď on-line prezentace.  celý článek

TIP NA VÝLET: Údolím Mnichovky ke zřícenině hradu Zlenice a říčním lázním

Zlenice jsou zřícenina hradu nad soutokem potoka Mnichovky s řekou Sázavou...
vydáno 26. října 2020  5:59

Cesta ve stínu lesa a podél vody, posezení u řeky i romantická zřícenina, kterou začlenil do mnoha svých obrázků slavný dětský ilustrátor Josef Lada – to...  celý článek

Nadšenci tajně vysadili nový trávník u Tančícího domu. Dodnes jim nikdo nepoděkoval

Vysadit trávník pomohli kamarádi Janka Rubeše.
vydáno 25. října 2020  18:36

Zatím poslední akcí Janka Rubeše je záchrana Jiráskova náměstí. Začala již v dubnu.  celý článek

Strach je jeden z mých nejlepších kamarádů, říká Miroslava Jirková

Miroslava Jirková
vydáno 25. října 2020  15:29

Před patnácti lety začala se slacklinem, tehdy už se ale věnovala i horolezectví. Miroslava Jirková se zúčastnila několika expedicí na osmitisícovky, ale...  celý článek

Vaše fotky z Prahy