metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 5 °C

Neděle, 18. listopadu 2018. Svátek má Romana.
Škoda 15T ForCity
Dalších 12 fotografií v galerii
Škoda 15T ForCity | foto: Škoda Transportation

Ať Praha dá dopravního podniku garanci na 19,2 miliardy, navrhuje finanční výbor

23. března 2015  18:51 ČTK
Finanční výbor pražského zastupitelstva doporučil, aby se město zaručilo za závazky dopravního podniku, které vyplývají ze smlouvy se strojírenskou firmou Škoda Transportation. Jedná se o bezúplatnou garanci za odložené splátky na dodávku tramvají. Její celková hodnota je přes 19,2 miliardy korun. Konečné rozhodnutí ale závisí na čtvrtečním zastupitelstvu.

Dohodu o úpravě problematické smlouvy podepsal dopravní podnik se strojírenskou firmou po několikaměsíčním vyjednávání na konci loňského května. Kromě rozložení splátek a zachování ceny se dohodly mimo jiné na lepší výbavě tramvají a prodloužení záruky pro již dodané poruchové tramvaje. Praha má ručit za to, že dopravní podnik závazky splatí do roku 2022.

Už dřív se mluvilo o tom, že pro dopravní podnik, který není v dobré finanční kondici, jsou garance existenčně důležité. Bez nich by totiž Škoda Transportation od dohody o odložených splátkách odstoupila a dopravní podnik by musel za tramvaje platit tak jako doposud. Ředitelka finančního odboru magistrátu Zdena Javornická dnes členům výboru řekla, že by to mohlo vyústit ve vyšší zadlužení dopravního podniku.

Město se už v roce 2006 zavázalo, že odebere 250 tramvají

Garance po několika odkladech už vloni jednou zastupitelé odsouhlasili. Kvůli obavě z takzvané nepovolené veřejné podpory si ale vyžádali projednání s Evropskou komisí a Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a další hlasování v zastupitelstvu. Generální ředitel dopravního podniku Jaroslav Ďuriš dnes řekl, že podnik kvůli tomu vyjednal dodatek k původní dohodě se Škoda Transportation, podle něhož se souhlas zastupitelů s garancemi posunul z konce loňského roku na závěr března.

V původním kontraktu z roku 2006 se město pod vedením tehdejšího primátora Pavla Béma (ODS) zavázalo odebrat 250 tramvají 15T ForCity, které byly vyvinuty speciálně pro Prahu. Smlouva dopravní podnik na několik let zatížila vysokými splátkami.

Komentáře

Hlavní zprávy

U Národního muzea si vystojíte frontu přes hodinu

Dlouhá fronta může některé návštěvníky odradit.
vydáno 18. listopadu 2018  10:30

Opravená budova přitahuje hlavně cizince. Třeba i na vstup zdarma.  celý článek

Čím se brání Cruise nebo Craig

Při tréninku se klade důraz na orientaci v prostoru.
vydáno 18. listopadu 2018  7:12

Neustálá ochrana hlavy je základem bojového umění keysi. Vzniklo mezi rváči na španělských diskotékách.  celý článek

Místo zahrady má vzniknout hřiště, k zemi zřejmě padne pár stromů

Na Smetance
vydáno 18. listopadu 2018  6:20

Vedle školy v Praze 2 vzniká multifunkční sportoviště. Místní mají z projektu obavy.  celý článek

Omlazená fabia: tři válce do pohody. Stačí to?

Výbušnost té rakety za autem nečekejte. Lenivé kňučení ale také ne!
vydáno 17. listopadu 2018  16:49

Novou Škodu Fabia koupíte už jenom v benzinu a se třemi válci. Je to nenáročné auto, které si ale svou pozici obhájí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám