metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Středa 31. května 2023. Svátek má Kamila

Další 4 fotografie v galerii
Z vesnic Banátu si můžete vyšlápnout do výšek. Nerušené výhledy jsou na Dunaj, na okolní kopce nebo do klidné přírody. Kopci Kovárna nad vesnicí Eibenthal dominují vlajky Česka, Rumunska a Evropské unie. | foto: Jakub Mencl, visitbanat.com

Banát. Krajanské území na pomezí Rumunska a Srbska si snadno získá srdce cestovatelů

  12:13
Možná jste ve škole slyšeli o Banátu, možná jste tam už někdy sami byli nebo znáte stejnojmenný festival nebo je pro vás zmínka o tomto území úplně nová. Jedná se o místo na území Rumunska a Srbska, kde žije velká česká krajanská komunita.

Kolem roku 1823 se část z nich vydala na dlouhou cestu až do hraniční oblasti tehdejšího Rakouska-Uherska. V této oblasti nyní žije přibližně 2000 Čechů, kteří jsou soustředění do sedmi vesnic – Eibenthal, Svatá Helena, Gerník, Rovensko, Bígr, Šumice a České Selo, zbytek českých krajanů pak žije ve větších vesnicích a městečkách podél Dunaje, kam sešli kvůli vidině lepších pracovních možností.

Kdy se vám naposledy stalo, že jste jeli několik hodin někam do cizí země a v ní si mohli popovídat svým rodným jazykem?

Pobyt, který potěší i pomůže místním
Rumunsko je v Evropské unii, takže cestování sem je možné na občanský průkaz. Nicméně není v schengenském prostoru, a je potřeba počítat s hraniční kontrolou, která však probíhá standardně a na české turisty jsou přechody připraveny bez problémů.

Za hudbou
i poznáním

  • Už podvanácté se sem v srpnu vydají návštěvníci festivalu Banát.
  • Kromě hudby a přednášek nabízí také výlety. Například na dunajskou kaskádu Železná vrata a jeskyni Ponicova, o které píše Alois Jirásek v knize Na Krvavém kameni. Více na festivalbanat.cz.

Tím, že je Rumunsko v EU, jsou také volání a internet zpoplatněné stejně jako v Česku. Nicméně kvůli blízkosti Srbska je dobré nastavit rumunského operátora „napevno“, a i tak je třeba počítat s tím, že někde v přírodě může být signál špatný nebo vůbec žádný.

Ve většině vesnic se lze ubytovat u místních. Běžně se na ně dá na internetu najít kontakt, po domluvě vám rádi připraví i domácí stravu, a ta je opravdu jako od babičky! Ve vesnici Eibenthal je možné zajistit si ubytování v penzionech a jídlo v místní restauraci.

Do přírody, do skal nebo jenom na procházku
Místní rádi poradí, kam se vydat, pokud už nebudete mít program předem promyšlený. Prozkoumávat okolí se dá třeba i s mapou Klubu českých turistů. V okolí Eibenthalu je díky jejich práci vyznačeno 200 kilometrů tras.

Například v roce 2022 se zahájilo otevírání stezky kolem místního potůčku Tisovice, kde dříve, kvůli neřešené odpadní politice, končil odpad z celé vesnice. Nyní je mezi vesnicí a Dunajem, kam se potůček vlévá, šestikilometrová stezka plná vodopádů a kaskád. Tahle stezka se stane úvodním dílem do projektu Stezka Českým Banátem, který právě bude začínat v Eibenthalu a skončí po 150 značených kilometrech v Srbsku, v Českém Selu. Na své si mohou přijít také horolezci či cyklisté. A jaký bude ten váš cíl? Více inspirace můžete najít na webu visitbanat.com.

Komentáře

Hlavní zprávy

Celovečerní debut Jana Březiny servíruje divákovi tajemství i hrdiny neschopné komunikovat

vydáno 31. května 2023  18:00

Tuzemští debutanti nemají zejména v poslední době u kritiků právě na růžích ustláno. Své o tom ví například mladý režisér Jeremy Tichý, který před pár dny...  celý článek

Ó můj táto, De Niro! Český distributor si poradil s názvem filmu po svém

vydáno 31. května 2023  15:00,  aktualizováno  15:13

Komedii Pappa Mia! napsal komik Sebastian Maniscalco podle zážitků s otcem. Toho hraje Robert De Niro, který komedie většinou umí.  celý článek

Zbystřete svoji pozornost! Možná i pro vás platí, že vyhořením trpí každý pátý Čech

vydáno 31. května 2023  14:00

Příčinou bývá nadměrná pracovní zátěž nebo nedostatečné ocenění.  celý článek

Divoká autojízda s hendikepem. Lidé s omezením tuší problém, elektroauta jsou drahá

vydáno 31. května 2023  11:07

Modrá kartička se siluetou vozíčkáře. Vidíme je denně. Jejich držitelé se připravují na problémy s elektromobilitou.  celý článek