metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 18 °C

Pondělí 26. září 2022. Svátek má Andrea
Strážce streamu
Další 3 fotografie v galerii
Foxxův Blade nosí havajské košile. | foto: NETFLIX

Blade z výprodeje a parťák, co se počůrává. Přiznané béčko Denní směna Netflixu šlape

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Welcome to the motherfuckin night shift!! Po dlouhé řádce kvalitativních filmových nezdarů přichází streamovací platforma Netflix s něčím, co nejen neuráží, ale regulérně baví. V béčkové upírské akční jednohubce Denní směna hraje Jamie Foxx tátu dříče, který se snaží kosením krvesajů a prodejem jejich tesáků Mezinárodní unii lovců upírů vydělat dost peněz na to, aby si udržel v sousedství manželku a dceru. Čištění bazénů v údolí San Fernando je jeho krycí fasáda, stejně tak jako záliba v pestrobarevných košilích. Režisér JJ Perry natočil nejlepší netflixovský trhák poslední doby, který se naštěstí nebere příliš vážně.

Denní směna není film, ze kterého si sednete na zadek. Změť akčních scén je tu pospojovaná prostinkým dějem, který zejména ke konci zrovna dvakrát negraduje. Bez větších pochyb jde pak o další marný pokus Netflixu nakopnout vlastní akční filmovou sérii, a to i přesto, že tahle oddychovka dvojku vůbec nepotřebuje.

Jamie Foxx se ale v téhle upírské kravince sakra snaží a spolu s nadšeným hračičkovským přístupem tvůrců to stačí k tomu, aby to z tohohle béčka udělalo příjemnou a zábavnou podívanou. Denní směna bezesporu patří do naší internetové rubriky Strážce streamu.

Foxxův Blade z Wishe
Béčková upíří komedie nemá laťku nastavenou nijak extra vysoko. V dobrém připomíná třeba Planetu Teror Roberta Rodrigueze, k upírské legendě Bladeovi se dá ale přirovnat opravdu jen těžko. Důvody jsou celkem dva. Ten první je samotný hlavní hrdina, který má svá omezení. Foxx je tu hláškující tatík od rodiny, co loví upíry přes den a na vlastní triko, protože pro účely filmu vymyšlená odborová organizace odměňuje vytržené tesáky někdy i tisícovkami dolarů za kus. Kvůli zákazu pocházejícím od stejné partičky však ofiko Foxx dělat tyhle vylomeniny nesmí.

Zábavná letní kravina

Druhou příčinou je pak zdejší filmový svět, který odkoukal nějaké fígle od podobně kaskadérsky vymazleného Johna Wicka. Mezinárodní unie lovců upírů zde má proto také svou tajemnou centrálu, která se ukrývá za tajnými dveřmi v čistírně. Stejně jako ve Wickovi je vybavená retro nábytkem, starými počítači a hardwarem. Cenu tesáků zde pak určují podle toho, jakého se zabitý upír dožil věku, o jak vzácný šlo druh a podobně.

Na druhé straně pak v Los Angeles funguje záporácká upírská mafie, která se naopak snaží ovládnout údolí, pak svět, no dyť to znáte. O nějaké složité vyprávění se tvůrci v čele s Perrym ani nepokoušejí. Raději se při každé příležitosti pouštějí do akčních scén. A ty jim jdou výborně.

Jamie Foxx jako Bud

Snoop Dogg s rotačákem
Kromě Foxxova hlavního hrdiny Buda Jablonského stojí za zmínku ještě tři důležité figurky. Tou první je jeho nedobrovolný parťák v podání herce Davea Franca jménem Seth. Ten je zde veskrze komickou figurkou, která si od začátku filmu, kdy se počůrává při každém náznaku akce, postupně vyvine až do momentu, kdy mají s Foxxem zaděláno na slušnou buddy chemii. Tou druhou není nikdo jiný než rapper Snoop Dogg, jehož postava černého kovboje se na obrazovce moc neohřeje. Divákovi je ale jasné, že si to tenhle chlápek musel na place pořádně užívat. I když je pro film dobrý hlavně jako známý obličej na plakát. Největší radost mi ale udělalo několikaminutové cameo Scotta Adkinse, který s Foxxem, Francem a svým filmovým bráchou během chvíle vykosí hnízdo plné upírů.

Snoop Dogg se na obrazovce moc neohřeje.

Dneska nezpomalujeme
Denní směna pochopitelně nesklízí od diváků jen chválu. Kritici ji označují jako sled akčních scén poskládaných za sebe, a bylo by chybou tvrdit, že nemají pravdu. Tohle béčko má ale obrovskou výhodu v tom, že narozdíl od předchozích netflixovských trháků málokdy zpomaluje. A taky tvůrcům nechybělo to věčně omílané srdíčko. Denní směny se tedy nebojte, a pokud jste tak ještě neučinili, určitě si ji pusťte. Podzimní nabídka Netflixu se blíží a konečně to vypadá na další kvalitní projekty. Tak rychle, ať to pak nenaháníte. Jako já, pár týdnů po premiéře.

Denní směna

  • Režie: J.J. Perry
  • Scénář: Shay Hatten, Tyler Tice
  • Kamera: Toby Oliver
  • Hudba: Tyler Bates
  • Hrají: Jamie Foxx, Dave Franco, Natasha Liu Bordizzo, Meagan Good, Karla Souza, Steve Howey, Scott Adkins, Snoop Dogg, Eric Lange, Oliver Masucci a další.
  • Produkce: Shaun Redick, Chad Stahelski
  • Střih: Paul Harb
  • Scénografie: Greg Berry
  • Masky: Debra Denson, Ozzy Alvarez
  • Kostýmy: Kelli Jones

Komentáře

Hlavní zprávy

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Až do prosince bez tramvají. Na nábřeží opraví také koleje či vodovod

vydáno 25. září 2022  18:30

Na Bubenském nábřeží nejezdí od pondělí tramvaje. Důvodem výluky mezi Vltavskou a Dělnickou je oprava kolejí, kanalizace, vodovodu, chodníků a vozovky....  celý článek

Dědictví home office. V on-line světě jsme nepozorní a hackeři to moc dobře vědí

vydáno 25. září 2022  12:29

Podzimní covidová vlna asi zažene lidi zpět do režimu home office. Naděje, že se zbaví zlozvyků z práce na dálku, se opět oddaluje.  celý článek

Sekeru, pilu a hurá na dříví! Samovýroba otopu má háčky. Víme, na co si dát pozor

vydáno 25. září 2022  6:02

Ještě loni většina z nás získávala teplo domova z plynových kotlů nebo dálkového topení. Válka, zničující ceny energií a strach ze zimy udělaly ze dřeva v...  celý článek