metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 22 °C

Středa 7. června 2023. Svátek má Iveta, Slavoj
Fanoušci sledují podvečerní fotbal na Bohemians. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Bude se fotbal hrát jen za denního světla? Kluby by tím ušetřily elektřinu

  9:03
Praha – stadion Slavie v Edenu. Podzimní derby se Spartou se odehraje tuto neděli v sedm hodin večer. Bude se k tomu svítit.

Ve fotbalovém pravěku, a není to zase tak dlouho, ještě v 80. letech minulého století, neměly všechny prvoligové stadiony umělé osvětlení. Zápasy některých mužstev proto musely začínat ještě za denního světla a nedej bože, že by se zápas z nějakých důvodů protáhl do tmy.

Sparta je televizní tahák, bez osvětlení to nejde
I tak se většina tehdejších fotbalů v nejvyšší soutěži, pokud to byl víkend, odehrávala brzo odpoledne. Především v podzimní části. Elektřinou se šetřilo už tehdy. Ne kvůli ceně, ale kvůli tomu, že jí v tehdejší ekonomice nebylo vždy dost. Jenže nyní budou sportovci, a to nejen ti v kopané, určitě víc hledět na to, kolik při hraní prosvítí.

„Umím si představit, že by proběhla časem debata mezi kluby nejvyšší soutěže a fotbalovou asociací na téma, že by utkání začínala a končila za denního světla, protože ceny energií jsou vysoké,“ říká Ondřej Kasík, mluvčí Sparty Praha. Jedním dechem ale dodává, že jeho klub je současně vázán smlouvami s O2 TV Sport, která vysílá ligové přenosy. „Jsou hodně sledované, vysílací schéma se plánuje nadlouho dopředu, nelze ho ze dne na den změnit,“ vysvětluje Kasík. Klub se musí časově vejít do již schváleného programového harmonogramu.

Začátky určuje asociace
Olomoucký klub Sigma by zápasy, kdy se nemusejí žhavit stožáry s osvětlením, přivítal. „Co se týče posunu výkopu utkání na časy, kdy není potřeba svítit, byli bychom určitě pro, nicméně nejsme v tomto případě pány situace. Termíny určuje vedení ligové soutěže ve spolupráci s televizí,“ uvedl pro deník Metro mluvčí hanáckého fotbalu Jiří Fišara. Ohledně nákladů na energie zatím nemohou Olomoučtí uvést konkrétní sumu.

„I když samozřejmě počítáme, že bude vyšší než v předchozích letech. Do konce tohoto kalendářního roku máme ceny fixovány a nové ceny jsou teprve v jednání,“ připomíná mluvčí SK Sigma Olomouc.

Podobně to vidí v Liberci, kde hraje nejvyšší soutěž Slovan. „Změny jsou v pravomoci Ligové fotbalové asociace, která o nich rozhoduje kolektivně,“ říká Tomáš Čarnogurský, šéf klubové komunikace. Co mají v Liberci jisté, to budou určitě vyšší ceny než v minulé sezoně.

Nicméně televize vychází do určité míry světelným podmínkám vstříc. „Věříme, že klubům v tomto ohledu přijde vhod zimní časový slot, který začne od 14. kola. Většina zápasů tak bude mít úvodní výkop v patnáct hodin, dva zápasy pak od osmnácti,“ říká David Solnař, mluvčí O2 TV Sport.

Pokud by některému z klubů nevyhovoval start zápasu v šest večer, je televizní kanál připravený v odůvodněných případech nabídnout odpolední slot. „V minulosti jsme již několikrát klubům takto vyhověli,“ připomíná mluvčí Solnař.

Do nákladů se počítají i vyhřívané trávníky
Na modlení za teplou zimu fotbalové kluby asi nedají, ale do nákladů se jim promítnou vedle svícení a vytápění šaten či kanceláří a dalších objektů i trávníky. Prvoligové kluby je mají povinně vyhřívané, aby se hrálo na způsobilých terénech. „Náklady nejdou jednoznačně odhadnout, u vytápění plochy jde o to, jaká bude panovat venkovní teplota. U osvětlení stadionu zase o to, kolikrát budeme hrát ve večerních televizních přenosech,“ popisuje Martin Kovařík, ředitel marketingu a komunikace FK Teplice. Každopádně severočeský klub počítá nárůst cen za energie v desítkách procent.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zajímavé aleje najdete na hřbitovech i na Spořilově, říká dendrolog Aleš Rudl

vydáno 7. června 2023  4:20

Kniha Aleše Rudla je zdarma. Zavede vás do tajuplných stromořadí.  celý článek

Největší festival tvořivosti, technologií a inovací přiveze veselé miniroboty z Japonska

vydáno 6. června 2023  16:11

Maker Faire Prague – název tohoto festivalu, který proběhne o nadcházejícím víkendu, zná každý, komu jsou blízké inovace, kutilské výrobky a různé...  celý článek

Pronájmy hausbótů i lodí v Česku zažívají boom. Nahrává tomu i drahé Chorvatsko

vydáno 6. června 2023  8:00

Ruku na srdce, je to tak! Kdejaký muž se aspoň jednou za život viděl jako pirát nebo přinejmenším nebojácný námořník, ženy si zase představují samy sebe...  celý článek

Táta mě naučil nedělat si hlavu z drobných nezdarů, říká Jiřina Anna Jandová

vydáno 6. června 2023  6:00

Už zhruba za měsíc se na jednom pódiu opět potkají otec s dcerou. V největším zábavním parku na Vysočině totiž v rámci dvoudenního hudebního festivalu,...  celý článek