metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 1 °C

Pondělí, 18. ledna 2021. Svátek má Vladislav.
Hudební skupina Jelen.
Další 2 fotografie v galerii
Hudební skupina Jelen. | foto: Jiří ŠtarhaMetro.cz

Hudební skupina Jelen: Pořád ještě chodíme do práce

27. dubna 2016  16:42 Iveta Benáková Metro.cz
Kapela Jelen – zjevení na hudební scéně posledních let. I při stoupajícím počtu koncertů mají její členové stálé zaměstnání. Jejich fanoušci si jí letos v Praze opravdu užijí. Napřed vystoupí 2. června na svém koncertě na Střeleckém ostrově, potom 15. října v rámci Českého mejdanu s Impulsem v O2 Areně.

Jaké to je, když vaši hudbu najednou lidé znají?
Je super sledovat, že čím víc koncertů hrajeme, tím více lidí chodí a naše písničky znají. Zrovna nedávno se stalo, že jsme hráli na plese v Mariánkách, kam nepřišli lidé na náš koncert, a přesto naše skladby znali a zpívali. Je to prostě skvělý pocit.

Fotogalerie

Kdy se to zlomilo, že se o kapele Jelen začalo tolik mluvit?
Nevím, jestli bych dokázal určit nějaký předěl, ale postupně se nám děly věci, o kterých se nám předtím ani nesnilo. Už od doby, kdy jsme jeli jako předkapela Divokého Billa, kde jsme zjistili, že nás lidé nevypískají, ačkoliv jsme se toho báli. Pak přišla úžasná příležitost natočit duet s Janou Kirschner, což pro nás byla velká zkušenost. Loni jsme jeli turné se skupinou Nebe, které bylo skoro vyprodané, pak přišla úžasná festivalová sezona a na podzim první sólové turné, které pokračovalo letos na jaře. Nabalovaly se věci, které nám dělají radost.

Český mejdan s Impulsem

Velkého podzimního koncertu pro všechny fanoušky české, ale i slovenské hudby se kromě kapely Jelen zúčastní i další z různých žánrů.

  • Český mejdan s Impulsem proběhne v sobotu 15. října v pražské O2 Areně.
  • Vstupenky jsou již v prodeji v cenách od 590 korun.
  • Program je rozdělen do tří žánrových bloků a hned na začátku rozjedou Český mejdan s Impulsem skupiny Jelen, No Name a Chinaski.
  • Následovat je na obřím pódiu doplněném projekcemi budou umělci, kteří připomenou českou a slovenskou tvorbu 80. a 90. let. Dvouhodinový blok naplní svými hity Dalibor Janda, Miroslav Žbirka, Peter Nagy, Janek Ledecký, Ilona Csáková, Petr Kolář a Vašo Patejdl.
  • Závěr večera bude patřit stálici české hudební scény, Michalu Davidovi a jeho hostům, mezi kterými nebude chybět Leona Machálková, Lucie Vondráčková nebo Sagvan Tofi.
  • O správnou mejdanovou náladu se postarají moderátoři Rádia Impuls Vlasta Korec a Petr Vondráček, kteří budou celým večerem provázet.

Co jde udělat pro to, aby lidé v kapele, kteří spolu najednou tráví tolik času a kteří mají i mezi sebou velké věkové rozdíly, neměli ponorku?
My spolu hrajeme tři a půl roku, původně jsme byli čtyři a postupně přišli další členové. Čeho já si na této kapele nejvíc cením, je to, že jsme pořád všichni kamarádi. Funguje mezi námi energie, baví nás být spolu a hrát písničky. Myslím si, že to možná působí i na lidi. Moje představa je, že když v kapele funguje energie, působí to i na lidi, kteří ji pak zpětně vrací.

Poznávají vás lidé na ulici?
Moc ne, občas se to stane a vždycky je to příjemné. Jednou se mi stalo, že v Praze na Národní třídě zastavil popelářský vůz, jeden z nich vyskočil a zařval: „Ty jsi ten zpěvák!“ (smích) Je pro mě super vědět, že písničky, které jsem napsal, si někteří vzali za své a nějak to souzní s jejich životy a příběhy.

Sešli jsme se k rozhovoru v pracovní době. Četla jsem, že stále máte i civilní zaměstnání. Jak to je?
Je to pořád tak, že až si dopovídáme, vyrazím směr kancelář. (smích) Pořád to v kapele máme tak, kluci chodí do práce a do školy.

Dá se to zvládat s rostoucím počtem koncertů?
No, nějak musí. Já jsem přešel na poloviční úvazek, před létem plánuji, že budu dělat spíš z domova. Jsem grafik, takže se to dá naplánovat, aby se to stíhat dalo. Hlavně si chci také udělat čas na rodinu, mám šestiletou dceru, kterou jsem loni během sezony prakticky neviděl, čemuž bych chtěl letos předejít. Máme ale tolerantní rodiny, bez toho by to nešlo dělat.

Chtěli jste vůbec původně, aby se koníček, tedy hraní s kapelou Jelen, až tak „rozjel“?
My jsme chtěli jezdit a hrát naše písničky pro co nejvíc lidí, což se daří, takže jsme úplně šťastní. Plníme si sen. Loni jsme odehráli 70 koncertů a letos to bude dost podobné. Těším se, ale bude to i náročné, léto strávíme v dodávce, máme tam dvojáky i trojáky. Někdy už i v lepších časech a na větších pódiích. Do toho děláme novou desku, kterou plánujeme vydat v září.

Máte i silné propojení s fanoušky, na vašem Facebooku jsem se dočetla, že poslední klip k písničce Vlčí srdce vám pomohly udělat dvě fanynky, jak k tomu došlo?
Měli jsme na podzim během turné soutěž, že lidé mají nazpívat cover této písně, poslat nám to a vybraní výherci si ji s námi zazpívali na pódiu. Dvě holky z umělecké školy v Ústí nad Labem nám napsaly, že sice nezpívají, ale že se chtěly zapojit a pro radost udělaly kousek grafického zpracování písničky. Když jsme přemýšleli o klipu k písničce, tak jsme si řekli, že tento námět má moc hezkou atmosféru a domluvili se s nimi, že jej dodělají celý.

Chystáte venkovní koncerty, třeba na Střeleckém ostrově, co vás to napadlo?
Je to náš samostatný koncert mimo turné. Hraní pod širým nebem nás baví, a tak jsme si řekli, proč neudělat v létě vedle hraní na festivalech i pár vlastních koncertů. Pracovně jsme jim začali říkat „Jelen – pod širým nebem“ a nějak se to ujalo. A tak 2. června startujeme na Střeleckém ostrově.

V Praze si vás fanoušci užijí, 15. října vystoupíte na Českém mejdanu s Impulsem v O2 Areně. Upřímně, neumím si Jelen v tak obrovské hale představit...
My vlastně taky ne, takže jsme na to hrozně zvědaví a určitě to bude zajímavá zkušenost. Pořád to cítíme tak, že jsme spíš klubová kapela.

Komentáře

Hlavní zprávy

Restartujme srdce metropole, burcuje urbanista Jan Adámek

Václavské náměstí
vydáno 17. ledna 2021  18:50,  aktualizováno  19:05

Centrum Prahy bez turistů, zavřené obchody, hotely, restaurace – vše v důsledku pandemie. Poprvé v novodobé historii Česka přestalo srdce metropole na...  celý článek

S výstavbou moderního terminálu se začne nejdřív za čtyři roky. Nevyužité návrhy v koši neleží

Vítězný návrh na první podobu terminálu vysokorychlostní železnice v Česku.
vydáno 17. ledna 2021  5:56

Poblíž Nehvizd nacházejících se severovýchodně od hlavního města má za několik let začít vznikat jedna z nejmodernějších železničních staveb v Evropě....  celý článek

„Zabíjejte popírače klimatických změn.“ Název nové divadelní hry dráždí

Nápisy nad vchodem divadla oznamují nejbližší hru.
vydáno 16. ledna 2021  5:39

Švandovo divadlo uvede kontroverzní satiru Davida Finnigana on-line. Její název vyvolal velkou vlnu kontroverze i v Austrálii, kde měla hra premiéru.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Arsène Lupin je černoch z Nedotknutelných. A nosí nový kabát

Omar Sy Strážce streamu
vydáno 15. ledna 2021  15:42

Legendární britský detektiv Sherlock Holmes se dočkal moderního pojetí hned několikrát. Proč by to nemohl u diváků zkusit jeho neméně slavný a všemi...  celý článek

Vaše fotky z Prahy