metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 27 °C

Neděle 14. srpna 2022. Svátek má Alan

Další 1 fotografie v galerii
Vizualizace scény pro recitál Soni Červené, který se bude konat v pátek 2. října v 18 hodin. | foto: Festival Zlatá Praha / FacebookMetro.cz

Mezinárodní filmový festival Zlatá Praha roztančí Novou scénu i žižkovské nádraží

  16:34
Nová scéna Národního divadla se od středy stane místem konání Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha. Součástí přehlídky hudebních a tanečních snímků bude také třídenní program na žižkovském nákladovém nádraží a projekce v multikině.

Diskuze, swingová tančírna, taneční workshopy, jazzové koncerty a otevřené lekce street dance, salsy, argentinského tanga či contemporary latino a mnoho dalšího připravili organizátoři jako doprovodný program festivalu Zlatá Praha.

Osobnostmi letošního 52. ročníku festivalu, pořádaného Českou televizí, se stali taneční choreograf Jiří Kylián a operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, která převezme cenu za celoživotní dílo.

„Záměrem letošního ročníku je dostat Zlatou Prahu a její program mezi lidi. Cílem je nejen zviditelnit festival, ale z klasického tance a hudby odebrat jakousi slupku něčeho exkluzivního a uzavřeného, která ještě mnohdy mezi lidmi je,“ řekl ředitel festivalu a výkonný šéf stanice ČT art Tomáš Motl na dnešním setkání s novináři.

Nejvíc snímků bude z Německa

Na televizním festivalu se představí 72 snímků ze 40 produkcí. Nejvíce - osmnáct, z Německa, od českých tvůrců jich pochází sedm. Filmy bude hodnotit pětičlenná porota složená ze zástupců Rakouska, Německa, Švédska, Japonska a Česka. Vítězné snímky budou vyhlášeny na sobotním večeru, jehož se zúčastní například letošní vítězka evropské soutěže mladých tanečníků Viktoria Nowaková z Polska.

Součástí doprovodného programu bude páteční koncipovaný večer, kdy festival odvysílá premiéru portrétu choreografa Kyliána spolu se dvěma snímky, z nichž jeden Kylián režíroval. Ve stejný den druhá čestná účastnice festivalu Soňa Červená přednese melodram od Bohuslava Martinů Kuchyňská revue. „Byla jsem 30 let operní zpěvačkou, teď jsem 20 let činoherní herečkou. Melodram jsem si vybrala proto, že slovo a hudba je to nejdůležitější v mém životě,“ řekla.

Vyvrcholením programu pro veřejnost bude sobotní Zlatý den Prahy, který nabídne řadu vystoupení na Piazzetě Národního divadla a návštěvníci se rovněž mohou zúčastnit dvou prohlídek historické budovy.

Kromě sálu Nové scény Národního divadla návštěvníci mohou filmy sledovat v tamním video kiosku nebo v multikině Cinestar na Andělu. Přenos úvodního večera ČT nabídne na webu, závěrečný sobotní večer pak spolu se snímkem oceněným hlavní cenou Grand Prix odvysílá na programu ČT art.

Komentáře

Hlavní zprávy

Při povodních před 20 lety pomáhali také vojáci. Z vody tahali muže s koněm

vydáno 14. srpna 2022  7:22

Zástupce velitele 243. vrtulníkové letky major Marek Bohuněk a jeho kolega palubní technik praporčík Jaroslav Vlček v roce 2002 sloužili u Letky letecké...  celý článek

Ježčí zkouška dospělosti může proběhnout i u vás na zahradě

vydáno 13. srpna 2022  7:07

Pokud máte chuť ubytovat pichlavého souseda, musíte projít konkurzem. První mláďata se už zabydlují v Troji.  celý článek

Predátor je s námi 35 let. Důstojného následovníka neměl nejmíň dvanáct. Tedy až do teď

Strážce streamu
vydáno 12. srpna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že se snímek Predátor: Kořist povedl, se dalo tušit již pár dní před jeho premiérou na streamovací platformě Disney+. Film zasazený na počátek...  celý článek

FOTOGALERIE: 20 let od obrovské povodně. Katastrofa dorazila 12. srpna 2002

vydáno 12. srpna 2022  4:40

Velká voda v srpnu 2002 změnila leccos. Hlavně lidi, kteří ji prožili na vlastní kůži.   celý článek