metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 4 °C

Středa 30. listopadu 2022. Svátek má Ondřej

Větší foto
Modré parkovací zóny v Ústí nad Labem - Klíše. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Parkování zaplatíte už také přes aplikaci Lítačka. Zóny pohlídá nová firma

  19:08
Pražské řidiče čeká v těchto dnech několik poměrně příjemných novinek. Městská společnost Operátor ICT (OICT) rozšířila ve spolupráci s Technickou správou komunikací (TSK) aplikaci PID Lítačka o další funkce. Aplikace bude nově rozšířena o možnost přímé platby za parkování v zónách placeného stání. Lidé v Praze tak mají možnost za parkování platit jednoduše rovnou – takzvaně na jeden klik.

„Dosud bylo možné platbu za parkování uhradit díky přesměrování na aplikaci třetí strany. Lidem, kteří se po Praze pohybují jak MHD, tak autem, vše nově půjde vyřídit z jedné aplikace pomocí platební karty, Apple Pay nebo nově pomocí Google Pay,“ říká pro deník Metro mluvčí OICT Jana Buraňová.

V aplikaci bude podle ní možné přehledně spravovat registrační značky automobilů, nastavit notifikace na konec platnosti parkování či jednoduše parkování vzdáleně prodloužit. „Možnost zaplatit parkování přímo v aplikaci je dalším mezikrokem k naplnění našeho cíle, abychom z aplikace PID Lítačka vytvořili univerzální nástroj, který usnadní přepravu v metropoli a jejím okolí. Do konce roku bychom rádi představili další novinku, na které teď intenzivně pracujeme. Souvisí s volitelným rozšířením možností najít optimální trasu pomocí kombinace různých dopravních módů,“ dodává ředitel úseku digitalizace, rozvoje aplikací a IT architektury OICT Jan Znamenáček.

Mobilní aplikace PID Lítačka je kompletním průvodcem dopravou v Praze a Středočeském kraji. Umožňuje vyhledat aktuální dopravní spojení dle polohy, zároveň doporučuje i druh jízdenky, který pro zvolenou cestu uživatel potřebuje, a je možné si do ní nahrát platební kartu a kupovat tak jízdenky pohodlně a kdykoli je třeba.

„Taktéž si všichni uživatelé aplikace mohou zakoupit a následně nahrát dlouhodobý časový kupon do mobilního telefonu a při přepravní kontrole se prokazovat jen prostřednictvím obrazovky mobilu. Aplikaci je možné používat i bez registrace,“ vyjmenovává Buraňová.

Mezi další funkce, které aplikace nabízí, patří vyhledání nejrychlejšího spojení včetně výluk a omezení, zobrazování map spojení včetně navigace na zastávku, nákup jízdenky v předstihu s možností pozdější aktivace nebo přeposlání neaktivované jízdenky další osobě, která si ji jednoduše sama aktivuje. „Dále aplikace PID Lítačka zobrazuje přehled zastávek v okolí, projíždějících linek, prodejních míst, mapu parkovišť P+R a jejich obsazenost. V PID Lítačce je možné nastavení celé řady upozornění, jako je například upozornění na výluky a mimořádnosti, na konce platnosti jízdenek a kuponů nebo novinek v dopravě,“ popisuje Buraňová.

Město také mění současný web parkovacích zón z www.parkujvklidu.cz na www.parking.praha.eu. Lidé se mohou ke svému účtu, kde je možné pořídit dlouhodobé parkovací oprávnění, nově přihlásit přes bankovní identitu. Levnější a chytřejší monitoring zón placeného stání od listopadu převezme od firmy Eltodo společnost Iterait, jež uspěla v soutěži. Město firmě, která vlastní dvanáct monitorovacích vozů vybavených kamerami, zaplatí padesát milionů korun za rok.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek

První rok krize se víc krade. Ovlivní tlak na naše peněženky i spotřebu alkoholu?

vydáno 30. listopadu 2022  12:01

Znáte někoho, kdo si nestěžuje? Kdo nenadává na poměry? Nahlaste ho, dostane vyznamenání.  celý článek

Jak ušetřit za plyn a elektřinu? Robot z magistrátu radí také dlužníkům

vydáno 30. listopadu 2022  5:54

Portál, který má pomáhat Pražanům, funguje přes rok. Rostoucí ceny za elektřinu tu chtějí krotit i mimopražští obyvatelé.  celý článek

Komerční sdělení

Malá cena Velké Verandy v Chocni přivítá běžce už potřicáté

vydáno 30. listopadu 2022

V okolí Chocně se v neděli 4. prosince už potřicáté poběží lesní krosový závod nazvaný Malá cena Velké Verandy, která je současně Memoriálem Jiřího...  celý článek