metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Pátek 22. září 2023. Svátek má Darina

Dalších 5 fotografií v galerii
Invaze netopýrů v krajské nemocnici v Liberci (17. 8. 2023). S jejich odchytem si poradili pracovníci záchranné stanice Archa. | foto: záchranná stanice Archa Liberec

Je tu netopýří Hitchcock. Pořádně zavřete okna! Letošek je rekordní co do počtu invazí

  5:00
Praha se za soumraku stává rejdištěm netopýrů, kteří chytají hmyz čili činí dobře člověku. Žijí i v samém centru města. Před lety žila poměrně známá kolonie v jedné z dutin Karlova mostu. Domovy pro seniory pak na podzim obcházejí ochránci přírody s těmito létavci, aby se s nimi penzisté potěšili.

Letošní rok je nicméně extrémní nejen v hlavním městě, a to co se týče netopýřích invazí do lidských obydlí. Za jediný týden se v severočeském Liberci a Jablonci nad Nisou podařilo odbornicím ze záchranné stanice Archa odchytit 1324 netopýrů.

„V jednom panelovém domě v Jablonci bylo nalezeno v jediném pokoji 499 netopýrů a ve stejné situaci se před dvěma týdny ocitla i liberecká nemocnice. Nemocnice je každoročním nechtěným útočištěm netopýrů i třeba v Plzni,“ říká pro deník Metro Alžběta Čechová z Českého svazu ochránců přírody.

Zálety netopýrů jsou v plném proudu a budou pokračovat minimálně do poloviny září. Toto období je pro invaze netopýrů typické, ale nikdo nečekal, že letos situace bude tak mimořádná. Minulý rok bylo za srpen a září přijato do záchranných stanic 1306 netopýrů. Za letošní rok přijaly stanice celkem 3016 jedinců, z toho 1534 jen za měsíc srpen, a to jsme teprve v polovině období netopýřích záletů. „Jelikož není vždy nutné netopýry odvážet do záchranných stanic, číslo přijatých kusů je výrazně menší, než skutečný počet netopýrů zbloudilých do lidských obydlí,“ dodává Čechová.

K invazím dochází v době, kdy se rozpadají mateřské kolonie. Většinu jedinců v těchto skupinách tvoří nezkušená letošní mláďata. Vyhledávají si nové úkryty a domy jim nejspíš připomínají skály s jeskyněmi. Jelikož je takových případů čím dál více, přibývá i práce záchranným stanicím. Přes den se starají o potřebná zvířata a noc co noc vyjíždějí k netopýřím pohromám. Proto apelujeme na veřejnost, aby dodržovala preventivní opatření, kterými významně pomůže pracovníkům záchranných stanic. Doporučení jsou nenáročná a nenákladná. Jelikož jsou netopýři schopni do vašeho bytu proniknout i přes okno otevřené na ventilačku, nejsnadnějším řešením je okna na noc úplně zavírat. Druhá možnost je nainstalovat do oken obyčejné sítě proti hmyzu. Jakkoli to může znít banálně, pro ochránce je to významná pomoc.

Lokality, kterých se v ČR netopýří invaze týkají nejvíce, jsou Liberec a Plzeň. Dále pak Klatovy, Litoměřice, Karlovy Vary, Havířov, Brno, Ostrava a Křešice. „Zejména v těchto místech dbejte, prosím, na doporučená opatření. Pomůžete tím nejen ochráncům přírody a záchranným stanicím, ale zároveň předejdete mírné devastaci bytu,“ uzavírá pro Metro Čechová.

ZALÉTNUL VÁM DO BYTU NETOPÝR? LEHKÁ POMOC

  • Zalétne-li vám do bytu netopýr, zhasněte, otevřete okno dokořán a opusťte místnost, aby netopýr nebyl ve stresu a měl možnost v klidu odletět.
  • V případě, že byste se jali netopýra odchytávat, určitě se o to nepokoušejte holýma rukama a opatřete si ruku rukavicí či ručníkem. Když netopýra uchopíte, cítí se v ohrožení a může se bránit zuby. Na druhou stranu je velmi křehký, nesmíte ho držet silou.
  • Pokud si nevíte rady, neváhejte se telefonicky obrátit na záchrannou stanici. Kontakty na ně naleznete na webu zvirevnouzi.cz, centrální dispečink záchranných stanic je na telefonu 774 155 155.
  • Časté výjezdy kvůli netopýřím invazím a péče o vyčerpané nebo raněné jedince jsou pro záchranné stanice časově i finančně velice náročné. Pomoci jim v tomto případě můžete dodržováním uvedených preventivních opatření.
  • Národní síť záchranných stanic v tomto roce kromě ministerstva životního prostředí podpořilo i ministerstvo zemědělství. Chcete-li přispět stanicím na záchranu netopýrů (i jiných zvířecích pacientů), můžete tak učinit prostřednictvím bankovního převodu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek

I vstupní prohlídka u praktického lékaře může zachránit ledviny

vydáno 21. září 2023  9:52

Své dětství a většinu dospívání prožil Vojtěch Růta (25) v jižních Čechách. Zde také chodil na gymnázium a věnoval se svým oblíbeným sportům, jako...  celý článek