metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -2 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav

Další 2 fotografie v galerii
Scheinherr si udělal nedávno na Strakonickou výlet. | foto: Facebook Adama Scheinherra

Konec brzdění na Strakonické? Na důležitém tahu se v posledních týdnech maká

  8:48
Na a okolo Strakonické, tedy dopravní tepny spojující Prahu s jihem Čech, se to v posledních týdnech hemží dělníky. Někteří zde pracují na pokyn Správy železnic, jiní jsou od Technické správy komunikací (TSK) či se je sem magistrát teprve chystá brzy vyslat. Deník Metro přichystal přehled tří nejzásadnějších staveb, které se frekventovaného tahu týkají nebo brzy týkat budou.

Železniční most mezi stanicemi Krč a Radotín bude mít zhruba za rok dvě koleje. Rekonstrukci Branického mostu zvaného most Inteligence zahájila Správa železnic již v létě. Až nyní se ale výrazněji dotýká řidičů projíždějících pod ním. Od 20. října totiž na přemostění již nependlují vlaky. Dělníci se navíc pustili do oprav mostních oblouků. V důsledku toho je zde postavené lešení, které zasahuje do vozovky. Řidiči jedoucí směrem z Prahy mají sice k dispozici dva standardní pruhy, jeden z nich je však veden protisměrem. Směrem do Prahy zmiňované opatření zdržuje hlavně autobusy. Ty přišly na úkor stavby, respektive prostisměrně projíždějících vozů, o část buspruhu. Ve špičce se tak při proplétání v kolonách dělají řidičům vrásky na čele.

Výstavbu celé skupiny protihlukových stěn v celkové délce 283 a půl metru realizuje o kousek dál podél Strakonické TSK. Děje se tak vpravo ve směru na Zbraslav a v prostoru křížení s ulicí Dostihová. Těsně před závodištěm. Zajímavostí je, že bude část z nich umístěna v záplavovém území, a proto jsou některé současně navrženy jako zvedací. Při povodni tak nebudou tvořit bariéru.

„Smyslem výstavby je především snížení hlukové zátěže chráněných venkovních ploch obytných budov. Na komunikaci jsou ve směru z centra zachovány dva jízdní pruhy. V první etapě se ruší autobusová zastávka Dostihová ve směru z centra. V druhé se tato zastávka obnoví, ale v trochu odlišné poloze oproti původní,“ uvádí TSK na svém Facebooku. Začátkem příštího roku se situace řidičům zkomplikuje. „Pro osobní dopravu bude vedena objízdná trasa ulicemi Radotínská, Přeštínská a Výpadová,“ dodává správa komunikací.

Ze Strakonické má u Zbraslavi také již brzy zmizet omezení rychlosti na padesátku. Na hlavním tahu na Příbram se totiž již v zimě začne budovat nový podchod. Ten má nahradit nebezpečný přechod, kvůli kterému musela auta na výpadovce u Zbraslavi zpomalovat nebo úplně zastavovat.

Pražští radní přitom schválili výběr dodavatele projektové dokumentace, která má v budoucnu vést k vybudování podchodu mezi ulicemi Lesáků a Za Dálnicí v městské části Praha-Zbraslav, a to již v květnu 2020. Stavět se původně mělo na přelomu roku 2021 a 2022, a to i přestože předchozí vedení metropole možnost zbudování podchodu vylučovalo. “Nejprve jsme se ale museli vypořádat s výkupy řady pozemků a během stavebního řízení také s odvoláními. Letos na jaře jsme ale získali pravomocné stavební povolení a vypsali soutěž na zhotovitele,“ říká bývalý náměstek pro dopravu Adam Scheinherr.

Komentáře

Hlavní zprávy

Christiaan Barnard: Hvězdný kardiochirurg zastínil i Beatles

vydáno 3. prosince 2023  16:59

Před 56 lety se v Africe zrodil „novodobý Frankenstein“. V narkóze, na operačním stole.  celý článek

Na smíchovské Tatře mrzli hráči i věrní diváci. Populární turnaj vyplňoval zimní pauzu

PRAHA? AHA!
vydáno 3. prosince 2023  11:31

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek