„Re-use pointy v zásadě fungují tak, že do nich lze předměty přinést nebo je také možné si věci po předchozí rezervaci převzít. Přinesené předměty posoudí proškolená obsluha sběrného místa a rozhodne, zda jsou vhodné pro umístění. Ty přijaté pak nahraje do aplikace Nevyhazujto, kde jsou v první dva týdny viditelné pro partnerské a neziskové organizace,“ říká pro Metro mluvčí největší svozové firmy v hlavním městě – Pražské služby Radim Mana.
Po uplynutí této doby se věci zobrazí i pro ostatní uživatele. Ve zmíněné aplikaci je pak možné si předmět rezervovat a posléze si ho vyzvednout v konkrétním re-use centru. „Lidé nám nejčastěji nosí starý nábytek, knihy, sportovní vybavení, kuchyňské potřeby či bytové doplňky. Přebíráme i některé dětské hračky, ale z hygienických důvodu to neplatí pro ty plyšové,“ popisuje Mana a dodává: „Z totožného důvodu re-use pointy nepřijímají oblečení a textil. Zákaz platí také pro jakoukoli elektroniku, a to kvůli bezpečnosti.“
Nejnovější centrum se nachází na sběrném dvoře ve Kbelích v Praze 19, kde byl provoz zahájen na podzim loňského roku. Další jsou v Praze 4, 9 a 12. Pátý re-use point, který však neprovozují Pražské služby, se nachází na sběrném dvoře Horní Počernice v ulici Chvalkovická. I přesto je podle Many k dispozici všem občanům hlavního města.
„V roce 2022 obyvatelé metropole odevzdali do re-use pointů spadajících pod Pražské služby více než 3300 předmětů. Převzato jich bylo téměř 2700. Na re-use pointu ve Chvalkovické byly v loňském roce přijaty a následně předány nižší stovky předmětů,“ komentuje Mana s tím, že se historie metropolitních re-use center začala psát na podzim roku 2020, kdy byl zahájen provoz pointu na sběrném dvoře Pod Šancemi ve Vysočanech.
Cirkulární Praha do roku 2030
|