Co návštěvníky na hřbitovech tolik láká?
Motivace hřbitovních turistů je opravdu pestrá. Hledají zde sochařská a architektonická díla, hroby velkých postav naší historie či romantická zákoutí. Zejména ale inspirují při hledání odpovědí na základní otázky života a smrti. Občasná procházka po hřbitově by měla být povinná stejně jako očkování. Uvědomování si vlastní konečnosti by mohlo přispět k vylepšení hodnotového žebříčku společnosti.
Jaký hřbitov máte vy osobně nejraději?
Nevyčerpatelnou studnicí poznání, nálad a příběhů jsou Olšanské hřbitovy. Nejsilnější emoce ale skrývá půda Ďáblického hřbitova.
V šachtových hrobech zde spočinuly oběti nacismu po boku gestapáků a kolaborantů i oběti komunistické zvůle. Jsou tu však také desítky dětí, které se narodily vězněným ženám a které zemřely v důsledku podmínek ve věznicích v padesátých letech. Tato část hřbitova je skutečným místem paměti národa.
V minulém roce jste zavedli celou řadu novinek. Můžete je představit?
První ekologický hřbitov v Česku Les vzpomínek se setkal s velkým ohlasem. Ukazuje se, že i v oboru pohřebnictví je zájem o nové trendy a zejména o humanizaci a osobitost, což je silným tématem tohoto projektu. S velkým zájmem se setkala také naše snaha o kultivaci pohřební kultury – soutěž na téma funerální design. Připravili jsme i průvodce po Olšanských hřbitovech a po Vyšehradském hřbitově pro mobilní telefony a tablety.
Máte další plány, jak hřbitovy návštěvníkům zatraktivnit?
Velkou pozornost chceme letos věnovat provozní stránce hřbitovů. Tedy úklidu, bezpečnosti či nabídce služeb. Bude dokončena obnova Malostranského hřbitova, dalších rekonstrukcí se dočkají Olšanské hřbitovy, Ďáblický či Vyšehradský hřbitov. Hřbitovní turistika je spontánně rostoucí trend, není třeba ji popularizovat. Většina návštěvníků na hřbitovy přichází rozjímat a vzpomínat.