metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 2 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin
Starší aktovka, co ještě udělá radost i službu. | foto: Praha 5Metro.cz

„Pošli aktovku dál!“ Lidé je nosí na radnice, čas mají do září

  6:00
Pražané jsou letos opět báječně solidární. Automaticky přispívají do sbírek pomůcek pro žáky.

Lehce ošoupané učebnice pro odrostlejší žáky, pro ty mladší psací či výtvarné potřeby, penál či aktovka. Radnice městských částí letos opět rozjíždějí sbírky školních potřeb. Jedna z prvních – akce „Pošli aktovku dál!“ nyní startuje v Praze 6.

„Kdo již aktovku či jinou školní potřebu nepotřebuje, odevzdá ji u nás. Ten, kdo by ji naopak využil, si ji zase může bezplatně vyzvednout. Snažíme se tímto způsobem ulehčit rodičům ohledně pořizování pomůcek, hlavně aktovek, na nový školní rok. Akce vychází ze zkušeností snad každého rodiče, jemuž je líto vyhodit nebo roky doma schovávat zachovalou aktovku, kterou jejich dítě již nevyužije,“ říká radní Prahy 6 pro sociální politiku Marián Hošek.

Pomůcky je možné až do konce září nosit na radnici v úřední dny, tedy v pondělí a ve středu od 9 do 18 hodin, přímo do kanceláře radního Hoška. Jeho dveře mají číslo 404. Ve stejných termínech si také rodiče mohou darované aktovky a školní pomůcky pro své děti vyzvednout. Praha 6 sbírku pořádá již potřetí.

„Minulý rok jsme tímto způsobem vybrali přibližně sto kusů aktovek a také desítky různých školních pomůcek. Třetinu z vybraných aktovek si vyzvedli občané, zbytek byl darován potřebným rodinám a dobročinným organizacím,“ pochvaluje si Hošek.

Sbírka školních a výtvarných potřeb pro děti v nouzi v Praze fungují velmi dobře. Zcela automaticky nosívají lidé pomůcky také na radnici Prahy 7. Akce tu probíhá tradičně v průběhu léta. „I letos lze veškeré školní vybavení, použité i nové, přinést v úředních hodinách na recepci radnice U Průhonu 38. Sociální odbor je předá rodinám, pro které nákup školních pomůcek představuje značnou finanční zátěž,“ vysvětluje mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Sběr pomůcek letos pořádalo také Centrum Carolina Univerzity Karlovy v Celetné. Městské části kromě podobných sbírek poskytují sociálně slabším rodinám i příspěvky na školní akce. Chudším rodinám mohou snadno přispět i ti, kteří doma žádné pomůcky po dětech nemají. Existuje řada projektů, které se problematikou zabývají, například Patron dětí. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Zpěv, fazole a LSD. Rozervané srdce Jima Morrisona dobilo nad Seinou

vydáno 7. prosince 2023  15:07

Jim Morrison by oslavil 80 let. Byl vtělením báječného doktora Jekylla, kterého flaška whisky měnila v odpudivého pana Hyda.  celý článek

Frajeři ze Slovenska učí radnice „kecat“ s místními. Pomůže i asistent Charlie

vydáno 7. prosince 2023  10:00

Po úspěšných českých projektech typu Avast či Rohlík se podobně perspektivní startup objevil i u sousedů. Aplikace má být k dispozici uživatelům...  celý článek

První ročník Eco Rally Praha byl náročný, ale vydařený

vydáno 7. prosince 2023  7:56

S rozvojem elektromobility, růstem počtu elektrických aut a rozšiřující se dobíjecí infrastrukturou se objevují i podpůrné sportovní a závodní aktivity....  celý článek

Létající gladiátoři se vrátí do Prahy. Tentokrát už bez jezdce Petra Kuchaře

vydáno 7. prosince 2023  7:00

V sobotu se v pražské O2 areně představí motokrosové hvězdy během show plné ohňů, nebezpečných triků a dechberoucích skoků. Nejstarší freestyle...  celý článek