Potrubí jsou, romanticky řečeno, něco jako dějové linky, kterými se táhnou příběhy. A ne vždy mají šťastný konec. To podle zástupců Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) platí i v případě Prahy, kde mnoho obyvatel stále špatně likviduje použité oleje a tuky na smažení. Zejména v období Vánoc.
Mastná mapa
Pražská městská firma PVK vytvořila mapu takzvaných největších tukových zločinů v hlavním městě. Na ní jsou zaznamenána místa s největším výskytem ležatých tuků v kanalizaci.
„Pražští obyvatelé nevhodně likvidují použité oleje a tuky na smažení a zanechávají tak stopu ve vodovodních a kanalizačních systémech města. Podle zjištění PVK byl největší výskyt ležatých tuků v kanalizaci zaznamenán například v ulici Klicperova na Smíchově, v ulici Na Petřinách v Praze 6 nebo v ulicích Jugoslávská a Belgická na Vinohradech,“ říká mluvčí PVK Tomáš Mrázek s tím, že se letos v seznamu objevují nově i ulice Pod Paťankou v Bubenči, kobyliská ulice Šimůnkova, hostivařská K Horkám a strašnická ulice Srbínská. A i tento rok se v seznamu opět objevuje vinohradská ulice Belgická.
„Dle zjištění je vylévání použitého oleje do odpadů stále velmi častým jevem v Praze, jak v jednotlivých domácnostech, tak i v místech, kde se nacházejí restaurační zařízení. Restaurace mají ze zákona povinnost separovat použité tuky a využívat sběr tuků. Nicméně ne všechny to dodržují, a pokud vypouštějí tuky do kanalizace, způsobují zásadní škody, za které jim hrozí postih,“ dodává Mrázek.
Kanalizace není černá díra
Špatná likvidace olejů a tuků způsobuje, že se usazují na stěnách kanalizace, kde tuhnou a nabalují pak na sebe další nečistoty. Lepí se na ně ubrousky, hygienické potřeby a další nečistoty.
„Důsledkem, který můžete pocítit na vlastní kůži, je ucpaný odpad nebo zatopení nemovitosti znečištěnou vodou. Setkat se můžeme i s nepříjemným zápachem rozkládajícího se tuku, který se může šířit ulicemi. Důsledky, které pak zaměstnávají odborníky, jsou ucpaná čerpadla nebo narušení biologického stupně čištění. Odpadní vodu totiž čistí bakterie, na které mají tuky negativní vliv,“ doplňuje Mrázek.
Deset tisíc za opravu
Čistírny pak pění a v některých místech zahnívají. Následné čištění pak může přijít na nemalé peníze. Průměrná cena za řešení ucpaného odpadu se pohybuje při složitějších opravách nad hranicí deseti tisíc korun. „Nikdy proto nevylévejte tuk do dřezu nebo toalety! Vychladlý olej nalijte do PET lahve a vyhoďte ji do kontejneru na tuky nebo do směsného odpadu,“ uzavírá Mrázek. Zmiňovanou mapku tukových zločinů si lze prohlédnut na fotografii výše.