Lakros se jeví jako dost tvrdá hra. Jak ho zvládáte?
Právě to, že to není hra tak úplně pro každého a občas to bolí, dělá tento sport výjimečným a naprosto skvělým. Na začátku je to o tom, že zvládáte běh a techniku s lakroskou, ale mně už jde o víc. Už to nechci jen zvládat, ale chci být nejlepší.
Co je potřeba k tomu, aby byl člověk dobrý v lakrosu?
Lakros je náročná hra jak po fyzické tak po psychické stránce. Hráčka musí mít výbornou fyzičku, aby zápas zvládla, a stejně důležitá je v této hře i hlava. Musíte se naučit přemýšlet a reagovat na herní situace vzniklé na hřišti, předvídat hru a dopředu odhadnout záměr soupeře, tak abyste byli vždy krok před ním. V tomto ohledu je stále se co učit.
Jak dlouho hrajete lakros?
Lakrosku mám v ruce prakticky od kolébky, ale pořádně jsem začala hrát asi až od svých pěti let. Lakros hraje většina mé rodiny, takže jsem vlastně neměla ani jinou možnost. Rozhodně jsem za to ale ráda, těžko bych si dokázala představit lepší sport.
Kolikrát týdně trénujete?
Trénujeme většinou na hřišti v Radotíně, ale máme také různá soustředění. V zimě hlavně běháme a posilujeme a tréninky máme třikrát týdně. Na jaře už nám začíná pořádná příprava s lakroskou rovněž třikrát týdně, a v létě, měsíc a půl před mistrovstvím, máme tréninky každý den. Samozřejmě se počítá s tím, že každá hráčka trénuje i sama ve svém volném čase.
Pojedete na mistrovství světa. Nejdřív ale potřebujete sehnat peníze.
To je v českém lakrosu poměrně problém. Je to méně známý sport, takže na něj stát nepřispívá jako například na fotbal či hokej. Zrovna nedávno jsme natočily promo video, které je nyní na portálu hithit.com a tam nám lidé mohou posílat peníze. Další finanční prostředky získáváme prodejem předmětů souvisejících s naším týmem na různých lakrosových akcích v České republice i v zahraničí.
Co považujete za svůj největší dosavadní úspěch?
Na podzim jsme porazily Německou juniorskou reprezentaci, která se mistrovství také zúčastní, o 10 gólů, což je skvělé, protože jsme si tímto dokázaly, že na MS máme velkou šanci se dobře umístit. Jinak je ale každá výhra úspěch, protože hrajeme pouze se staršími hráčkami, které mají mnohem více zkušeností než my. Přesto s nimi již hrajeme vyrovnané zápasy.
Co kromě lakrosu děláte?
Když zrovna nemakám na hřišti, v posilovně nebo se neučím, nejraději si přečtu spoustu knih a taky hraji na housle. Do budoucna plánuji studovat, vycestovat za lakrosem do zahraničí, kde bych ráda uspěla, ale také bych ráda pomáhala těm, kteří to potřebují. Uvidíme, jestli mě má ambiciózní a soutěživá povaha někam dostane
Je možné se lakrosem v ČR živit?
Bohužel ne. Na profesionální úrovni hraje lakros například Amerika nebo Kanada, takže pokud se chce někdo lakrosem živit, pak je jediná možnost vycestovat do zahraničí.
Je rozdíl mezi mužským a ženským lakrosem?
Pro mužský lakros platí, že je to více kontaktní hra než ženský lakros, což se ostatně projevuje i na výstroji hráčů – muži mají lakrosky s hlubokým výpletem a velké množství chráničů, včetně helmy a rukavic tak, aby nedocházelo ke zranění. Holky mají pouze chrániče zubů a očí, a lakroska má téměř plochý výplet, aby se dal míček snáze z lakrosky vyseknout. Jak mužský tak i ženský lakros se hraje s velice tvrdým kaučukovým míčkem, takže už z tohoto důvodu jsou chrániče nezbytné.