metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 25 °C

Čtvrtek 25. července 2024. Svátek má Jakub

Rozhovor: Náš Havel je Elvis a pořádný sekáč, říká divadelní představitel prezidenta

  7:00
Václav Havel jako divadelní hrdina ožije dnes v Divadle Na zábradlí. Havel svou kariéru na Zábradlí začínal, po dnešní premiéře tu bude žít i jako hrdina divadelní inscenace Miloše Orsona Štědroně Velvet Havel. Hlavní postavu hraje Miloslav König, s nímž Metro hovořilo.
Václav Havel bude zpívat protestsongy.

Václav Havel bude zpívat protestsongy. | foto: KIVA

Co jste říkal, když jste se dozvěděl, že budete hrát Václava Havla?
Trochu mě to překvapilo, protože si myslím, že nejsem na roli Václava Havla ten správný typ. Pak jsem se ale dozvěděl od režiséra Jana Friče, že nebudeme nějaký havlovský typ hledat, nebudeme ho napodobovat. Náš Havel je hrdina, "hero", trochu Elvis Presley. Navíc, jak je u autora libreta a hudby Miloše Orsona Štědroně typické, je to kabaret. Takže je možné, že na inscenaci budou chodit lidé, kteří budou říkat, že takový Václav Havel nikdy nebyl. No, co se dá dělat.

Nemusel jste se tedy učit ráčkovat či napodobovat gesta Václava Havla?
Ne, vůbec. Snad jen občas se vysloví takové to jeho typické "že" a trochu zamumlá. Těch vtípků tam máme jen pár, je to takové havlovské klišé.

Ve hře vystupuje i Havlův strýc Miloš. Jakou má roli?
Je průvodcem tímhle kabaretem, vystupuje jako filmař, který se na vše dívá filmařskou optikou. Vlastně natáčíme biják a on to celé hlídá, spouští jednotlivé scény a zapojuje se do toho, protože má herecké ambice. Další postavou hry je Múza, což jsou Havlovy múzy v jedné osobě. Olgu Havlovou hraje Marie Spurná.

Jde o kabaret, takže předpokládám, že Václav Havel bude i zpívat. Nějak si Havla jako zpěváka nedokážu představit.
To ano, ale náš Havel je naštěstí i trochu Elvis, takže zpívá a má kytaru. Když se podíváme na fotky Václava Havla z té doby, měl i takový elvisovský účes, byl to sekáč.

Do Divadla Na zábradlí jste loni v září nastoupil do stálého angažmá po několika letech na volné noze. Co ta změna pro vás znamená?
Je to taková příjemná, hezká jistota. Nejenom finanční – člověk ví, že má práci, nemusí se strachovat, co bude dělat na podzim. Také to přináší kvalitu sehraného souboru, lidé se poznají a jsou schopni spolu dělat zase o­ kus lepší divadlo. Na druhou stranu to obnáší skutečnost, že člověk je uvázaný na jednom místě, přijde o svobodu a o poznávání jiných lidí.

Jste úspěšný divadelní herec, v televizi vás však moc vidět není. Proč?
Pár nabídek, například na seriály, jsem dostal, ale nechtěl jsem je dělat. Vždycky jsem si řekl, že ta práce nemá žádný hlubší smysl. A v současné chvíli se mi zdá, že bych na televizní natáčení už neměl síly. Mám dost práce na Zábradlí, dohrávám v Divadle v Dlouhé a ­v ­Národním divadle a hraju v Městském divadle Kladno. Na Zábradlí chystáme ještě do konce sezony premiéru Cizince Alberta Camuse a ve zdejší Eliadově knihovně zkoušíme se sdružením Masopust v režii Anny Petrželkové dramatizaci románu Virginie Woolfové Orlando. Trochu jsme si prohodili role – ­když Orlando vystupuje jako muž, hraje ho Anežka Kubátová, já hraju ženskou část. Takže mám fakt nabito.

Autor: Josef Rubeš Metro.cz

Hlavní zprávy

Peníze máme, s fyzičkou je to horší! Češi utrácejí za elektrokola klidně desetitisíce

vydáno 25. července 2024  5:22

Podle odhadů poradenské skupiny Moore Czech Republic se ekonomický optimismus Čechů mírně snižuje. Přesto jsou ochotní za leccos utrácet. Například za...  celý článek

Nejočekávanější komiksový snímek roku je tu. Na úspěchu Deadpoola vydělají fandové i producenti

vydáno 24. července 2024  15:56

Výbuchy, kulky i utržené končetiny létající vzduchem, proklatě černý humor. To vše nabídla v kinech dvojice snímků Deadpool (2016) a Deadpool 2 (2018)....  celý článek

Kde je mé mlžítko? Rozmístění sprch a osvěžítek lze snadno naklikat v mapách na internetu

vydáno 24. července 2024  11:00

Pítka, fontány, brouzdaliště i zrekonstruované pumpy. To jsou místa, kde se mohou Pražané svlažit přímo v ulicích rozpáleného města. Nejvíce trendy jsou...  celý článek

Než bych se hýbal, to si raději nesundám tričko. Kila nad limit na plážích i schováváme

vydáno 24. července 2024  5:00

Vystavit tělo veřejnému obdivu, nebo ho skrýt pod hladinou? Tak může znít dilema, které mnohdy trápí lidi ve chvíli, kdy mají pocit, že jejich postava...  celý článek