Pravidelným odebíráním vajíček se má regulovat stav holubů v centru Prahy. Projekt ale teprve dělá první krůčky. Zatím jsou v podkroví poblíž náměstí Franze Kafky jen čtyři aktivní hnízda. Vejce se odebírají ze všech.
Holubníku, který funguje už několik měsíců, trochu „ublížilo“ lešení, které na domě loni vyrostlo. Proto ho zatím objevila jen hrstka ptáků. Domov by tu mohlo najít až 75 párů. Jim je podkroví také uzpůsobeno. V poličkách s hnízdem je dostatek místa pro samičku a samce. „Ten často sedí vedle hnízdící samice. Zároveň se s ní v sezení na vejcích střídá,“ vysvětluje Brabencová a dodává: „Málo se to ví, ale ptáci tráví v holubníku až 80 procent času. Nemají důvod létat pryč. Nosíme jim sem jídlo i vodu a nejsou tu predátoři.“
Podkroví naproti magistrátu ale není jediné, kam holubi létají. Spolek Holubi v nouzi proto plánuje, že se domluví s majiteli domů v centru Prahy a bude jejich půdy pravidelně navštěvovat a vyměňovat vajíčka za umělá. „V ideálním případě se má vejce odebrat do druhého dne po snesení, kdy v něm ještě není zárodek a je to tak co nejvíce humánní,“ upřesňuje Brabencová, která zmiňovaný spolek založila. Brabencová a její kolegové zároveň pečují i o zraněné či nemocné ptáky. „Pokud jsou to holubi z centra, vypouštíme je potom právě ve zdejším holubníku, aby věděli, kde je,“ říká Brabencová.
Podle ní mají holubi inteligenci zhruba jako tříleté dítě. Pamatují si obličeje a postupem času si umějí i na konkrétní lidi zvyknout. „Tady jsou zatím holubi plaší, a když jdeme doplnit zrní, uletí,“ doplňuje Brabencovou vedoucí Záchranné stanice hl. m. Prahy Veronika Kraslová. Právě stanice zajišťuje provoz obecního holubníku. Ten vznikl z podnětu hlavního města.
V přípravě je již delší dobu ještě holubník na Vítkově, který plánuje postavit městská část Praha 3.
Městský holub je na člověku závislýNejedná se o volně žijícího živočicha, ale ani o typické domácí zvíře. Holub „měšťák“ pochází z původního druhu holuba skalního, který byl člověkem domestikován, využit na jídlo, poštu a později opět zdivočel. Následně se křížil s chovnými druhy. Díky tomu je na člověku závislý a není schopen si v zimním období sehnat dostatek přirozené potravy, kterou je zrní a různá semena. |