metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Středa 7. prosince 2022. Svátek má Ambrož, Benjamin

Větší foto
Od neděle 12. 6. to pojede na Čáslavsku jinak. | foto: ROPID

Prahou chce být také Žehušicko. Příště jsou na řadě středočeské Žleby

  18:00
Novopečení „Pražané“ budou brzy žít i v okolí obce Žehušice, která se nachází asi osm kilometrů východně od Kutné Hory.

„Obsluhu oblasti na sever od silnice I/17, v jejímž středu leží obec Žehušice, zajistí celkem pětice linek. Z Kutné Hory budou vyrážet tři z nich, všechny již dnes jezdí, a tak dojde pouze k mírným úpravám tras a počtu spojů,“ říká pro deník Metro mluvčí organizátora dopravy ROPID Filip Drápal.

Když jste před pár lety bydleli třeba jen několik desítek kilometrů od hlavního města, jen těžko jste mohli počítat s tím, že odtud až domů dojedete na jeden jediný lístek. V současnosti se tak děje poměrně běžně a onou pomyslnou Prahou se postupně stává díky rozšiřování hranic Pražské integrované dopravy postupně celý Středočeský kraj.

„Přes Starý Kolín a Svatý Mikuláš do Bernardova pojede i nadále linka 803 ve stejném rozsahu jako nyní. Novinkou bude pouze prodloužení dvou párů spojů ve špičkách pracovních dní do Chvaletic. Jeden spoj ve všední dny dopoledne ve směru Bernardov také nepojede kolem bioplynové stanice ve Svatém Mikuláši, ale přes Nové Dvory,“ dodává Drápal s tím, že role MHD Kutná Hora zůstává.

Linka 784 se dočká prodloužení na obou koncích. V Kutné Hoře bude část spojů nově vyrážet již od nemocnice ze zastávky Žižkov, Fučíkova a ze Semtěše bude nově prodloužena přes Dolní a Horní Bučici do Čáslavi. Na lince bude výrazně rozšířen provoz v pracovní dny a tarif PID nově bude platit v celé trase linky.

„V Dolní Bučici a v Horce budou zajištěny na některých spojích návaznosti na linky 710 nebo 782 formou přestupu či přímého vozu, takzvaného převleku. Linka 782 bude v Kutné Hoře zkrácena, nově budou všechny spoje ukončeny již na autobusovém nádraží a k nemocnici místo nich pojede linka 784. Trasa zůstane stejná, pouze dojde k rozšíření platnosti tarifu PID a navýšení počtu spojů v pracovní dny,“ doplňuje Drápal.

Z Čáslavi kromě části spojů linky 784 pojede ještě dvojice nových linek. Mezi Čáslav, Chotusice a Žehušice vyrazí linka 783. Jeden pár školních spojů pojede z Žehušic ještě přes Rohozec a Horku do Svobodné Vsi. Linka 783 nahradí dnešní 240055 (F55) a v provozu bude jen ve všední dny.

„Poslední novou linkou PID je 710, která nahradí neintegrovanou linku 620710 (F79). Z Čáslavi pojede přes Vrdy, Zbyslav, Semtěš, Podhořany u Ronova nad Doubravou a Stojice do Heřmanova Městce a Chrudimi. Tarif PID bude na lince platit pouze v úseku Čáslav – Heřmanův Městec. Trasy ostatních linek v oblasti se nemění,“ vyjmenovává Drápal.

Ke změnám, které integrace přinese, dojde příští neděli 12. června. ROPID se brzy chystá představit také integraci středočeských Žlebů a jejich okolí. Veškeré informace, mapy a jízdní řády najdete na webu organizátora dopravy pid.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nenápadnou branickou oázu čistí těžká technika. Nádrž Údolní opět napustí začátkem příštího roku

vydáno 7. prosince 2022  19:11

Velká je zhruba jako hokejové hřiště. Málokdo si ale vodní plochy kousek nad bývalým branickým pivovarem všimne. A je to dobře. Retenční nádrž Údolní je...  celý článek

Jsem hrdá na představení s ryze ženským obsazením, říká akrobatka Kristýna Stránská

vydáno 7. prosince 2022  16:30

Pohybu a tanci se věnuje odmalička, kdy reprezentovala Česko v akrobatické gymnastice na evropských i světových šampionátech. Tanečnice a akrobatka...  celý článek

Zima se dá přežít díky pospolitosti, říká antropoložka, která několik let žila na Špicberkách

vydáno 7. prosince 2022  13:58

„Stačí věřit, že jednoho dne ledová černota ustoupí proužku světla, který bude každý den zesilovat,“ říká pro deník Metro vědkyně Zdenka Sokolíčková.  celý článek

Lucie Bílá i Lipo. Letošních vánočních písniček je jako ozdob na stromečku

vydáno 7. prosince 2022  5:11

Jako kdyby se čertovi roztrhl pytel a z něj vyskákaly vánoční písně. Tak to vypadá o adventu roku 2022.  celý článek