metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 20 °C

Čtvrtek 5. října 2023. Svátek má Eliška
Rudolf Hrušínský ve filmu Dobrý voják Švejk (1956) | foto: © Československý státní film

Češi jsou národ Švejků. Veselou postavičku ale známe spíš jen díky filmovému zpracování

  10:14
Buďme upřímní, knihy Jaroslava Haška, především Švejka, asi najdeme v leckteré domácí knihovničce. Ve skutečnosti ale četl rozsáhlý spisovatelův epos o přihlouplém prodavači kradených psů ve světové válce jen zlomek populace.

Pokud se v Česku oháníme znalostí Osudů dobrého vojáka Švejka, jsou naše vědomosti spojené spíše s filmovou sérií z 50. let minulého století a nositelem jeho filmové tváře Rudolfem Hrušínským. Dalo by se spíše hovořit o povědomostech než o skutečných čtenářských znalostech nejpřekládanějšího českého díla v zahraničí.

Podobné jako s Haškovým Švejkem to je v Česku s Franzem Kafkou. Na jeho osobnosti a díle vydělává doslova i obrazně Česko už desítky let. Praha se pyšní jeho hrobem, rodným domem (byť již zbouraným), proměňující se mechanická hlava (viz box) pronikla do bedekrů a je stejným lákadlem jako Tančící dům. Pokud bychom ale chtěli po Češích, aby se přiznali ke čtení obou světoznámých autorů, moc nadšení nebudeme. Byť švejkování a kafkárnu rádi zmiňujeme.

„Švejka jsem číst nemusel, protože je všude kolem mě, a Kafku jsem taky nečetl, protože mi stačí jeho hlava,“ přiznává upřímně Milan Haran, čtenář deníku Metro. Jaroslav Paulík uvádí jen Švejka. „Kafka mě moc nebere,“ píše Paulík.

Hašek vůbec, Franz Kafka s odřenýma ušima
Určitý přehled o tom, jak hluboce Češi Haška či Kafku znají, mohou podat výpůjčky veřejných knihoven. I když lze předpokládat, že alespoň Švejka má v polici kdekdo a do knihovny kvůli němu nepůjde.

Například Knihovna města Ostravy (KMO) eviduje top 300 nejžádanějších titulů. „Žádné dílo od Jaroslava Haška se tam nedostalo,“ říká Bohdan Volejníček z KMO. V roce 2022 měl humorista 31 výpůjček, letos 22, a to ve všech 29 knihovnách a pobočkách. „Sedmdesát procent knih od Haška se za poslední dva roky nepůjčilo vůbec, máme asi 110 jeho titulů,“ dodává Volejníček. Franz Kafka je v Ostravě mezi čtenáři přece jen úspěšnější. Loni skončil v žebříčku výpůjček na 247. místě, letos je zatím 175. Nejčtenější je jeho Proces.

„V žebříčku půjčovanosti jsou knihy Franze Kafky na 434. místě v roce 2022, zatímco Jaroslava Haška najdeme až na 1302. místě,“ vypočítává Radka Lokajová z brněnské Knihovny Jiřího Mahena. Letos je Kafka 307., Hašek 1044. Letos má v Brně autor Švejka zatím 11 výpůjček, zatímco Kafkovy Proměny, Proces a Zámek mají na kontě téměř 260 záznamů. „Zajímavé je, že více než Švejk se z Haškových knih půjčuje Moje zpověď a jiné povídky,“ dodává Lokajová.

O koho je v oslovených knihovnách největší zájem? Na jižní Moravě vládne Vlastimil Vondruška, na Ostravsku Karin Lednická s Alenou Mornštajnovou.

Kafkova a Haškova Praha

  • Jedním ze špičkových znalců Haškova díla je pravděpodobně jeho vnuk Richard. Jedním z nejvyhledávanějších kafkovských monumentů je proměnlivá hlava od sochaře Davida Černého.
  • Co do čtenářského zájmu ve více než milionové Praze má od ledna do srpna 2022 Městská knihovna Praha 1525 fyzických výpůjček knih obou autorů. „U Franze Kafky byla nejpůjčovanějším titulem Proměna, u Jaroslava Haška potom Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války,“ říká Vojtěch Vojtíšek, projektový manažer pražské knihovny.
  • Zcela jiná čísla mají ale Švejkovy osudy a hlavní Kafkova díla v elektronické podobě. Knihovna je nabízí zdarma. Zatímco klasická výpůjčka je podle počtu svazků dostupná pro jednoho člověka na čtyři týdny, e-knihy si může stáhnout kdokoli kdykoli. „V loňském roce elektronické tituly obou autorů jako Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, Povídky, Proces a Metamorphosis zaznamenaly přes 34 tisíc stažení, od roku 2011 do července letošního roku téměř 300 tisíc stažení,“ říká Vojtíšek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Jihočeský kuželkářský maraton se nezastaví, dokud nepadne 60 000 hodů

vydáno 5. října 2023

Kuželkáři nejen z Jižních Čech si přijdou na své v pátek 6. a v sobotu 7. října. Po roce se totiž vrací Jihočeský kuželkářský maraton a tentokrát hned ve...  celý článek

Letiště. Více parkovacích míst, rychlejší odbavení, z centra bez přestupů. Přijedou i archeologové

vydáno 4. října 2023  15:44

Přísahat čestné skautské ministři dopravy a financí ještě nechtějí, ale v roce 2030 bychom se mohli projet vlakem na Letiště Václava Havla.  celý článek

Protiatomový kryt jako záchranný člun i místo k zamyšlení. Vydejte se do Bezovky

vydáno 4. října 2023  12:29

Stojím pod žižkovskou Parukářkou a vidím před sebou vrata, ozdobená výtvorem pražských sprejerů a připomínající vstup do garáže. Místo toho by se však...  celý článek

Lahodná smetánka na kolejích. Nesmrtelný Orient Expres dnes slaví 140 let

vydáno 4. října 2023  11:59

Premiérové železniční spojení napříč Evropou, hotelový nadstandard zahrnující přepychovou lůžkovou úpravu a špičková kuchyně připravovaná kuchařskými...  celý článek