metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Sobota 27. dubna 2024. Svátek má Jaroslav

Kouzelník Harry Potter? Zájem o něj trvá přes dvacet let a nehasne

  12:19
Skrze veleslavnou filmovou sérii nabízí filharmonik profesionální zážitek z živé hudby.

Další 1 fotografie v galerii
Pro Tibora Englera hudba znamená například způsob, jakým vyjadřovat emoce tak, že i ostatní zasáhnou přímo v jejich nitru. | foto: Metro.cz

Jeho dětským snem bylo stát se dirigentem orchestru. V současnosti je členem Filharmoniků města Prahy a zároveň se specializuje na natáčení hudby pro filmy a seriály produkce Netflix či HBO. Řeč je o Tiboru Englerovi, který je kromě hudebníka také promotérem představení Harry Potter in Concert. Koncept show je postaven na devadesátičlenném orchestru, jenž hraje písně z prvního filmu o kouzelnickém učni, který se i promítá.

Vysněné povolání
Engler se k hudbě dostal zhruba ve čtyřech letech. „Začal jsem si sám hrát na sestřin elektrický klavírek. Moji rodiče viděli, že bych mohl mít talent, a tak mě přihlásili na hodiny klavíru,“ prozrazuje pro Metro Engler. Stejně jako jiné děti, i on si jako malý vysnil budoucí povolání. Viděl se jako dirigent symfonického orchestru. „I přestože moje životní cesta nevedla vždy jen hudebním směrem, hudba mě nikdy neopustila a momentálně na začátku své profesionální kariéry se k ní opět vracím na profi úrovni,“ komentuje.

V současnosti Engler působí také jako producent českých koncertů série Harry Potter in Concert. Do Prahy se tento koncept vrací po pěti letech. Podle Englera koncerty budou stoprocentním propojením filmu, hudby a živého orchestru v pravém slova smyslu. V rámci představení totiž poběží na plátně celý film s českým dabingem, který bude bez hudby. O tu se postará renomovaný orchestr Filharmoniků města Prahy, jehož je sám členem.

Příběh plný magie
K Harrymu Potterovi se dostal díky svému dědečkovi, který Englerově starší sestře doporučil první dvě knížky na letní prázdniny se slovy, že jde o bestseller. „Nejprve se jí do toho sice nechtělo, ale když venku pršelo už celý týden, rozhodla se, že se do nich pustí. Okamžitě se jí zalíbily, a tak je po sestře ‚spolkla‘ i mamka. Jelikož jsem byl v té době prvňákem na základní škole, Harryho jsem poprvé viděl až ve filmu a jeho příběh plný magie mě doslova okouzlil. A tak jsme s bratrem měli doma samozřejmě nejen všechny knížky, na které měla sestra a maminka přednostní právo, ale také filmy a počítačové hry, jež vycházely téměř každý rok. Přestože jsem Harrymu vždycky velmi fandil, nejvíce mi imponovala postava Brumbála, který měl sice obrovskou moc, ale užíval ji velmi rozumně,“ prozrazuje Engler.

I přestože je příběh Harryho Pottera na světě už přes dvacet let, zájem o projekty s ním spojené neopadl. „Myslím, že je to také tím, že se fanouškovská základna Harryho Pottera neustále rozrůstá o nové generace čtenářů a čtenářek, kteří začnou číst knížky okamžitě po dočtení Slabikáře, a právě v tom je Harryho příběh tak kouzelný,“ komentuje Engler a dodává, že fanouškovská základna jeho koncertů se jednak skládá z milovníků hudby Johna Williamse, který složil soundtrack k prvním třem filmům o Harrym Potterovi, ale většinu tvoří fanoušci knížek a filmů. „Jsme velmi rádi, že mnoho z nich přichází jako fanoušci Harryho Pottera a odchází jako příznivci orchestrální symfonické hudby. To je ostatně i étosem celé této akce. Snažíme se o popularizaci symfonické hudby prostřednictvím něčeho, co diváci již znají a mají velmi rádi,“ vysvětluje pro Metro Engler.

Koncert nabídne zážitek z živé hudby umocněný podáním symfonického orchestru Filharmoniků města Prahy.

Je potřeba mít k hudbě vztah
I přes výsledek příjemné atmosféry za doprovodu živé hudby je za celým koncertem spousta práce. Podle Englera se role hudebníka a promotéra skloubit dá, je ale potřeba mít k hudbě vztah. „V mém případě je práce promotéra skloubením analytického myšlení, které jsem se naučil na střední a vysoké škole v oboru informatika, s hudebním cítěním o tom, co by se divákům mohlo líbit, až po mezilidskou komunikaci, bez nichž neuzavřete jedinou dohodu. Jako promotéři jsme lepidlem, které všechno drží pohromadě,“ komentuje Engler.

Nejnáročnější pro něho v rámci celé potterovské tour je z pohledu promotéra proces vyjednávání licence pro tento typ koncertů. „V momentě, kdy licenci už máme, si vždy vydechnu, protože pak nás čeká ‚už‘ jen produkce celého eventu. Dohodnout licenční podmínky tak, aby byly všechny zúčastněné strany spokojeny, je hotová alchymie,“ přiznává pro Metro Engler.

Hudba pro Netflix
Kromě promotéra akce Harry Potter in Concert také spolupracuje na hudebních podkladech pro streamovací platformy Netflix a HBO. Točit pro tyto filmové giganty je podle jeho slov velmi inspirativní. „Při této práci se setkáte s množstvím kreativních lidí. Ať už skladatelů, nebo těch, kteří se pohybují v jejich okolí. Jsou to mnohdy lidé z různých koutů světa, kteří si prošli svými osobními cestami, jež je dovedly až do našeho studia. Pro některé se jedná o jejich první velký projekt, ostatní jsou zase ostřílení profesionálové, od nichž se vždy můžu něco naučit. Je to skvělá cesta, jak aktivně přicházet do styku s hudbou, kterou mám v budoucnu v plánu dirigovat,“ komentuje Engler.

Spolupracovat se streamovacími platformami začal ve chvíli, kdy se dostal pod křídla nahrávacího studia Smecky Music Studios, ve kterém v současnosti působí jako asistent režie a natáčí filmovou hudbu pro skladatele z celého světa, mimo jiné z Hollywoodu. „Jelikož klienty hudebních skladatelů jsou většinou filmová studia, není vzácné, že se k nám dostane hudba pro některý z nově vznikajících seriálů nebo filmů pro Netflix, HBO či Disney,“ přiznává pro Metro Engler.

Do budoucna by hudebník rád pokračoval v pořádání koncertů filmové hudby, jež budou těšit tisíce diváků. „Zároveň bych se jednoho dne chtěl stát dirigentem, který bude přenášet radost z hudby přes orchestr na diváky. Slyšet totiž nadšený potlesk po závěrečném čísle je pohlazením po duši nejen každého hudebníka, ale také promotéra, který výkon prožívá s umělci na stagi,“ uzavírá Engler.

Potter in concert

  • Diváci si po více než pěti letech opět budou moci užít hudbu Johna Williamse v podání Filharmoniků města Prahy spojenou s promítáním známého celovečerního filmu.
  • Celosvětově úspěšný Harry Potter a Kámen mudrců in Concert se uskuteční 10. února ve dvou termínech, od 13 a od 19 hodin.
  • Cena se pohybuje v rozmezí od 1090 do 2250 korun.
Autor: Tereza Šimurdová Metro.cz

Hlavní zprávy

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek