„Chtěl jsem původně točit televizní seriál na základě mé knížky Zločin, jak ho pamatuju, protože jsem si uvědomil, že jsem zřejmě nejstarší ještě aktivní český investigativní novinář, a tudíž pamatuju osobně všechny velké zločince a proměny podsvětí od roku 1989. A v různých televizích leží v archivech mé reportáže z uplynulých 26 let. Na televizní seriál nakonec nebyly peníze, ale kolegové ze Seznamu přišli s nápadem natočit to alespoň zvukově,“ říká deníku Metro ke vzniku pořadu známý novinář Josef Klíma.
Velké lumpárny po sametové revoluci
Podcast se věnuje divokým devadesátkám. Tedy období po roce 1989, kdy padla totalita a s ní i železná opona. Vše se začalo uvolňovat, včetně prostoru pro organizovaný zločin. „Za socialismu tu bylo všechno ztuhlé, policie všechno kontrolovala, StB všechno kontrolovala. Měli jsme železnou oponu, která nás oddělovala od Západu, tudíž drogy a nic takového se sem nedostalo. I kdyby se to sem dostalo, tak koruna neměla žádnou cenu. Čili ten zločin tu byl takový malý,“ popisuje v první epizodě podcastu Klíma zločin před pádem režimu. „A najednou došlo ke zlomu, najednou se vše uvolnilo a najednou ožili zločinci a zločinecké struktury a najednou mohli dělat velké lumpárny, mezi lidmi panovala euforie. No a toho využily různé elementy a policie byla zastrašená. V tomhle vznikly osobnosti jako třeba Ivan Jonák,“ dodává. Právě Ivanu Jonákovi – králi tehdejšího českého podsvětí – a jeho Discolandu Sylvia se věnuje první epizoda podcastu. „Byla to česká parodie na italského mafiána. Chlap jako hora s velkým kudrnatým afrem, bílý oblek, fialová košile, řetězy kolem krku a k nim velké prsteny,“ představuje tohoto zločince mladý youtuber Adam Miklica v první epizodě podcastu České podsvětí.
Policie jako batole
V druhém díle se Klíma a Miklica věnují příchodu ruskojazyčných gangů na naše území a růstu brutality a násilností. „Policie o nich nevěděla vůbec nic, neznali jejich tetování, nevěděli, že jsou drsnější,“ říká v podcastu k této tematice Miklica. Tyto gangy se scházely v restauraci U Holubů. „Já tam nikdy nebyl do okamžiku, než tam naši policisté zadrželi při razii špičky ruskojazyčných zločineckých struktur, které si tam přijely vyříkat nějaké spory. Byl to slavný zásah, po kterém se ruskojazyčné gangy z naší republiky částečně stáhly, a já tam zpovídal tehdejšího šéfa podniku pro televizi Nova. Ptal jsem se ho, jestli se sám považuje za mafiána, ale on se jen smál,“ uvádí pro deník Metro Klíma.
Vraždy jako kšeft
Třetí epizoda je o podnikání ve vraždách. Můžete zde slyšet o Janu Roubalovi a jeho statku Pohádka nebo také o orlických vraždách. „Dějiny zločinu tak, jak jsou zpracované v mé knize, jsou vlastně dějinami státu, jehož stav v rozdílných etapách umožnil rozdílný zločin. Takže vraždy jsou sice děsivé, ale mě mrazí z dalších dílů, kdy už zločin začal prorůstat do státních úřadů, do soudů, do policie. A bylo daleko těžší proti němu úspěšně bojovat,“ vysvětluje Klíma.
Na konci třetí epizody můžete slyšet zajímavé propojení orlického gangu s Jiřím Kajínkem.
Ukázat divočinu 90. let také mladým lidem
Legenda české investigativní novinařiny Josef Klíma si do svých pořadů přizval youtubera Adama Miklicu, aby představoval divoké devadesátky i mladým lidem. „Mně se zalíbila myšlenka, že to vlastně všechno vyprávím přes Adama jeho vrstevníkům, pro které je to exotika, protože řada z nich ještě nebyla na světě, když jsem třeba zpovídal Ivana Jonáka,“ popisuje vznik spolupráce Klíma.