metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Pátek 1. prosince 2023. Svátek má Iva
Rambo z roku 1985 | foto: Profimedia.cz

Naposled a osudově. Do kin vtrhne nabušený veterán Stallone

  6:18
Jeden z nejslavnějších akčních hrdinů, kteří se kdy objevili na filmovém plátně, symbol osmdesátých let i hojně nakoukávaný protagonista z pokoutně okopírovaných a špatně nadabovaných videokazet. Tím vším je John Rambo, voják americké armády, který se téměř před čtyřiceti lety vrátil z pekla vietnamské války zpět do své vlasti. Jeho filmový příběh se má nadobro uzavřít příští týden ve čtvrtek.

Do kin přichází závěrečný, pátý díl série s názvem Rambo: Poslední krev. Český distributor Bontonfilm nastiňuje příběh slovy: „Po nelítostných bojích v džungli a poušti se vše uzavře tam, kde snímkem První krev z roku 1982 začal. Doma v Americe. John Rambo se konečně vrátil domů. Usadil se na ranči v Arizoně a své běsy zabijácké minulosti se snaží vyhnat klidným životem kovboje na americkém Zapadákově.“

Plod pekla války
„Dcera jeho dávného přítele totiž nedbá na výstrahy a vydá se za hranice do Mexika, kde ji unese místní mafie. Únosy dívek pro nucenou prostituci provádí zločinci v Mexiku celkem běžně, v tomhle případě ale měli obrovskou smůlu,“ doplňuje dějovou linii distributor.

Ať už první díl série s názvem První krev, nebo dvojku a trojku vidělo mnoho českých mužů na videokazetě či v televizi. Čtvrtý díl série s podtitulem Do pekla a zpět Stallone uvedl do kin před jedenácti lety. Tento díl jako jediný ze série přitom Stallone sám režíroval.

„Ramba zplodilo peklo války a zabíjení je pro něj stejně snadné a přirozené jako dýchání,“ zněla tehdy jedna z vět shrnutí děje čtvrtého snímku na Festivalu otrlého diváka.

Rambo už řádil ve Vietnamu, Barmě i Afghánistánu

  • V prvním snímku Rambo: První krev (1982): Po letech se vrátil z vietnamské války (1955–1975) zpět do Ameriky. Politická situace se však mezitím změnila a mladý muž se setkává jen s nepochopením. Jednoho dne je šerifem malého podhorského městečka (Brian Dennehy) zatčen pro potulku a odveden na policejní stanici. Podaří se mu však utéct a v nedalekých horách svádí se svými pronásledovateli nelítostný boj o holý život. Fanouškovskou perličkou je původně plánovaný konec prvního dílu. V něm měl John spáchat sebevraždu.
  • Rambo II (1985): Rambo si na začátku druhého dílu série odpykává svůj trest ve federálním vězení. Když však americká armáda zjistí, že vojáci ztracení při akci ve vietnamské džungli mohou být stále naživu, povolá Ramba, aby je zachránil. Za splnění nezvykle nebezpečné mise mu nabídnou svobodu. Na místě však zjišťuje, že ho poslali na smrt.
  • Rambo III (1988): Ve třetím snímku ze série se titulní hrdina vydává do okupovaného Afghánistánu. Ve válkou zdecimované zemi Sověti drží v zajetí Rambova bývalého velitele, plukovníka Trautmana (Richard Crenna), velitele mise podporující mudžahedínské vzbouřence, několik dalších Američanů a domorodce. Poté, co se Rambo stane svědkem útoku na bezbrannou vesnici, rozhodne se zaútočit na střeženou pevnost ovládanou sadistickým velitelem. Rambo se ve snímku bratříčkuje s „bojovníky za svobodu“, tedy afghánskými teroristy.
  • Rambo: Do pekla a zpět (2008): Ve čtyřce hrdina tentokrát přichází do Myanmaru (dříve Barma), aby tamním vojákům ukázal, kdo má licenci na bezbřehé krveprolití. Šlo o nejbrutálnější díl série. Rány, které ve čtvrtém díle Rambo způsoboval vojákům těžkým kulometem M2 ráže 0,5, byly diváky a kritiky považovány za nereálné. Podle veteránů z Afghánistánu a Iráku jsou však důsledky jejího použití ve filmu vyobrazeny zcela přesně, někdy dokonce mírněji než v realitě.

Poslední je poslední?
Bude Rambo: Poslední krev skutečně posledním snímkem, ve kterém se slavný akční bijec odkojený Vietnamem objeví? To již brzy zjistíme. Sylvester Stallone má totiž v posledních letech problém odcházet od svých slavných sérií, a ač Poslední krev donedávna prezentoval jako svůj poslední rambovský film, nyní začíná mluvit malinko jinak. Během posledních měsíců se dokonce nechal několikrát slyšet, že bude-li mít pocit, že mají diváci chuť na další přídavek, nebude se mu bránit ani on. Jak je vidět i z poměrně umírněných (a nekrvavých) upoutávek na Poslední krev, jeho možná nejslavnější role ho stále baví. Stallone sám navíc nemá před novináři problém přiznat, že má s ukončováním svých sérií docela velký problém.

Třešničky na dortu
Stalloneova vlastnost je možná ještě patrnější v případě jeho druhé, neméně slavné filmové série o fiktivní boxerské legendě Rockym Balboovi. V jeho případě si svět dlouhou dobu myslel, že vše skončí nepovedeným pátým filmem z roku 1990. Diváci se v něm tehdy nedočkali ani klasické závěrečné scény v ringu.

Pak ale do kin dorazila šestka s názvem Rocky Balboa, kde se Stallone rozloučil ve velkém stylu. Jak ale fanoušci dobře vědí, činil tak jen proto, aby se o pár let později vrátil jako tatáž postava v nové sérii s názvem Creed (méně používaný název pro první díl je mimochodem Rocky: Nová krev – pozn. redakce).

To, že Stallone před pár lety přiznal, že chtěl Rockyho ukončit již po třetím filmu, je třešničkou na dortu. Je tedy otázka, zda se Rambo příští týden v kinech opravdu ukáže naposled, či si ikonický nůž, luk a šípy Stallone na plátně ještě někdy vyzkouší. Vše bude záviset na tom, jak se filmu zadaří v kinech.

Komentáře

Hlavní zprávy

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek

Otužilci slaví 100 let plavání ve Vltavě. Výročí připomene kniha plná reportáží a rozhovorů

vydáno 30. listopadu 2023  7:00

Pro chladivé kratochvíle nadchl Pražany skoro šedesátiletý klenotník. Na jeho počest se pravidelně koná vánoční závod plavců u Národního divadla.   celý článek