metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Sobota 27. dubna 2024. Svátek má Jaroslav

Partnerské násilí? Mladí lidé užívají víc moderní techniku

  15:45aktualizováno  17:45
Násilí mezi partnery je velké téma ve světě dospělých. Mezi mladistvými se vyskytuje také.
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Budeš chodit jen tam, kam chodím já. Kdo ti to volal? Nemiluješ mě! I to jsou projevy násilí, i když nemají fyzické projevy. Až třetina mladých lidí v Česku ve věku od 16 do 26 let má zkušenost s nějakou formou nátlaku nebo násilí ze strany svého partnera. A to včetně fyzického napadení nebo sexuálního násilí.

Pomoc není zadarmo

2

Tolik miliard korun zaplatí stát za léčení následků partnerského násilí (psychologická a psychiatrická pomoc, léčení fyzických zranění). 

10

Na tolik dní lze podle zákona č. 273/2008 Sb. vykázat násilníka z domova.

Zjistil to nejnovější průzkum obecně prospěšné společnosti proFem – Centrum pro oběti domácího a sexuálního násilí ve spolupráci s výzkumnou agenturou MindBridge Consulting v pěti evropských státech včetně Česka. „Vypracovali jsme zhruba čtyřicet nejčastějších projevů partnerského násilí, od psychických útoků přes fyzické až po sexuální,“ říká Ladislav Klika, ředitel výzkumné agentury. Mladí lidé jsou v tomto směru podle něho zranitelnější v tom, že se často jedná o první, často velmi romantické vztahy a někdy mají projevy nátlaku relativně nevinné projevy.

„Nejčastější formou je psychologické násilí, mladí lidé se setkávají opakovaně s extrémní žárlivostí a snahou partnera podrobit si toho druhého a získat nad ním co největší moc,“ upřesňuje Klika. Téměř polovina z uvedené věkové kategorie zažívá nebo zažívala ve vztahu kontrolu, kdy partner zjišťoval, kam chodí, když nejsou spolu, a co tam dělají. „Pro mladé lidi je navíc složité, vzhledem k malým životním a partnerským zkušenostem, vůbec poznat, že se jedná o násilí,“ upřesňuje Dana Pokorná z proFem. Dospělí jsou, na rozdíl od teenagerů, spíš schopni hledat radu, svěřit se blízkým.

Mezi mladými lidmi se více než mezi starší populací vyskytuje psychický nátlak prostřednictvím moderních technologií a za pomoci nejrůznějších sociálních sítí. „Je to dané přirozeným používáním chytrých telefonů,“ připomíná Ladislav Klika. Typická je snaha kontrolovat SMS a příchozí hovory, přihlašování na sociální sítě a časté telefonické kontroly, kde se partner právě nachází a co dělá.

Mezi teenagery se naopak téměř nevyskytuje ekonomické násilí, protože spolu většinou ještě nesdílejí společnou domácnost. K tomu patří především zadržování peněz na společné výdaje. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
Témata: násilí

Hlavní zprávy

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek