metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 0 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina
Račte dál. Historie vám v Pivovarském muzeu v Plzni zavoní i zachutná. | foto: PLZEŇSKÝ PRAZDROJ

Poznejte proslulého krále Gambrina i vášně karbaníků. Vydat se však musíte do Plzně

  5:04
Historii pivovarnictví nepíše jen zlatavý mok sám o sobě, ale i pivní „příslušenství“. Korbely, sklenice, džbánky, vybavení sladoven, ale také tácky nebo herní karty. To všechno utváří dějiny piva. V učebnicích dějepisu je ale většinou nenalistujete.

Málokdo si při pohledu na sklenici s pivem uvědomí, že za obyčejným předmětem denního používání vyráběným v obrovských sériích stojí špičkoví designéři. Pro Plzeňský Prazdroj sklenice tvořili například Švéd Volker Hundermar, Němec Lars Kempe, studio Olgoj Chorchoj nebo designéři Michal Froněk, Jan Němeček a Rony Plesl. Jejich díla byla v únoru součástí nevšední výstavy Design Olomouc. Kromě sklenic tu mohli návštěvníci obdivovat třeba kolekci hodinek Prim nebo lustry od sklářů z Lasvitu. Expozice už sice skončila, ale vystavované pivní sklo záhy našlo nový domov. Od dubna je k vidění na trase Pivovarského muzea v Plzni.

V něm momentálně probíhá také výstava s všeříkajícím názvem: Karty v umění – umění v kartách. Zájemci si mohou prohlédnout obrazy s motivem karbaníků v hospodách, pivní korbele s motivem karet i samotné karty. K dispozici je také stolek a rozličné hry určené ke hře. Takže jestli dostane návštěvník expozice chuť na malou partičku, není to žádný problém. K nejzajímavějším exponátům patří třeba ručně malované legionářské karty z první světové války. Každá karta s vlasteneckými motivy je originálním vyjádřením touhy po domově. Žaludový král je vyobrazen jako král Gambrinus na soudku Prazdroje jako jednoho ze silných symbolů vlasti.

Mimochodem, motiv Gambrina je i na dalším novém exponátu muzea. „Pivovarské muzeum v Plzni, jehož posláním je mimo jiné dokumentace české pivní kultury, má ve svých sbírkách již k pěti tisícům sklenic. K nejnovějším přírůstkům sbírky patří dva půllitry značek Prazdroj a Gambrinus.

Půllitr Gambrinus pochází z první poloviny 30. let 20. století. Hladký design typického pivního půllitru je doplněn rozsáhlou malbou s motivem krále Gambrina. V tomto designu vznikla celá kolekce různých tvarů pivních sklenic – od číše na nožce až po pohár,“ popisuje nový exemplář Anna Peřinová, vedoucí historických sbírek Plzeňského Prazdroje, a dodává: „Půllitr se objevil ve sběratelské aukci, odkud jsme jej získali. Jedná se o opravdu unikátní kousek.“ Další novou akvizicí muzea je třeba půllitr s plzeňským znakem a nápisem Prazdroj. Sklenice pochází z přelomu 30. a 40. let 20. století. „Přestože byl svého času běžnou součástí hospod, dnes se jedná o sběratelský kousek,“ upozorňuje Peřinová.

Sbírky Pivovarského muzea v Plzni jsou ale daleko rozsáhlejší. Najdete v nich například nejmenší džbánek na světě, pivovarskou laboratoř nebo gotickou

Pro školy i mlsouny

  • Pivovarské muzeum v Plzni nabízí exkurze také pro školy. Speciální výukové programy přiblíží i historii Plzně.
  • V budově muzea můžete rovněž navštívit pivotéku, která nabízí téměř 140 druhů piv z více než 24 pivovarů z celé České republiky.

sladovnu. Muzeum, které sídlí ve Veleslavínově ulici v centru města Plzně, jako jediné odborné muzeum svého druhu v Čechách střeží celou legendu pivovarnictví, a co se týče pojetí i šíře expozice, údajně nemá ve světě konkurenci. Pokud do domu z 15. století zavítáte, nakouknete pod pokličku výroby a podávání piva, prohlédnete si pivní korbely ze skla, keramiky a cínu, kolekci lahví i další sběratelské kuriozity.

Seznámíte se také například s historií plzeňských hospod. A když už vám bylo 18 let, získáte na prohlídce i „pivenku“, za kterou ve vybraných restauracích můžete ochutnat plzeňský ležák.

Komentáře

Hlavní zprávy

Poznejte tajemné rostliny. Třeba vousatce hnědavého nebo terčovku hrbolkatou

vydáno 29. listopadu 2023  18:50

Ochránci přírody chystají lichenologický seminář. Ten se v Michelské ulici koná v rámci třídenní vánoční výstavy ovoce.  celý článek

Vládce temnot i První den mého života. Italové míří do pražské Lucerny

vydáno 29. listopadu 2023  15:39

Stejně jako v minulých ročnících festivalu bude část věnována některým velkým mistrům italského umění, jako jsou Borromini, Bernini a Caravaggio.  celý článek

Lyžařská střediska brzy otevřou. Některé skiareály chtějí zkrátit čekací dobu na vlecích

vydáno 29. listopadu 2023  11:26

Lyžařská střediska v Česku a Slovensku se již intenzivně připravují na nadcházející sezonu. Kromě kontroly zasněžovacích systémů či nasazení sněhových děl...  celý článek

Karlův most byl až do roku 1841 jediným mostem v Praze. Tramvaje přes něj jezdily jen tři roky

vydáno 29. listopadu 2023  6:15

Na slavnou památku se před lety vrátily plynové lampy. V současnosti je má na starost nejvyšší muž v oboru. Do ulic metropole vyráží 205 centimetru vysoký...  celý článek