metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 0 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina
Princ Philip před odchodem do penze (Londýn, 2. srpna 2017) | foto: AP

Živnostníci si přijdou na pár tisícovek. Současní dvacetiletí budou rádi, že dostanou dvanáct tisíc

  5:41
V minulých staletích leželo stáří rodičů na bedrech jejich dětí. Osvícenější města a obce měly starobince. Samozřejmostí vesnického gruntu byl vejminek pro dožívajícího hospodáře.

Něco řešily domovy důchodců, za socialismu leckde ponurá odkladiště nemohoucích. Vždycky ale šlo o peníze. Současné nastavení důchodového systému v České republice nevzbuzuje velké naděje pro ty, kteří mají odchod do důchodu ještě daleko před sebou. Otázka vlastní finanční přípravy na stáří se tak stává stále palčivější.

Stavební spoření na důchod už zřejmě ne
Ještě před pěti šesti lety doporučovali finanční poradci vedle penzijního připojištění také populární stavební spoření. I když se státní příspěvek snížil z původních až 4500 korun ročně na současné maximální dvě tisícovky, pro některé budoucí důchodce to může představovat konzervativní způsob šetření. Pokud se navíc smíří s tím, že mohou peníze čerpat až po šesti letech.

Jestliže ale současná vláda a parlament kývnou na úplné zrušení stavebka v rámci šetření, musí se blížící i časově vzdálení příjemci státních penzí poohlédnout po výnosnějších investicích.

Šmejdi jsou věční
„Při úvaze nad tím, jak se zaopatřit na stáří, je zapotřebí vzít v úvahu základní poučky. Vysoký předpokládaný výnos investice jde ruku v ruce s větším rizikem a podezřele výhodná nabídka je zpravidla více podezřelá než výhodná,“ říká k této problematice Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Právě inflace, ekonomická nejistota, nejasnosti kolem valorizace důchodů nutí i seniory hledat peněžní zajištění podzimu života. Jenže i tady na ně čekají nebezpečí. Především podvodníci. „Šmejdi jdou totiž s dobou a pod moderním hávem odkazujícím na aktuální trendy se mohou skrývat známé pyramidové hry či Ponziho schéma,“ vysvětluje Hekšová.

Osm tisíc konzervy, tisícovka ostrostřelci
Každá rada je drahá, pokud přemýšlíte v horizontu desítek let. Tak to vidí ti, kteří se orientují v investování. Záleží na tom, jestli jde člověk do zajištění na stáří opatrně, nebo s vědomím rizika. „Aby se dnešní dvacátníci měli v důchodu alespoň tak jako současní důchodci, museli by si odkládat zhruba tisíc korun měsíčně, pokud budou investovat dynamicky, či osm tisíc, pokud zvolí konzervativní spoření,“ shodují se Anna Píchová a Vít Hradil, vedoucí analytického oddělení a hlavní ekonom z investiční společnosti Cyrrus.

K těm méně riskantním způsobům patří nejrůznější spořicí a termínované vklady. Fungují tak, že s vloženou částkou po smluvenou dobu nelze vůbec disponovat, a to výměnou za to, že po skončení smluvené doby je vkladateli vrácena částka navýšená o předem dohodnutý úrok. „Jejich přínos je však v dnešní době diskutabilní,“ připomíná Hekšová z dTestu. Úroky, které banky pro úročení termínovaných vkladu nabízí, se totiž aktuálně o mnoho neliší od úroků nabízených u spořicích účtů. Současná inflace je ale poráží na hlavu.

„Za rok 2022 přišlo do sociálního pojištění 573,2 miliardy korun, zatímco výdaje na důchody dosáhly 595 miliard,“ připomíná Hradil. Český důchodový systém to zatím zvládá, ale ve 30. a 40. letech 21. století může dojít k naplnění předpovědí o dvanáctitisícové penzi pro dnešní mládež.

Bez dvou za dvacet

  • Na konci roku 2022 byl průměrný důchod 18 061 korun.
  • Jen dva senioři pobírali loni více než stotisícový důchod. Necelá dvacítka brala okolo 70 tisíc korun.
  • Více než dvě stě seniorek a seniorů dostávalo měsíční důchod v rozmezí 50 až 70 tisíc korun. Těch, kteří měli důchod nad třicet tisíc korun, bylo necelých 15 tisíc.
  • 276 tisíc lidí v důchodovém věku přibylo za posledních dvacet let v České republice. Zatímco v prosinci 2000 evidovala Česká správa sociálního zabezpečení 2 567 865 důchodců, v prosinci 2022 jich byly už 2 844 180. Na konci loňského roku pobíralo starobní penzi 873 seniorů starších sto let. Z této skupiny, kam patřil i nedávno zesnulý letec RAF Emil Boček, bylo jen 104 mužů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Poznejte tajemné rostliny. Třeba vousatce hnědavého nebo terčovku hrbolkatou

vydáno 29. listopadu 2023  18:50

Ochránci přírody chystají lichenologický seminář. Ten se v Michelské ulici koná v rámci třídenní vánoční výstavy ovoce.  celý článek

Vládce temnot i První den mého života. Italové míří do pražské Lucerny

vydáno 29. listopadu 2023  15:39

Stejně jako v minulých ročnících festivalu bude část věnována některým velkým mistrům italského umění, jako jsou Borromini, Bernini a Caravaggio.  celý článek

Lyžařská střediska brzy otevřou. Některé skiareály chtějí zkrátit čekací dobu na vlecích

vydáno 29. listopadu 2023  11:26

Lyžařská střediska v Česku a Slovensku se již intenzivně připravují na nadcházející sezonu. Kromě kontroly zasněžovacích systémů či nasazení sněhových děl...  celý článek

Karlův most byl až do roku 1841 jediným mostem v Praze. Tramvaje přes něj jezdily jen tři roky

vydáno 29. listopadu 2023  6:15

Na slavnou památku se před lety vrátily plynové lampy. V současnosti je má na starost nejvyšší muž v oboru. Do ulic metropole vyráží 205 centimetru vysoký...  celý článek