metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 24 °C

Úterý 26. září 2023. Svátek má Andrea
Jozef Cerovský | foto: UMĚNÍ VÍNA

Čeští vinaři zvedli ceny jen mírně, smekám před nimi, říká expert na tekutou révu

  8:34
Jak vybírat víno v době zdražování? Zeptali jsme se Jozefa Cerovského, šéfa projektu Umění vína. V rozhovoru přibližuje i to, jak se do vína promítla válka na Ukrajině.

Vše se zdražuje. Týká se to také vína?
Ano, za poslední turbulentní roky se cena vína určitě zvedla, ale nedá se říct, že zdražili všichni vinaři ze všech vinařských regionů, oblastí či států. Máme ve svém portfoliu z více než 90 procent domácí vína a vinaře nejen z Moravy, ale i z vinařské oblasti Čechy. Jde většinou o menší a střední rodinná vinařství, která se zaměřují na produkci kvalitních odrůdových vín a v tomto segmentu si troufám bez jakéhokoli přehánění říct, že právě tito vinaři absorbovali drtivou většinu navýšení výrobních a produkčních nákladů a cenu svých vín zvedli opravdu mírně, v jednotkách procent či vůbec. Mají to těžké. Děkujeme, že se nesnaží zneužít situaci. Věřím, že jim to klienti vrátí.

Co je na výrobě vína nejdražší položkou?
Ve zkratce se dá říct, že do produkce vína vstupují dvě hlavní skupiny nákladů – přímé, jako jsou pěstitelské náklady a náklady na zpracování a samotnou produkci, a pak ty nepřímé, což může být lahev, uzávěr, etiketa, ale v dnešní době i nepostradatelný marketing. Je samozřejmé, že poměr nákladů se u různých vinařů liší, a jsou i tací, kteří zastávají názor, že nejvíc je potřeba investovat do marketingu vína, což je i dopad naší uspěchané doby. Nicméně pro nás všechny je nejlepší, když jde maximum nákladů a zároveň soustředění vinaře do vinice a pěstitelské části, protože právě zde se rozhoduje o kvalitě a charakteru každého vína bez ohledu na jeho původ, odrůdu či ročník.

Bude-li chtít milovník vína při nákupu ušetřit, jak na to?
I s ohledem na výše uvedené jsem přesvědčen, že každý zákazník, ať už začátečník, poučený, či jak říkáte milovník, může i dnes stále nakoupit kvalitní vína výhodně a neutrácet přitom horentní sumy. Doporučuji důkladný výběr, porovnání různých nabídek a kromě ceny samotné se soustředit i na nabízenou kvalitu. Třeba já sám to praktikuji tak, že raději koupím dvě lahve kvalitního vína než za stejnou částku třeba čtyři lahve průměrného – vždyť to je potom za stejnou částku čtyřikrát horší zážitek.

Podle čeho nejlépe hledat víno s nejlepším poměrem cena – výkon?
Těch ukazatelů je celá řada, od vinařské legislativy přes další doplňující informace, které k vínu poskytuje vinař a zároveň i distributor a prodejce. Ze zkušenosti víme, že velká část domácích zákazníků vybírá hlavně podle apelace vína, což v produkci domácích vín znamená podle přívlastků, a dodnes tak panuje přesvědčení, že čím vyšší přívlastek, tím lepší víno. To je samozřejmě, diplomaticky řečeno, naprosto nepřesné a mnoho zákazníků se tímto zkresleným pohledem ochuzuje nejen o úžasné zážitky z nových vín, ale dost často také za dané víno utrácí zbytečně vysoké částky. Obzvláště menší a střední domácí vinařství svá vína dnes i s ohledem na náklady a nadměrnou byrokracii takzvaně nezatřiďují, a svá vína tak musí na trh uvést v klasifikaci Moravské zemské víno, což je papírově ta nejnižší domácí apelace či vnímáním nepoučeného to nejhorší, chcete-li. Nicméně dost často jde o opravdu kvalitní vína, která se dají sehnat za opravdu přátelskou cenu. Pozor však na skutečnost, že ne všechna vína a od všech vinařů právě v apelaci Moravská zemská vína musí být právě ta, která se řadí do výše popsané skupinky. Ve finále to přece jen vyžaduje a nárokuje po zákazníkovi minimálně jeho čas strávený zjišťováním potřebných informací, které v případě špičkových producentů najde na etiketě a u profesionálních a férových distributorů pak třeba na jejich webu.

Jak poznat levné nekvalitní víno?
Nekvalitní víno já vnímám jako dejme tomu nepovedené víno či přesněji řečeno víno s vadou. Taková vína se vůbec nesmí dostat na trh, natož do vaší skleničky. Kromě samotného výrobce a distributora vína se o toto stará Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Jinak je to samozřejmě s kvalitou a charakterem každého vína, kterou může každý z nás vnímat individuálně. To, že vám víno nechutná, totiž ještě nutně nemusí znamenat, že nejde o kvalitní víno či víno s vadou. Já se v tomto ohledu dost opírám o jakousi autoritu trhu, protože pokud by cena neodpovídala kvalitě, víno se při současné tvrdé konkurenci neprodá.

Jaký bude ročník 2022?
Měl jsem společně se svým týmem možnost hned v úvodu tohoto roku navštívit řadu domácích vinařství ve všech našich vinařských regionech a zároveň jsem byl na několika návštěvách v zahraničních vinařských oblastech, převážně v regionu střední Evropy a musím říct, že vína vypadají opravdu slibně. Šlo totiž o relativně nekomplikovaný ročník, bez větších výkyvů počasí, a dokonce i s dostatkem srážek a v samotném závěru pak i s krátkým babím létem, které napomohlo úspěšnému vyzrávání hlavně modrých odrůd určených k výrobě červených vín. Takže očekávám vína s vyzrálým projevem, dobrou a atraktivní aromatikou a vyváženým patrem. První vína jsou už postupně uváděna na trh, ale hlavní vlna vín ročníku 2022 přijde chvilku před Velikonocemi, a hlavně pak v druhé polovině dubna, a jsem přesvědčen, že se máme nač těšit.

Ovlivňuje válka na Ukrajině vinaře a trh?
Má velký a bohužel i dlouhotrvající dopad na celý obor. O všeobecném zdražování a inflaci asi není potřeba mluvit, ale specificky ve vinařském segmentu došlo například u lahví ke skokovému navýšení, v některých případech až o 100 procent. To číslo a hodnota mohou znít bez bližšího poznání asi dost vágně, že? Tak si to zkuste představit třeba tak, že jako středně velký domácí vinař každé jaro lahvujete například 150 tisíc lahví a ještě minulý rok jste lahve nakupoval za sedm korun za kus a najednou je třeba za 12 Kč bez daně. No a těch lahví musíte nakoupit 150 tisíc, k tomu stejný počet uzávěrů, které šly až o 50 procent nahoru, etikety, jejichž cena se zvedla v průměru o 20 procent, karton na víno a tak dále. A to jsou jen nepřímé náklady na produkci vína. Právě proto se patří před našimi vinaři smeknout, neboť většinu navýšení nákladů produkce absorbovali sami, aniž by je zásadně promítli do finální ceny vína.

Světem se nese vlna zodpovědného pití. Jak byste doporučoval pít víno vy?
Každopádně bych doporučil vnímat víno a zážitek z něj jako společenskou záležitost, to znamená otevřít a užívat si víno s přáteli, v rodinném kruhu, při letním grilování a tak. Zkuste třeba překvapit své známé jednoduchou mini degustací, při které spolu ochutnáte vína, která vás zaujala, a podělíte se o ten jedinečný senzorický zážitek, protože, a to mi věřte, každé víno takto chutná mnohem líp.

Víno a léto. Jaké jsou nejlepší výlety za vínem v tuzemsku i zahraničí?
Já osobně bych doporučoval začít nejdřív doma, tedy u nás, v našich vinařských regionech a oblastech, ať si to nejdřív vyzkoušíte, jestli je to opravdu ten druh turistiky, která vás oslovuje, a až následně bych vyrazil do zahraničí. V domácím prostředí nebudete limitováni jazykem ani odlišnými náležitostmi a kulturním prostředím, na něž zákonitě v cizině narazíte. Spěcháte-li však za vínem za naše hranice, jako logický cíl se jeví nejen Slovensko, ale i Rakousko.

Nejlepší víno na trhu?

  • Jozef Cerovský, šéf Umění vína, říká, že je s poznáváním jednotlivých vinařů překvapen, jak se posunuli dopředu – v kvalitě, technologiích i servisu.
  • „Proto doporučuji nebát se ochutnat i méně známé odrůdy od menších vinařů. Já jsem si oblíbil Pinot Gris Magister 2020 od vinařství Václav,“ říká magazínu Metro Extra.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Vyčuraní“ Češi? Překvapivé informace o divácích. Sdíllejí účty a nejsou věrní

vydáno 26. září 2023  10:56

Třetina tuzemských diváků je připravena rušit předplatné streamovacích služeb podle potřeby. Při koukání na seriály jsme totiž velcí rychlíci.  celý článek

Filumenisté mají slet na Karlovce. Zváni jste mezi sběratele nálepek i vy

vydáno 26. září 2023  6:31

Sbírání zápalkových nálepek je koníček, který nadšence baví už takřka sto let. Do Prahy se sjedou sběratelé nejen z Česka a Slovenska, ale i Rakouska,...  celý článek

Antivirus proti dezinformacím? Snaží se o něj jeden nový český projekt

vydáno 25. září 2023  17:00

Důvěřuj, ale prověřuj. Známé přísloví, které se v současnosti stává každodenní záležitostí. Informací je už moc a vyznat se v nich je někdy nad lidské...  celý článek

Elektromobily už nejsou jen do města, ujedou až 700 kilometrů

vydáno 25. září 2023  13:19

Auto s plně elektrickým pohonem je na popojíždění po městě. Na pendlování mezi kanceláří, školou, obchoďákem (pokud má zrovna parkoviště s dobíječkou) …...  celý článek