metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 25 °C

Pondělí 29. dubna 2024. Svátek má Robert

Překvapení jsou z kvalitní čokolády. Pusťte si k ní jazz, říká pořadatel putovního festivalu

  5:29
„Čím jsem starší, tím víc mě zajímá hořká čokoláda. Mám rád osmdesátiprocentní s kořením se sklenkou rumu Ron Zacapa 23. S hudbou od Milese Davise jste v ráji,“ říká v rozhovoru Christophe Delattre, který od roku 2012 pořádá po českých městech putovní čokoládový festival.

Další 2 fotografie v galerii
Dvacet let se Chris cítí také Čechem. A pro Čechy pořádá Čokoládový festival, který pro lidi představuje sladký fenomén v nečekaných podobách. | foto: ARCHIV CH.D.

Rodák z Paříže Delattre neměl před pořádáním „nejsladšího festivalu v Česku“ žádnou zkušenost s výrobou čokolád. „Nevím, jak se dělá pralinka. Mým úkolem je zorganizovat festival čokolády a najít ty nejlepší čokoládovny v zemi,“ dodává pro Metro Delattre.

Nás Čechy vždy zajímá, co si o nás a naší zemi myslí cizinci. Vy, rodák z Francie, už takový cizinec nejste. Přesto – jaký vztah k Česku, vašemu druhému domovu, máte?
Miluji tuto zemi, i když se spousta věcí časem změnila. Abych byl upřímný, zmizelo trochu kouzla. Česko je evropštější a standardizovanější než dříve. Můj vztah se tak změnil z milovníka Česka na obyčejného obyvatele. Ačkoli toho kvůli přípravám festivalu po českých městech hodně nacestuju a v Praze jsem asi tři dny v měsíci, i tak stále říkám, že Praha je neobyčejné město. Ve dne v noci.

Chris, skromný sympaťák, který nemluví o politice ani o tom, že se před osmi lety stal hrdinou.

O ztrátě jisté atmosféry často mluví hodně cizinců, kteří Česko po roce 1989 objevili.
Globalizace změnila spoustu věcí. Jdeme do centra Londýna, Paříže, Amsterdamu nebo Prahy a vidíme stejné obchody. Města ztratila a ztrácejí autenticitu. Mě třeba mrzí, že zmizely a mizí klasická občerstvení nebo hospody. Nahrazují se stánky s trdelníky, které obchodníci prodávají jako tradiční staropražské a staročeské. A plní je nekvalitními surovinami. Naštěstí si některá místa přece jen svou duši zachovala.

Když jste přijel do Prahy poprvé, pracoval jste jako PR manažer. Když jste se rozhodl, že v Česku budete žít, jak velká změna to pro vás byla?
Měl jsem ušetřeno dost peněz, abych mohl žít několik měsíců bez práce. Takže jsem se mohl naučit český jazyk a objevovat zemi. Pak jsem trochu pracoval, abych se setkal s lidmi, abych si procvičil jazyk. Byl jsem DJ, dával jsem lekce francouzštiny, pak jsem založil svou eventovou agenturu a začal jsem organizovat čokoládový festival.

Jenže vy jste byl z médií. Jak vás napadlo organizování takového festivalu?
Přišlo to samo. Jedním z mých klientů v Paříži byl v té době vznikající Salon du Chocolat. Dnes je to největší odborný veletrh na světě. Staral jsem se jim o public realitons. Měl jsem možnost dozvědět se víc o pořádání takového festivalu. Viděl jsem do zákulisí. Těchto znalostí jsem mohl po letech poprvé využít v době, kdy jsem žil v Olomouci. Tenkrát za mnou přišel správce administrativně-obchodní budovy Regionálního centra Olomouc s prosbou o vytvoření akce pro oživení vestibulu věže domu. A tady jsem využil svých znalostí, které jsem získal prací pro Salon du Chocolat – a zrodil se první ročník ČokoFestu.

Chris už 11 let přiváží nejlepší výrobce čokolád do českých měst. Putovní festival začíná dnes v pražském NC Galerie Harfa.

Takže znáte rozdíl ve vnímání čokolády u Čechů a Francouzů.
Čokoláda je univerzální. Neznám moc lidí, kteří nenávidí čokoládu. Takže jsem si byl jistý, že festival tady bude fungovat, protože lidé milují čokoládu jako všude. Naší prací s festivalem je však také vzdělávat lidi. Francouzi, stejně jako Východoevropané, jsou vzdělanější než Středoevropané. Marketing je ve střední Evropě velmi silný a lidé stále jedí příliš mnoho čokolády od komerčních značek. Lidé si myslí, že jejich výrobky představují skutečnou čokoládu. Přitom se podívejte na složení – hlavně cukr a chemické látky. Snažím se učit lidi, aby si vybírali velmi kvalitní čokoládu, a na festivalu jim představujeme ty nejlepší výrobce, které se nám podaří přivézt.

Hodně kvůli organizaci festivalu, který putuje po českých městech, cestujete. Co na to říká vaše rodina a přátelé?
Jsem svobodný, bez dětí. Osm měsíců po mém usazení v Česku jsem potkal jednu Češku. Byli jsme spolu 16 let. Úžasná žena. Vše má svůj konec a život jde dál. Moji rodinu tvoří vystavovatelé na čokoládových festivalech. Trávíme spolu více než 15 víkendů v roce. Mám také několik ukrajinských přátel, protože jsem zemi navštívil před válkou. Kvůli invazi do jejich země sem Ukrajincům pomáhal. Několikrát jsem byl také pomáhat ukrajinským uprchlíkům v Polsku. Nedělám politiku a nerad o ní mluvím.

Překvapuje vás něco na čokoládě? O historii, její výrobě?
Na příběhu a produkci ani tolik ne. Překvapení pocházejí z chutí, které si můžeme s čokoládou spojovat. Můj festival umožňuje návštěvníkům objevit neuvěřitelné chutě spojené s čokoládou: gorgonzola, pepř, kmín, levandule, balzamikový ocet. Ochutnat také mohou slaná jídla s čokoládou. Čokoláda se ukáže jako neuvěřitelné koření.

Existují nějaké trendy v čokoládě? Co je teď populární?
Nyní přichází na trh nová čokoláda s názvem Ruby. Znali jsme hořkou čokoládu, mléčnou čokoládu, bílou čokoládu... a dokonce i sladkou čokoládu s hezkou blond barvou, nově je tu Ruby, nový druh čokolády se 100% přírodní růžovou barvou. Nazývá se podle bobu, ze kterého je vyrobena a který se zjevně vyskytuje na Pobřeží slonoviny, v Brazílii nebo Ekvádoru. Má kromě své charakteristické barvy intenzivně ovocnou chuť a nabízí zcela nový chuťový zážitek.

Čokoládový sympaťák z Francie

  • Sympaťák Chris studoval současnou historii v Arrasu na severu Francie. Poté v Paříži na univerzitě na Sorbonně studoval žurnalistiku. V Paříži pracoval jako sportovní novinář, pak také jako mediální manažer ve velké komunikační agentuře. „Můj život v Paříži se skládal z metra-práce-bytu,“ říká.
  • Jeho životní etapa v Česku začala v roce 2000, kdy k nám přijel jako turista. Prahou a dalšími městy byl očarován. „Do Prahy jsem přijel za kamarádem Xavierem, který pracoval pro Renault. Byl tady na služební cestě. Řekl mi, že město je velmi pěkné. Oba jsme byli svobodní. Vždy si budu pamatovat Staroměstské náměstí neposkvrněné ve sněhové peřině. Jaká krása,“ přibližuje svoje začátky v Česku.
  • Jak sám říká, měl pozitivní šok z místních lidí i Česka. Objevil nejen Prahu, ale také Olomouc, Brno, Ostravu. V červenci 2003 se rozhodl navždy uzavřít svůj pařížský život.
  • Dvacet let se Chris cítí také Čechem. A pro Čechy pořádá Čokoládový festival, který pro lidi představuje sladký fenomén v nečekaných podobách.
  • Před osmi lety byl Chris vyznamenán cenou Nadace Bezpečná Olomouc. Na konci června 2017 při turnaji Olomouc pétanque open, zahlédl, jak jeden ze stánků začal hořet. Zapálil ho žhář. Stánek rychle uhasil a začal pronásledovat muže. Ten na něj ještě zaútočil. Policie ho nakonec díky němu dopadla.
  • Chris už 11 let přiváží nejlepší výrobce čokolád do českých měst. Putovní festival začíná dnes v pražském NC Galerie Harfa. Návštěvníci se mohou těšit na workshopy, kulinářské show a další atraktivní doprovodný program. K vidění bude ukázka brazilské capoeiry nebo latinských tanců. Zájemci nahlédnou pod pokličku africké kuchyně.
  • Festival bude po celý víkend, Chris se s ním pak vydává do dalších českých měst. Příští víkend přijede do Ostravy, 11.–12. listopadu bude ve Znojmě, následující víkend na brněnském výstavišti. Festival poté bude cestovat po Čechách v následujících víkendech příštího roku.
Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Pražské mrakodrapy. Víte, že ten úplně první na světě měl pouhopouhých deset pater?

vydáno 28. dubna 2024  11:48

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Sumčí albín z výstaviště si oblíbil makrely. Lidé si občas myslí, že je mrtvý

vydáno 29. dubna 2024  4:52

Jan Nebor zaplácá do vody a sumec se začne obracet, aby si připlul pro makrelu. Je bílý a jmenuje se Pepa. Netypický kromě barvy je i jeho domov, který má...  celý článek