Kompletní vymýcení hazardu z ulic metropole včetně automatů a jiných zařízení k hraní takzvaných technických her. To byl cíl protihazardní vyhlášky, kterou zástupci hlavního města přijali v roce 2021. Stejně dlouhou dobu magistrát slibuje svým městským částem, že představí efektivní mechanismus, který jim vyrovná ztráty příjmů z daně z hazardních her. Ty totiž v drtivé většině případů využívají městské části pro financování volnočasových, sportovních a kulturních aktivit svých spoluobčanů. I po více než dvou letech a změně vedení takzvané velké Prahy je ovšem řešení, zdá se, v nedohlednu. Magistrát se tak stává terčem kritiky jednotlivých starostů, kteří jsou nuceni v době krize osekávat výdaje a peníze z hazardu jim v rozpočtu chybí. Kritika se čím dál více ozývá také od starostů z koaličních stran.
Nulová tolerance
Autorkou problematické regulační vyhlášky je bývalá radní pro legislativu, současná zastupitelka pražské koalice SPOLU Hana Kordová Marvanová. Ta v roce 2020 předložila návrh předpisu, jehož logika stojí na modelu takzvané nulové tolerance hazardu. V ideálním případě by tak vyhláška měla vést k tomu, že z Prahy zmizí všechny technické hry, a tím pádem i všechny herny a kasina. Předpis, který vstoupil v účinnost v roce 2021, neponechává prostor pro výjimky. Tím se měl lišit od předchozích regulačních vyhlášek metropole, za jejichž diskriminační charakter udělil Praze pokutu i Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
„Už při prvním představení v současnosti platného záměru se strhla vášnivá debata, do které se zapojili především starostové jednotlivých městských částí. Důvod je prostý. Současný model přerozdělování příjmů z daně z hazardních her stojí na myšlence, že tyto příjmy plynou městu v závislosti na tom, kolik je na jejich území provozovaných herních automatů. Radnice tak s novou vyhláškou musí počítat s významným výpadkem finančních prostředků, které využívaly pro zajištění konkrétních činností v oblasti školství, kultury, sportu nebo adiktologické i kriminologické prevence,“ vzpomíná pro deník Metro starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).
Bývalá vládnoucí koalice tehdy vzápětí slíbila městským částem, že „neostrouhají“. Hledáním řešení byl pověřen tehdejší náměstek primátora pro finance Pavel Vyhnánek (Praha sobě), který ale do konce volebního období žádný udržitelný model finanční náhrady nestihl představit. A tak ani v květnu 2023 neexistuje systém, který by radnicím výpadek příjmů kompenzoval
„Hlavní město se zavázalo dorovnat městským částem tento výpadek, ale je logické, že tyto peníze bude muset vzít z jiných investic. Doteď to byl příjem ze soukromého sektoru, v budoucnu to bude přehazování z jedné pražské kapsy do druhé. Řádný hospodář by se pokusil nejdříve o smysluplnou regulaci a snažil by se zachovat příjmy. Zákaz musí být poslední řešení, nikoli to první,“ dodává pro Metro Portlík.
Chybí zpětná vazba
Plošný zákaz se mu přitom nelíbí ani z ekonomického, ani z adiktologického hlediska. Ani v podmínkách své městské části Prahy 9 nemá k dispozici žádná data, že by nová pravidla vedla k zásadnímu snížení sociopatologických jevů. Zákaz podle něj spíš vede k tomu, že si hráči hledají alternativní cesty.
„Co se problematiky zákazu týče, nejde jen o výnosnost, jež by pro magistrát a radnice byla přínosná. Hazard se teď hraje ještě víc, než když byly technické hry povolené. Pouze se přesunul na jiné formy, na internet, nejrůznější aplikace. Z těch ale příjmy nejdou městu, nýbrž státu,“ tvrdí Portlík a konstatuje, že magistrát tímto způsobem městské části připravil ročně o miliony korun, jež byly na dani inkasovány.
Praha zvolila naoko líbivé radikální řešení, které však v praxi selhává, i podle zastupitele Prahy 11 a předsedy Kontrolního výboru Magistrátu hlavního města Prahy Ondřeje Prokopa. „Nevidím žádné jednoduché řešení, jak městským částem téměř miliardu v jejich rozpočtech kompenzovat. V době patnáctiprocentní inflace a dramatického růstu nákladů na správu a investice městských částí zkrátka nejsou výdajové položky v rozpočtu hlavního města Prahy, které bychom mohli s klidným svědomím škrtnout. Tyto peníze budou zkrátka městu a městským částem nenávratně chybět,“ komentuje pro Metro Prokop.
Kritikem současné situace kolem hazardu je také například řeporyjský starosta Pavel Novotný. Kriticky se pro deník Metro v minulosti vyjadřovali na adresu vyhlášky i odborníci na závislosti – adiktologové. O negativních dopadech nynějších regulací hovoří také studie Centra ekonomických a tržních analýz uveřejněná v roce 2021.
Plán se teprve chystá
Na to, zda má zastupitelstvo hlavního města jasno, jak bude kompenzovat městským částem výpadky z daně z hazardních her, jsme se zeptali zastupitele hlavního města za Piráty Jiřího Brůžka. Ten sází hlavně na systém, který by do městských částí nalil peníze z on-line sázek.
„Za hlavní město Prahu jsme navrhli změnit systém, kterým se rozdělují odvody z on-line sázení. Zatím byly směrovány do obcí, které provozovaly hazard v kamenných zařízeních. Což nedává logiku, odvody by měly směřovat do všech obcí. Změna zákona, která by umožnila změnu systému, byla předjednána na ministerstvu financí,“ vysvětluje pro deník Metro Brůžek a dodává, že o konkrétních číslech dosud nebyla řeč.
„O těch se budeme bavit při sestavování rozpočtu na rok 2024 a věřím, že bude dodržen závazek Prahy vůči městským částem, kdy Praha slíbila případné výpadky dorovnat. Ale kolik to přesně bude, budeme vědět na podzim tohoto roku,“ krčí rameny Brůžek.
Výpadek z hazardu má být podle Brůžka v řádu vyšších stovek milionů ročně. „Přesně se jedná o částku tři sta milionů korun za rok 2022. Jasné také je, že případný výpadek příjmů městských částí bude hrazen z rozpočtu hlavního města Prahy. Z jakých kapitol tyto výdaje půjdou, by měl nyní předložit radní pro oblast financí Zdeněk Kovářík. Celkové příjmy Prahy byly v loňském roce 2022 sto dvacet miliard, v rozpočtu Prahy by tato kapitola měla být vyhrazena, abychom dostáli závazku,“ ubezpečuje Brůžek.
Zároveň dodává, že Piráti si za problematickou protihazardní vyhláškou stále stojí. „Za pirátský klub souhlasíme s úpravou vyhlášky z minulého volebního období. Za pozitivními kroky v dané problematice vidím snahu o rozšíření registru vyloučených hráčů o osoby v exekuci, jak navrhuje senátorka Adéla Šípová,“ uzavírá pro deník Metro Brůžek.
VYHLÁŠKA ČI PASKVIL
|