metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika
Strážce streamu
Další 2 fotografie v galerii
Seriál #martyisdead inspirovaný skutečnými případy kyberšikany získal hlavní cenu na festivalu Serial Killer. | foto: MALL.TV

STRÁŽCE STREAMU: Nedívej se. Neptej se. Neklikej. Seriál #martyisdead dostane pokračování

  16:45
Český webový seriál #martyisdead, který v loňském roce uvedla tuzemská internetová televize Mall.tv, se dočká pokračování. Po kyberšikaně má být jeho hlavním tématem únos. Baví vás mysteriózní příběhy jako třeba dva roky starý film Pátrání, které se odehrávají převážně online? Pak si pusťte první řadu a pak vyhlížejte jarní premiéru druhé řady.

V naší internetové rubrice Strážce Streamu jsme dosud zdánlivě pozapomínali na tuzemské seriálové počiny na streamu. Jednak proto, že jich není mnoho, a pak také kvůli jejich kolísavé kvalitě. Příběh patnáctiletého Martyho, jež je od loňska ke zhlédnutí na streamovací platformě Mall.tv, je ale přesně tou výjimkou, která nesmí v naší rubrice chybět. Obzvláště tehdy, když se připravuje jeho možná ještě našláplejší pokračování.

Seriál inspirovaný skutečnými případy kyberšikany získal hlavní cenu na mezinárodním festivalu Serial Killer.

V hlavní roli mrtvola
#martyisdead patří mezi nejzajímavější seriály, jaké v tuzemském prostředí za poslední roky vznikly. Jeho děj založený na případech skutečných případů kyberšikany začíná smrtí patnáctiletého Martyho, po jehož tragickém skonu zbyl jeho rodičům jen počítač a mobil – oboje plné mrazivých videí. Ta natáčel Marty krátce před svou smrtí. Jeho truchlící otec z nich na ploše osmi epizod skládá dohromady střípky synova on-line života, aby odhalil okolnosti jeho tragického konce. S každou epizodou je však stále jasnější, že se mu nebude líbit, kam ho stopy nakonec dovedou.

#martyisdead (TV seriál)

  • Režie: Pavel Soukup
  • Scénář: Jaroslav T. Miška, Jan Stehlík
  • Kamera: Miloslav Holman
  • Hudba: Jindřich Kravařík
  • Hrají: Jakub Nemčok, Petra Bučková, Jan Grundman, Sára Korbelová, Matěj Havelka, Jan Zadražil, Nataša Gáčová, Tomáš Bambušek, Andrej Polák, Jan Španbauer, Michal Sušina, Pavel Betka, Jan Knespl, Martin Winter, Edita Blesková a další.

#annaismissing
Během Zlín Film Festivalu potvrdili producenti seriálového thrilleru Vratislav Šlajer a Lukáš Záhoř to, v co fandové seriálu doufali. Počin režiséra Pavla Soukupa dostane pokračování, které nově ponese název #annaismissing. Děj se má tentokrát zaměřovat ani ne tak na kyberšikanu, ale spíše na prodej a distribuci nelegálních videí. Tvůrci slibují, že se tak přesuneme do světa únosů.

Jistě se najdou tací, kteří o #martyisdead buďto vůbec neslyšeli, nebo se jim do osmidílné série s hubeným mrtvým klukem v hlavní roli dosud příliš nechtělo. Nosným motivem seriálu je velmi aktuální život v on-line světě, který může být pro mladé lidi mnohdy až destruktivní. V podobném duchu se má nést také druhá řada o ztracené Anně. Kromě původního kreativního týmu se vrátí i řada postav z #martyisdead a čeká nás opět kombinace mysteriózního thrilleru a detektivky s použitím netradičních vyprávěcích prvků. Uvedení tvůrci plánují nejen na internetu, ale také do kin. Úspěch by jim mohl přinést také fakt, že se povezou na aktuálně výdělečném a velmi žhavém tématu, které naplno vytěžuje už dokument Víta Klusáka V síti. Ten se koneckonců promítá dokonce v několika alternativních verzích.

Seriál inspirovaný skutečnými případy kyberšikany získal hlavní cenu na mezinárodním festivalu Serial Killer.

Proč je to boží
Tvůrci seriálu se nechali při jeho uvedení slyšet, že jedním z důvodů, proč vznikl, bylo i to, že každý rok kvůli kyberšikaně spáchá v Česku sebevraždu přes deset dětí. Na jeho tvorbě mimo jiné spolupracovali i odborníci na internetovou bezpečnost. Těžko soudit, nakolik se tyhle dva faktory do výsledného díla promítly. Osobně si však myslím, že jde o velmi napínavé a na české poměry i nepředvídatelné koukání plné chytrých tvůrčích nápadů, výrazných hereckých výkonů i výborné hudby. Je otázkou, zda by na mě podobný počin zapůsobil stejně silně na velkém plátně. Na streamu si ale jeho pokračování rád pustím hned, jak vyjde.

BOX2: Vzpomínka na předchozího Strážce Streamu: Okurkové dobrodružství Setha Rogena

  • Pokud by vám Seth Rogen a jeho Americká nakládačka, kterou jsme doporučovali minulý týden, náhodou nechutnali, internetová televize HBO GO nabízí řadu alternativ. Nově například letošní komediální hity Králíček Jojo, Mizerové navždy či Frčíme!

Komentáře

Hlavní zprávy

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek