metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 24 °C

Neděle, 26. září 2021. Svátek má Andrea.
Strážce streamu
Další 2 fotografie v galerii
Seriál #martyisdead inspirovaný skutečnými případy kyberšikany získal hlavní cenu na festivalu Serial Killer. | foto: MALL.TV

STRÁŽCE STREAMU: Nedívej se. Neptej se. Neklikej. Seriál #martyisdead dostane pokračování

  16:45
Český webový seriál #martyisdead, který v loňském roce uvedla tuzemská internetová televize Mall.tv, se dočká pokračování. Po kyberšikaně má být jeho hlavním tématem únos. Baví vás mysteriózní příběhy jako třeba dva roky starý film Pátrání, které se odehrávají převážně online? Pak si pusťte první řadu a pak vyhlížejte jarní premiéru druhé řady.

V naší internetové rubrice Strážce Streamu jsme dosud zdánlivě pozapomínali na tuzemské seriálové počiny na streamu. Jednak proto, že jich není mnoho, a pak také kvůli jejich kolísavé kvalitě. Příběh patnáctiletého Martyho, jež je od loňska ke zhlédnutí na streamovací platformě Mall.tv, je ale přesně tou výjimkou, která nesmí v naší rubrice chybět. Obzvláště tehdy, když se připravuje jeho možná ještě našláplejší pokračování.

Seriál inspirovaný skutečnými případy kyberšikany získal hlavní cenu na mezinárodním festivalu Serial Killer.

Seriál inspirovaný skutečnými případy kyberšikany získal hlavní cenu na mezinárodním festivalu Serial Killer.

V hlavní roli mrtvola
#martyisdead patří mezi nejzajímavější seriály, jaké v tuzemském prostředí za poslední roky vznikly. Jeho děj založený na případech skutečných případů kyberšikany začíná smrtí patnáctiletého Martyho, po jehož tragickém skonu zbyl jeho rodičům jen počítač a mobil – oboje plné mrazivých videí. Ta natáčel Marty krátce před svou smrtí. Jeho truchlící otec z nich na ploše osmi epizod skládá dohromady střípky synova on-line života, aby odhalil okolnosti jeho tragického konce. S každou epizodou je však stále jasnější, že se mu nebude líbit, kam ho stopy nakonec dovedou.

#martyisdead (TV seriál)

  • Režie: Pavel Soukup
  • Scénář: Jaroslav T. Miška, Jan Stehlík
  • Kamera: Miloslav Holman
  • Hudba: Jindřich Kravařík
  • Hrají: Jakub Nemčok, Petra Bučková, Jan Grundman, Sára Korbelová, Matěj Havelka, Jan Zadražil, Nataša Gáčová, Tomáš Bambušek, Andrej Polák, Jan Španbauer, Michal Sušina, Pavel Betka, Jan Knespl, Martin Winter, Edita Blesková a další.

#annaismissing
Během Zlín Film Festivalu potvrdili producenti seriálového thrilleru Vratislav Šlajer a Lukáš Záhoř to, v co fandové seriálu doufali. Počin režiséra Pavla Soukupa dostane pokračování, které nově ponese název #annaismissing. Děj se má tentokrát zaměřovat ani ne tak na kyberšikanu, ale spíše na prodej a distribuci nelegálních videí. Tvůrci slibují, že se tak přesuneme do světa únosů.

Jistě se najdou tací, kteří o #martyisdead buďto vůbec neslyšeli, nebo se jim do osmidílné série s hubeným mrtvým klukem v hlavní roli dosud příliš nechtělo. Nosným motivem seriálu je velmi aktuální život v on-line světě, který může být pro mladé lidi mnohdy až destruktivní. V podobném duchu se má nést také druhá řada o ztracené Anně. Kromě původního kreativního týmu se vrátí i řada postav z #martyisdead a čeká nás opět kombinace mysteriózního thrilleru a detektivky s použitím netradičních vyprávěcích prvků. Uvedení tvůrci plánují nejen na internetu, ale také do kin. Úspěch by jim mohl přinést také fakt, že se povezou na aktuálně výdělečném a velmi žhavém tématu, které naplno vytěžuje už dokument Víta Klusáka V síti. Ten se koneckonců promítá dokonce v několika alternativních verzích.

Seriál inspirovaný skutečnými případy kyberšikany získal hlavní cenu na mezinárodním festivalu Serial Killer.

Seriál inspirovaný skutečnými případy kyberšikany získal hlavní cenu na mezinárodním festivalu Serial Killer.

Proč je to boží
Tvůrci seriálu se nechali při jeho uvedení slyšet, že jedním z důvodů, proč vznikl, bylo i to, že každý rok kvůli kyberšikaně spáchá v Česku sebevraždu přes deset dětí. Na jeho tvorbě mimo jiné spolupracovali i odborníci na internetovou bezpečnost. Těžko soudit, nakolik se tyhle dva faktory do výsledného díla promítly. Osobně si však myslím, že jde o velmi napínavé a na české poměry i nepředvídatelné koukání plné chytrých tvůrčích nápadů, výrazných hereckých výkonů i výborné hudby. Je otázkou, zda by na mě podobný počin zapůsobil stejně silně na velkém plátně. Na streamu si ale jeho pokračování rád pustím hned, jak vyjde.

BOX2: Vzpomínka na předchozího Strážce Streamu: Okurkové dobrodružství Setha Rogena

  • Pokud by vám Seth Rogen a jeho Americká nakládačka, kterou jsme doporučovali minulý týden, náhodou nechutnali, internetová televize HBO GO nabízí řadu alternativ. Nově například letošní komediální hity Králíček Jojo, Mizerové navždy či Frčíme!

Komentáře

Hlavní zprávy

Na Žižkově se otevřel sklad uměleckého materiálu za odvoz. Místo uren jsou zde hrnce

vydáno 26. září 2021  7:52

První pražský sklad art re use se otevřel na Žižkově. Jeho součástí budou dílny a doprovodný program. Neziskový projekt vznikl za podpory městské části...  celý článek

Vyrazte do trojských zahrad. Zoo slaví, botanická nabízí orchideje

vydáno 25. září 2021  5:26

Na den přesně uplyne v úterý 28. září 90 let od prvního otevření Zoo Praha. Oslavy začnou již v dopoledních hodinách a ponesou se v duchu první republiky....  celý článek

Růst skautingu závisí i na dostatečné kapacitě oddílů

vydáno 24. září 2021  5:58

Tisíce kluků a holek míří do skautských oddílů, najít místo i sehnat klubovnu je těžké. Například podle skautů z obcí v okolí Prahy je na čekacích...  celý článek

Komerční sdělení

Česká reprezentace amerického fotbalu se připravuje na zápas proti Rusku

vydáno 23. září 2021

Český tým nastoupí proti Rusku v Ústí nad Labem k zápasu o konečné pořadí Mistrovství Evropy. Turnaj se měl původně dohrát loni, ale kvůli koronaviru byly...  celý článek

Vaše fotky z Prahy