metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 31 °C

Pátek, 7. srpna 2020. Svátek má Lada.

STRÁŽCE STREAMU: Zpívající Will Ferrell na Netflixu křísí žánr parodie. Vzhůru na Eurovizi

3. července 2020  15:15 Filip Jaroševský Metro.cz
Islanďanům Larsovi (Will Ferrell) a Sigrit (Rachel McAdams) změnilo v dětství život sledování tradiční pěvecké soutěže Eurovize. V onom roce zvítězila švédská skupina ABBA a svým hitem Waterloo předznamenala jejich další osud. Internetová televize Netflix přichází s na první pohled nenápadnou a možná až příliš dlouhou parodií, jež rozděluje diváky na dva tábory. A my jsme v tom, který už tuhle taškařici za týden, co je k dispozici on-line, viděli třikrát.

Nalijme si čistého vína, v kinech dávají stále celkem prd. O to více diváka potěší jakýkoliv originální film, který na streamovací platformy v těchto dnech doputuje. Již týden je na Netflixu ke zhlédnutí komediální snímek Eurovize, jež se v angličtině skrývá pod o něco delším názvem – Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga. Po přečtení následujícího textu jistě uznáte, že příběh fiktivní islandské kapely Fire Saga nesměl chybět v jubilejním desátém článku naší internetové rubriky Strážce streamu.

Vzhůru na Island
Zpěvák a zpěvačka z malého města si nenechají ujít příležitost, splní si sen a zúčastní se největší pěvecké soutěže na světě. Tak přesně touhle větou Netflix v oficiálním distributorském textu shrnuje děj potřeštěného snímku Eurovize. Klišovitý příběh dvojice obyvatel malého islandského přístavu, která se díky svému odhodlání a řadě bizarních náhod dostala až na jednu z nejprestižnějších pěveckých soutěží na světě, ale nabízí samozřejmě daleko víc. Například naprosto perfektní komediální výkon Dana Stevense v roli ruské popové hvězdy Alexandra Lemtova. Ale vezměme to pěkně popořádku.

Will Ferrell a Rachel McAdams

Will Ferrell a Rachel McAdams

Sen o evropském zpěvu
Už z názvu soutěže, která snímku posloužila jako ústřední námět, je patrné, že Eurovize není v Americe právě rozšířenou podívanou. Ba právě naopak. Sám Ferrell, jenž se podílel také na scénáři, se o soutěži dozvěděl úplně náhodou. Zahlédl ji v televizi během návštěvy Švédska, odkud pochází jeho paní. Od té doby uplynulo hezkých pár let, které vyvrcholily nejprve před dvěma lety natáčením přímo ve skutečném zákulisí Eurovize v Tel Avivu. Následně pak nenápadnou páteční premiérou na Netflixu.

Tvůrcům bylo od začátku jasné, že má pěvecká soutěž coby námět silný komediální potenciál. Pokud bychom měli žánr snímku pojmenovat přesně, šlo by o čistokrevnou parodii, kterých se již mnoho netočí. Komedie ve stylu Ferrellova Ledově ostří tu ale přece jen nakonec tak úplně nevznikla. Proč? Kvůli Ferrellově lásce k soutěži.

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

  • Režie: David Dobkin
  • Scénář: Will Ferrell, Andrew Steele
  • Hudba: Atli Örvarsson
  • Hrají: Will Ferrell, Rachel McAdams, Mikael Persbrandt, Pierce Brosnan, Dan Stevens, Ólafur Darri Ólafsson, Melissanthi Mahut, Joi Johannsson, Björn Hlynur Haraldsson, Demi Lovato, Graham Norton, Jamie Demetriou, Jon Kortajarena, Lina Alminas, Alfrun Rose a další.

Kamarádi od Eurovize
Snímek se díky Ferrellově krotšímu přístupu drží trochu zkrátka. Do Eurovize se tu moc nekope jednoduše proto, že se Ferrell během času, který strávil v zákulisí této soutěže, s pořadateli natolik spřátelil, že chtěl filmem vyseknout celé soutěži poklonu. Pro Američany odkojené na pěveckých pořadech typu The Voice pak byla a je Eurovize velkou neznámou. Ferrell měl tedy nemalý problém snímek vůbec protlačit přes některé z amerických filmových studií. Láska k této látce mu tedy byla během této doby velkou motivací. Pomohl až Netflix, který má v poslední době nejen spoustu peněz, ale také chuť riskovat. Problém však je, že mu také mnohdy chybí soudnost, a to zejména při střihání svých filmů na únosnou délku. Eurovize tak zejména v půlce pěkně drhne, a co vám budu povídat, někteří z vás ji možná budou v určitých momentech trochu „přetáčet“ dopředu.

Skřítci nám nepřáli
Scenáristé Will Ferrell, Andrew Steele a režisér David Dobkin (Rytíři ze Šanghaje, Nesvatbovi) stvořili příběh o dvou blbounech, kteří si de facto až na pódiu uvědomí, že nejdůležitější jsou domov i láska jednoho ke druhému. Záporáka byste v něm hledali marně, a pokud se někdo na chvilku vynoří, obratem s ním zatočí islandští skřítci (ne, nedělám si legraci). Ferrell jede svou obvyklou hereckou pózu mimoně s divným účesem, nebývale komediální Rachel McAdams zase zpívá s pomocí zpěvačky Molly Sandén jako bohyně. Vše vrcholí v klasickém žánrovém finále ozdobeném fantastickou písničkou jako vystřiženou z oskarového muzikálu ala Bídníci. Tenhle závěrečný song již nyní trenduje v hitparádách a já doufám, že jeho síla, stejně tak jako mnoha dalších chytlavých songů, které ve snímku zaznívají, obměkčí i vaše divácké srdce.

Pro ty největší kritiky bude Eurovize nevyužitá oddychovka, ve které chybí silnější motivace hlavních i vedlejších postav či výraznější figura v podobě kouče, kamaráda či zmiňovaného záporáka. A docela by mě zajímalo, jak se na svou roli otce hlavního hrdiny zpětně dívá bývalý agent 007 Pierce Brosnan.

Dan Stevense v roli ruské popové hvězdy Alexandra Lemtova

Dan Stevense v roli ruské popové hvězdy Alexandra Lemtova

P. S. Že já jsem úplně zapomněl popsat, v čem byl skvělý výkon Dana Stevense v roli ruské popové hvězdy? A víte co, raději nebudu spoilerovat. Za mě je ale tenhle chlápek, který v noci ženám raději splétá vlasy, než aby s nimi měl sex, jasným důkazem, že mělo smysl Eurovizi natočit. Věčná škoda, že se kvůli koronavirové pandemii, která zkomplikovala produkční práce na snímku, nemohl Stevens takzvaně nazpívat sám. Ve filmu zní hlas zpěváka Erika Mjönese.

BOX2: Vzpomínka na předchozího Strážce streamu: Remake Dynastie chytne i vaši babičku

První tři řady seriálu měly premiéru na streamovacích platformách v listopadu. Bylo by tedy logické, pokud by slibovaná a odklepnutá čtvrtá série dorazila letos na podzim. Tvůrci tento termín pravděpodobně nedodrží kvůli koronavirové pandemii. V současnosti však neexistuje spolehlivý zdroj, který by termín premiéry jakkoliv blíže specifikoval. Jisté má být jedno – údajně se vrátí celý původní casting.

Komentáře

Hlavní zprávy

Liam Neeson si zahrál se svým synem. Vzpomínky na Itálii přinášejí jedinečný příběh

Otec (Liam Neeson) a syn (Micheál Richardson) ve filmu i v reálu
vydáno 7. srpna 2020  11:29

Hned po poslední klapce režisér filmu Vzpomínky na Itálii James d’Arcy zpovídal své hlavní hvězdy Liama Neesona a Micheála Richardsona.  celý článek

VZPOMÍNKY NA PRAHU. Žižkov se narodil před 143 lety

Pohled na Žižkov, rok 1890 Vzpomínky na Prahu
vydáno 7. srpna 2020  5:30

Věděli jste, že každý Žižkovák má své kořeny na Vinohradech? Že proslulá proletářská čtvrť nesla až do 7. srpna 1877 pojmenování Královské Vinohrady I.?...  celý článek

Nouzový stav dal umělcům nový impulz, říká kurátor Petr Vaňous

Mikulovské sympozium
vydáno 7. srpna 2020  5:01

Jeden z nejžádanějších českých kurátorů Petr Vaňous spolupracuje s předními galeriemi, píše odborné texty a reprezentuje Česko na uměleckém poli i ve...  celý článek

TEMNÁ ZÁKOUTÍ: Probodnete pražskou strašidelnou celebritu?

Bezhlavý rytíř Temná zákoutí
vydáno 6. srpna 2020  14:06

Jeden z nejoblíbenějších pražských duchů je duch templářského rytíře, který se zjevuje od půlnoci do jedné v Liliové ulici. Máme návod na to, jak jeho...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám