metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / -2 °C

Neděle, 17. ledna 2021. Svátek má Drahoslav.
Adam Švejda z ­Institutu plánování a­ rozvoje Prahy (IPR).
Větší foto
Adam Švejda z ­Institutu plánování a­ rozvoje Prahy (IPR). | foto: Archiv Adama ŠvejdyMetro.cz

Světoví architekti a urbanisté představí v metropoli své vize

22. dubna 2015  5:50 Robert Oppelt
Na konferenci reSITE se každoročně setkávají odborníci z­ celého světa, aby diskutovali o zvyšování kvality života ve městech. Letošní konference se koná 18. a 19. června a ponese se v duchu „sdíleného města“. Proč je akce pro českou metropoli důležitá, vysvětluje Adam Švejda z ­Institutu plánování a­ rozvoje Prahy (IPR).

Kterou přednášku byste určitě doporučil?

Určitě si nenechám ujít přednášku bývalého starosty Reykjavíku Jóna Gnarra. Je to bývalý herec a komik, který se k řízení města dostal tak trochu náhodou v dosti turbulentním období ekonomické krize. Nejenže se této role zhostil velice dobře, ale poukázal na to, jak důležité je komunikovat a spolupracovat s občany. Inspirativní bude určitě i přednáška Jamese Cornera, který projektoval High Line Park v New Yorku, a v neposlední řadě „naší“ Pavly Melkové z Institutu plánování a­ rozvoje Prahy o tvorbě veřejných prostranství v Praze.

Proč IPR podporuje právě tuto konferenci?

Jedná se o největší akci svého druhu ve střední Evropě a ­i my jsme zvyklí přemýšlet o městě a světě kolem nás ve velkém měřítku. Myslíme si, že je nutné otevírat celospolečenskou debatu o tvorbě a­ směřování města a zároveň zajistit hlubší spolupráci mezi městem, odborníky a ­občany. reSITE vnímáme jako unikátní platformu, která nám v tomto úsilí pomáhá.

Čím může reSITE Prahu inspirovat?

Každý rok na konferenci přijíždějí světové špičky z­ oboru architektury, urbanismu a ­městského plánování a ­řeší akutní problémy naší doby. Jedná se o témata, kterými se Praha musí zabývat také – jak překonávat bariéry mezi veřejnou a soukromou sférou, jak vytvářet kvalitní veřejná prostranství nebo jak zapojovat občany do plánování.

Už se nápady z konference nějak projevily?

Letošní konference se z velké části zabývá technologickými inovacemi, které napomáhají lepší správě města. V ­IPR Praha je toto velké téma, jsme jednou z nejotevřenějších institucí a v minulosti jsme získali již několik ocenění za zpřístupňování dat veřejnosti. Dokonce jsme přešli kompletně do režimu open data a umožňujeme všem zájemcům stahovat naše geografické informace o Praze.

Komentáře

Hlavní zprávy

S výstavbou moderního terminálu se začne nejdřív za čtyři roky. Nevyužité návrhy v koši neleží

Vítězný návrh na první podobu terminálu vysokorychlostní železnice v Česku.
vydáno 17. ledna 2021  5:56

Poblíž Nehvizd nacházejících se severovýchodně od hlavního města má za několik let začít vznikat jedna z nejmodernějších železničních staveb v Evropě....  celý článek

„Zabíjejte popírače klimatických změn.“ Název nové divadelní hry dráždí

Nápisy nad vchodem divadla oznamují nejbližší hru.
vydáno 16. ledna 2021  5:39

Švandovo divadlo uvede kontroverzní satiru Davida Finnigana on-line. Její název vyvolal velkou vlnu kontroverze i v Austrálii, kde měla hra premiéru.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Arsène Lupin je černoch z Nedotknutelných. A nosí nový kabát

Omar Sy Strážce streamu
vydáno 15. ledna 2021  15:42

Legendární britský detektiv Sherlock Holmes se dočkal moderního pojetí hned několikrát. Proč by to nemohl u diváků zkusit jeho neméně slavný a všemi...  celý článek

Swingers party, Salátem přátele nezískáš nebo Máš nějaký kámošky? Hledali jsme vtipné wifiny

Vytáhněte mobil a vyrazte na lov! Pobavíte se.
vydáno 15. ledna 2021  9:09

Zapomeňte na pokémony. Vezměte mobil a vyrazte do ulic metropole. Zažijete neuvěřitelnou zábavu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy