metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 30 °C

Středa, 19. června 2019. Svátek má Leoš.
Ilustrační snímek
Další 1 fotografie v galerii
Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Terénní pracovníci mladé neodsuzují. Když není zbytí, učí je, jak se opít s rozumem

14. června 2019  6:21 Filip Jaroševský Metro.cz
„Nechat se hecovat k dalšímu pití z tebe frajera neudělá – naopak si tím koleduješ o to, že tě ostatní budou fotit, jak si zvracíš na boty.“ Tak zní jedna z rad, kterou mladým Pražanům převážně z východního okraje metropole prakticky denně udělují terénní pracovníci nízkoprahového klubu Autobus. Činí tak buďto v prostorách svého klubu v Praze 14, kde poskytují azyl spíše mladším a sociálně slabším, nebo na obchůzkách různých akcí pojících se s popíjením teenagerů.

„Zejména v okrajových částech Prahy jsou omezené možnosti trávení volného času. Mladí lidé tak často zahánějí nudu experimentováním s návykovými látkami, jako je alkohol, cigarety nebo marihuana. Klienty za jejich chování neodsuzujeme, naším cílem je, aby znali rizika takovéhoto chování, a nabízíme jim alternativy,“ říká pro deník Metro Tereza Krýdová, pracovnice Autobusu, jež funguje v rámci neziskové organizace Neposeda.

Popíjení mladistvých

  • Pracovníci Autobusu jsou činní v lokalitách jako Kyje, Hostavice, Počernicko či Újezd nad Lesy. Zde mladí zahánějí nudu experimenty.
  • Konzumace alkoholu v pubertě je statisticky na ústupu. Přesto je stále hojně rozšířena. „Většině se ve vzpomínkách na vlastní dospívání vybaví láhev piva nebo něčeho tvrdšího. Zároveň takové experimentování nejspíš nemělo fatální následky. Neklademe si proto za cíl dospívajícím pití zakazovat nebo působit represivně. Chceme, aby si mladí uvědomovali, co všechno se s pitím pojí, a aby se vyhnuli malérům,“ uvádí lidé z Autobusu.

Příkladem takové činnosti je podle Krýdové například podpora mladých ve skateboardingu či nejrůznějších výletech. Klub také pořádá sportovní dny. Aby však mohli efektivně poradit mladým do zhruba šestadvaceti let, jak zvládat rizikové situace spojené s alkoholem či lehkými drogami, musejí pravidelně vyrážet do terénu. Krýdovou tak lze s kolegy pravidelně potkávat hlavně v lokalitách Prahy 21. „V den čarodějnických oslav jsme například vyrazili vybavení informačními letáčky. Kromě nich jsme užívajícím partám rozdávali čistou vodu, sušenky a prezervativy,“ dodává její kolegyně Karolína Matochová s tím, že se jim jen během čarodějnic podařilo oslovit stovku popíjejích mladých lidí.

Svými letáčky s praktickými radami a piktogramy, jak příliš nepřebrat, nepřehánět míchání drog s alkoholem nebo si hlídat pití, aby vám do něj někdo něco nehodil, je klub Autobus pověstný. Textu na letáčcích se mladí obvykle nevysmívají, a to hlavně proto, že se v nich nesnaží pracovníci působit přehnaně „cool“. Tým Autobusu v následujících dnech čeká další velká šichta. Blíží se totiž vysvědčení. „Pro nás je to především den, kdy je u dětí a mladistvých zvýšená konzumace alkoholu. Proto se chystáme s preventivním materiálem do terénu. V následujcích dnech pořádáme i bezalkoholové akce, které jsou alternativou trávení volného času jinak než s lahví v ruce,“ uzavírá Krýdová. 

Plakát

Plakát

Komentáře

Hlavní zprávy

Nechtějte po mně, abych udělala Lízu Simpsonovou, říká muzikálová herečka

Ivana Korolová
vydáno 19. června 2019  13:37

V nakažlivém rytmu svižného elektropopu jí přibývají hlasy v hitparádách i počty zhlédnutí vydařených klipů. Ivanu Korolovou zkrátka už nebudeme znát...  celý článek

Vyhrajte báječnou cestu pro dva a leťte ještě ten samý den

Amsterdam
vydáno 19. června 2019  10:51

Jste dost akční? Máte rádi bláznivé nápady? Pak je tato soutěž pro vás jako dělaná. Sbalit kufr a přijít na určené místo v daný den není tak těžké....  celý článek

Pozor na křeče při plavání i nebezpečné skoky do vody

Ilustrační snímek
vydáno 18. června 2019  16:28

Léto začíná a aktivity s ním spojené, jako je jízda na kole, plavání či turistika, jsou v plném proudu. Pohyb je skvělou volbou, avšak tradičně s sebou...  celý článek

Tuzemský zaměstnanec je za hubičku. Pro svět stále zůstáváme levnou montovnou

Ilustrační snímek
vydáno 18. června 2019  13:44

Česká republika obsadila v celoevropském žebříčku agentury ManPower, který mapoval země ideální pro podnikání, jedenácté místo. Náš trh práce je pro...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám