metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 5 °C

Pátek, 28. ledna 2022. Svátek má Otýlie.

Další 1 fotografie v galerii
Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Terénní pracovníci mladé neodsuzují. Když není zbytí, učí je, jak se opít s rozumem

  6:21
„Nechat se hecovat k dalšímu pití z tebe frajera neudělá – naopak si tím koleduješ o to, že tě ostatní budou fotit, jak si zvracíš na boty.“ Tak zní jedna z rad, kterou mladým Pražanům převážně z východního okraje metropole prakticky denně udělují terénní pracovníci nízkoprahového klubu Autobus. Činí tak buďto v prostorách svého klubu v Praze 14, kde poskytují azyl spíše mladším a sociálně slabším, nebo na obchůzkách různých akcí pojících se s popíjením teenagerů.

„Zejména v okrajových částech Prahy jsou omezené možnosti trávení volného času. Mladí lidé tak často zahánějí nudu experimentováním s návykovými látkami, jako je alkohol, cigarety nebo marihuana. Klienty za jejich chování neodsuzujeme, naším cílem je, aby znali rizika takovéhoto chování, a nabízíme jim alternativy,“ říká pro deník Metro Tereza Krýdová, pracovnice Autobusu, jež funguje v rámci neziskové organizace Neposeda.

Popíjení mladistvých

  • Pracovníci Autobusu jsou činní v lokalitách jako Kyje, Hostavice, Počernicko či Újezd nad Lesy. Zde mladí zahánějí nudu experimenty.
  • Konzumace alkoholu v pubertě je statisticky na ústupu. Přesto je stále hojně rozšířena. „Většině se ve vzpomínkách na vlastní dospívání vybaví láhev piva nebo něčeho tvrdšího. Zároveň takové experimentování nejspíš nemělo fatální následky. Neklademe si proto za cíl dospívajícím pití zakazovat nebo působit represivně. Chceme, aby si mladí uvědomovali, co všechno se s pitím pojí, a aby se vyhnuli malérům,“ uvádí lidé z Autobusu.

Příkladem takové činnosti je podle Krýdové například podpora mladých ve skateboardingu či nejrůznějších výletech. Klub také pořádá sportovní dny. Aby však mohli efektivně poradit mladým do zhruba šestadvaceti let, jak zvládat rizikové situace spojené s alkoholem či lehkými drogami, musejí pravidelně vyrážet do terénu. Krýdovou tak lze s kolegy pravidelně potkávat hlavně v lokalitách Prahy 21. „V den čarodějnických oslav jsme například vyrazili vybavení informačními letáčky. Kromě nich jsme užívajícím partám rozdávali čistou vodu, sušenky a prezervativy,“ dodává její kolegyně Karolína Matochová s tím, že se jim jen během čarodějnic podařilo oslovit stovku popíjejích mladých lidí.

Svými letáčky s praktickými radami a piktogramy, jak příliš nepřebrat, nepřehánět míchání drog s alkoholem nebo si hlídat pití, aby vám do něj někdo něco nehodil, je klub Autobus pověstný. Textu na letáčcích se mladí obvykle nevysmívají, a to hlavně proto, že se v nich nesnaží pracovníci působit přehnaně „cool“. Tým Autobusu v následujících dnech čeká další velká šichta. Blíží se totiž vysvědčení. „Pro nás je to především den, kdy je u dětí a mladistvých zvýšená konzumace alkoholu. Proto se chystáme s preventivním materiálem do terénu. V následujcích dnech pořádáme i bezalkoholové akce, které jsou alternativou trávení volného času jinak než s lahví v ruce,“ uzavírá Krýdová. 

Plakát

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Rozviklané nohy i politý stůl. V re-use centru Z pokoje do pokoje dělají z odpadu retro poklady

vydáno 26. ledna 2022  15:40

Z ostravských sběrných dvorů putují do re-use centra nejen nábytek, ale i nádobí, hračky, nářadí, kočárky nebo třeba lyže. OZO Ostrava může být pro Prahu...  celý článek

Vaše fotky z Prahy