metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Sobota 2. července 2022. Svátek má Patricie
Strážce streamu
Další 3 fotografie v galerii
Třídílná minisérie Případ Roubal je divácký hit. | foto: VOYO

Voyo si začalo hrát na Netflix. Neoriginální originál Případ Roubal u diváků boduje

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Koncept třídílné minisérie Případ Roubal je v dobrém slova smyslu obšlehnutý ze zahraničí. Někomu tahle krimi blbůstka, která se zaměřuje na soudní proces s nechvalně proslulým sériovým vrahem z devadesátek, sedne, jiný raději sáhne po jakékoliv tuzemské či pravděpodobněji zahraniční alternativě. Na streamovací platformě televize Nova - Voyo je však příběh Ivana Roubala raritou. Jde totiž o její první seriálový originál (o Ordinaci se bavit nebudeme). Unikátní naopak není, co se kvality týče. Kratší a světově vypadající krimi série totiž umíme v tuzemsku točit už dávno.

Za Případem Roubal, jehož druhý díl se odbývá premiéru na Voyu právě dnes, stojí režisérka Tereza Kopáčová. Její předchozí počiny jako Metanol či nejnověji Ochránce jsem v minulosti opakovaně chválil. Naopak její epizodně laděné pořady „ze života“ Soukromé pasti či Nevinné lži mě nechávají chladným. Účast režisérky na Roubalovi nicméně pokládám spíš za výhodu, a to navzdory faktu, že této minisérii chybí celková tvůrčí odvaha. Příběh postaršeného Hynka Čermáka, který má na obrazovce kromě špatných paruk rád také škrcení lidí a podávání stížností, však nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Havlová, Čenský a Meruňka
V hlavních rolích se kromě vynikajícího Hynka Čermáka, co si vás coby sériový vrah Roubal klidně odškrtne ze seznamu, zanechávají výraznou stopu i další protagonisté. David Švehlík se opět chopil archetypální úlohy detektiva drsňáka, Dagmar Havlová (Taky jste si vzpomněli na film Normal z roku 2009?) a Jan Čenský se coby obhájci práva hádají u soudu. A nenápadná Kamila Trnková, kterou známe například z druhé série Rapla, u toho popíjí rozpuštěné tabletky v konvici na kafe. Máme tu nějaké ty vraždy, morální dilemata a podobně. Zkušenému divákovi je to už jasné. 

Z minisérie Případ Roubal

Ještě doplním, že zatímco první epizoda míchá dohromady kriminálku se soudním dramatem, druhá více rozebírá morálku všech zúčastněných aktérů a funguje jako jakási naháněčka ke třetímu, opět nevyhnutelně soudnímu aktu. Čím víc o případu víte či si z devadesátek pamatujete, tím možná hůř. A to i když vám bude Zbyněk Meruňka z obrazovky Novy se starým logem stokrát tvrdit opak.

Dagmar Havlová v minisérii Případ Roubal

Na misce vrah
Lamentovat na drobnými nekvalitami Případu Roubal mi připadá bezpředmětné. Mně osobně peněz za Voyo s podobným obsahem líto není. Stejně dobře ale chápu, proč jednoho z nejslavnějších českých sériových mordýřů kupa lidí vynechá. Závěrem bych připomněl několik fajn českých seriálových kriminálek, aby bylo jasno, s čím můžete Roubala srovnávat, případně ho úplně nahradit. Cirkus Bukowsky, první série Rapla, retro sci-fi Svět pod hlavou, Případy 1. oddělení, první dvě série Labyrintu či novinářská krimi Mamon. Málo toho není. Výborná byla také Pustina, Rédl, Zrádci, zmiňovaný Ochránce či pecka #martyisdead.

Případ Roubal

  • Režie: Tereza Kopáčová
  • Scénář: Tomáš Bombík, Zdeněk Jecelín, Václav Hašek
  • Kamera: Pavel Berkovič
  • Hudba: Jiří Hájek
  • Hrají: Hynek Čermák, Kamila Trnková, David Švehlík, Dagmar Havlová, Jan Čenský, Vojtěch Vodochodský, Jiří Roskot, Helena Dvořáková, Cyril Dobrý a další.

Hlavní zprávy

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek