metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Sobota 3. prosince 2022. Svátek má Svatoslav
Strážce streamu
Další 3 fotografie v galerii
Třídílná minisérie Případ Roubal je divácký hit. | foto: VOYO

Voyo si začalo hrát na Netflix. Neoriginální originál Případ Roubal u diváků boduje

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Koncept třídílné minisérie Případ Roubal je v dobrém slova smyslu obšlehnutý ze zahraničí. Někomu tahle krimi blbůstka, která se zaměřuje na soudní proces s nechvalně proslulým sériovým vrahem z devadesátek, sedne, jiný raději sáhne po jakékoliv tuzemské či pravděpodobněji zahraniční alternativě. Na streamovací platformě televize Nova - Voyo je však příběh Ivana Roubala raritou. Jde totiž o její první seriálový originál (o Ordinaci se bavit nebudeme). Unikátní naopak není, co se kvality týče. Kratší a světově vypadající krimi série totiž umíme v tuzemsku točit už dávno.

Za Případem Roubal, jehož druhý díl se odbývá premiéru na Voyu právě dnes, stojí režisérka Tereza Kopáčová. Její předchozí počiny jako Metanol či nejnověji Ochránce jsem v minulosti opakovaně chválil. Naopak její epizodně laděné pořady „ze života“ Soukromé pasti či Nevinné lži mě nechávají chladným. Účast režisérky na Roubalovi nicméně pokládám spíš za výhodu, a to navzdory faktu, že této minisérii chybí celková tvůrčí odvaha. Příběh postaršeného Hynka Čermáka, který má na obrazovce kromě špatných paruk rád také škrcení lidí a podávání stížností, však nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Havlová, Čenský a Meruňka
V hlavních rolích se kromě vynikajícího Hynka Čermáka, co si vás coby sériový vrah Roubal klidně odškrtne ze seznamu, zanechávají výraznou stopu i další protagonisté. David Švehlík se opět chopil archetypální úlohy detektiva drsňáka, Dagmar Havlová (Taky jste si vzpomněli na film Normal z roku 2009?) a Jan Čenský se coby obhájci práva hádají u soudu. A nenápadná Kamila Trnková, kterou známe například z druhé série Rapla, u toho popíjí rozpuštěné tabletky v konvici na kafe. Máme tu nějaké ty vraždy, morální dilemata a podobně. Zkušenému divákovi je to už jasné. 

Z minisérie Případ Roubal

Ještě doplním, že zatímco první epizoda míchá dohromady kriminálku se soudním dramatem, druhá více rozebírá morálku všech zúčastněných aktérů a funguje jako jakási naháněčka ke třetímu, opět nevyhnutelně soudnímu aktu. Čím víc o případu víte či si z devadesátek pamatujete, tím možná hůř. A to i když vám bude Zbyněk Meruňka z obrazovky Novy se starým logem stokrát tvrdit opak.

Dagmar Havlová v minisérii Případ Roubal

Na misce vrah
Lamentovat na drobnými nekvalitami Případu Roubal mi připadá bezpředmětné. Mně osobně peněz za Voyo s podobným obsahem líto není. Stejně dobře ale chápu, proč jednoho z nejslavnějších českých sériových mordýřů kupa lidí vynechá. Závěrem bych připomněl několik fajn českých seriálových kriminálek, aby bylo jasno, s čím můžete Roubala srovnávat, případně ho úplně nahradit. Cirkus Bukowsky, první série Rapla, retro sci-fi Svět pod hlavou, Případy 1. oddělení, první dvě série Labyrintu či novinářská krimi Mamon. Málo toho není. Výborná byla také Pustina, Rédl, Zrádci, zmiňovaný Ochránce či pecka #martyisdead.

Případ Roubal

  • Režie: Tereza Kopáčová
  • Scénář: Tomáš Bombík, Zdeněk Jecelín, Václav Hašek
  • Kamera: Pavel Berkovič
  • Hudba: Jiří Hájek
  • Hrají: Hynek Čermák, Kamila Trnková, David Švehlík, Dagmar Havlová, Jan Čenský, Vojtěch Vodochodský, Jiří Roskot, Helena Dvořáková, Cyril Dobrý a další.

Hlavní zprávy

Trh s ubytování je na vzestupu. V Praze přibydou tisíce nových i staronových hotelových lůžek

vydáno 3. prosince 2022  6:45

Hotelové kapacity Prahy se v době pandemie covidu-19 částečně snížily. I přesto česká metropole stále patří mezi nejatraktivnější hotelové trhy v regionu...  celý článek

Ke zkouknutí Promlčeno mě donutil až algoritmus Netflixu. Ještě, že tak. Viděl to už každý

Strážce streamu
vydáno 2. prosince 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Relativně mladá studentka psychologie Eva (v poslední době všudypřítomná Barbora Bočková) má v rádiu vlastní večerní show o vztazích. Když ji ale osloví...  celý článek

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek