metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 5 °C

Pátek, 28. ledna 2022. Svátek má Otýlie.
Strážce streamu
Další 3 fotografie v galerii
Třídílná minisérie Případ Roubal je divácký hit. | foto: VOYO

Voyo si začalo hrát na Netflix. Neoriginální originál Případ Roubal u diváků boduje

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Koncept třídílné minisérie Případ Roubal je v dobrém slova smyslu obšlehnutý ze zahraničí. Někomu tahle krimi blbůstka, která se zaměřuje na soudní proces s nechvalně proslulým sériovým vrahem z devadesátek, sedne, jiný raději sáhne po jakékoliv tuzemské či pravděpodobněji zahraniční alternativě. Na streamovací platformě televize Nova - Voyo je však příběh Ivana Roubala raritou. Jde totiž o její první seriálový originál (o Ordinaci se bavit nebudeme). Unikátní naopak není, co se kvality týče. Kratší a světově vypadající krimi série totiž umíme v tuzemsku točit už dávno.

Za Případem Roubal, jehož druhý díl se odbývá premiéru na Voyu právě dnes, stojí režisérka Tereza Kopáčová. Její předchozí počiny jako Metanol či nejnověji Ochránce jsem v minulosti opakovaně chválil. Naopak její epizodně laděné pořady „ze života“ Soukromé pasti či Nevinné lži mě nechávají chladným. Účast režisérky na Roubalovi nicméně pokládám spíš za výhodu, a to navzdory faktu, že této minisérii chybí celková tvůrčí odvaha. Příběh postaršeného Hynka Čermáka, který má na obrazovce kromě špatných paruk rád také škrcení lidí a podávání stížností, však nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Havlová, Čenský a Meruňka
V hlavních rolích se kromě vynikajícího Hynka Čermáka, co si vás coby sériový vrah Roubal klidně odškrtne ze seznamu, zanechávají výraznou stopu i další protagonisté. David Švehlík se opět chopil archetypální úlohy detektiva drsňáka, Dagmar Havlová (Taky jste si vzpomněli na film Normal z roku 2009?) a Jan Čenský se coby obhájci práva hádají u soudu. A nenápadná Kamila Trnková, kterou známe například z druhé série Rapla, u toho popíjí rozpuštěné tabletky v konvici na kafe. Máme tu nějaké ty vraždy, morální dilemata a podobně. Zkušenému divákovi je to už jasné. 

Z minisérie Případ Roubal

Ještě doplním, že zatímco první epizoda míchá dohromady kriminálku se soudním dramatem, druhá více rozebírá morálku všech zúčastněných aktérů a funguje jako jakási naháněčka ke třetímu, opět nevyhnutelně soudnímu aktu. Čím víc o případu víte či si z devadesátek pamatujete, tím možná hůř. A to i když vám bude Zbyněk Meruňka z obrazovky Novy se starým logem stokrát tvrdit opak.

Dagmar Havlová v minisérii Případ Roubal

Na misce vrah
Lamentovat na drobnými nekvalitami Případu Roubal mi připadá bezpředmětné. Mně osobně peněz za Voyo s podobným obsahem líto není. Stejně dobře ale chápu, proč jednoho z nejslavnějších českých sériových mordýřů kupa lidí vynechá. Závěrem bych připomněl několik fajn českých seriálových kriminálek, aby bylo jasno, s čím můžete Roubala srovnávat, případně ho úplně nahradit. Cirkus Bukowsky, první série Rapla, retro sci-fi Svět pod hlavou, Případy 1. oddělení, první dvě série Labyrintu či novinářská krimi Mamon. Málo toho není. Výborná byla také Pustina, Rédl, Zrádci, zmiňovaný Ochránce či pecka #martyisdead.

Případ Roubal

  • Režie: Tereza Kopáčová
  • Scénář: Tomáš Bombík, Zdeněk Jecelín, Václav Hašek
  • Kamera: Pavel Berkovič
  • Hudba: Jiří Hájek
  • Hrají: Hynek Čermák, Kamila Trnková, David Švehlík, Dagmar Havlová, Jan Čenský, Vojtěch Vodochodský, Jiří Roskot, Helena Dvořáková, Cyril Dobrý a další.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Rozviklané nohy i politý stůl. V re-use centru Z pokoje do pokoje dělají z odpadu retro poklady

vydáno 26. ledna 2022  15:40

Z ostravských sběrných dvorů putují do re-use centra nejen nábytek, ale i nádobí, hračky, nářadí, kočárky nebo třeba lyže. OZO Ostrava může být pro Prahu...  celý článek

Vaše fotky z Prahy